MojAndroid

Licencie a patenty. Je zrejme zbytočné zas a znova začínať túto tému, keďže sa o nej napísalo za posledné mesiace viac než dosť. Spoločnosť Samsung, ktorá v tejto dobe vedie súdne spory s Apple, by sa mala podľa portálu phandroid.com stať posledným platičom Microsoftu za patenty a licencie. V skratke, Samsung musí zaplatiť Microsoftu za každý predaný Android telefón využívajúci patenty Microsoftu a ten okrem peňazí získa aj prístup ku všetkým patentom Samsungu. Podľa viacerých názorov je to viac než podlé.

Ak si pamätáte, čo si pamätať určite budete, Microsoft už vysúdil peniaze aj od spoločnosti HTC – popredného výrobcu špičkových Android zariadení. Pri príležitosti tohto sporu sa hovorilo aj o tom, že spoločnosť Microsoft zarába viac na patentoch a licenciách, ktoré boli použité v OS Android ako na vlastnom operačnom systéme pre smartfóny – Windows Phone. Microsoft sa cíti skvelo, pretože získava peniaze “zadarmo”, no zvyšok technického sveta tento prístup odvrhuje. Vyjadrenie Microsoftu:

” Sme si vedomí toho, že niektoré firmy a komentátori – medzi nimi aj šéf Googlu – sa sťažovali na možný dopad patentov na systém Android a softvérové inovácie. Informácia pre nich – Pozrite sa na dnešné oznámenie. Ak na dohodu pristúpil Samsung aj HTC, neznamená to jasnú cestu vpred? – “

Z tohoto vyjadrenia si môžeme odvodiť hneď niekoľko ďalších otázok:

Znamená to, že súdnym sporom ohľadom patentov v OS Android ešte nie je koniec?

Je dlhodobým cieľom Microsoftu zarábať na iných operačných systémoch a tak inovovať ten svoj s cieľom uspieť na trhu so smartfónmi?

Bude Microsoft vymáhať peniaze až kým neporazí OS Android v predajnosti?

Je smutné, že sa musíme pozerať na to, ako sa Microsoft snaží ľuďom zobrať to, čo dostali zadarmo s cieľom, aby na tom zarobil. Áno, je to tak. Operačný systém Android je zadarmo, je otvorený a nespoplatňuje licencie. Chce touto cestou Microsoft dosiahnuť to, že OS Android bude spoplatnený a za každú aktualizáciu budeme nútení zaplatiť? Spory s Microsoftom prinášajú mnoho otázok, na ktoré získame odpovede až neskôr. No podľa môjho názoru vedie Microsoft nečistý boj, ktorý sa pre neho neskončí dobre.

Zdroj: Phandroid.com

3.10.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+