MojAndroid

Chris DiBona z Google si robí starosti so zavádzajúcimi poznámkami okolo bezpečnosti Android Marketu a samotného OS Android. Na Google+ načrtol svoju frustráciu a snažil sa vysvetliť, že open source nie je nebezpečný a správy o malware na smartfóny sú prehnané a nepredstavujú skutočnú hrozbu.

DiBona sa vo svojej kritike zameral hlavne firmy produkujúce antivírusové programy a aplikácie, ktorých označil za šarlatánov. Naznačil, že doteraz vytvorené škodlivé aplikácie sa majú označovať skôr ako trójske kone a nie ako malware alebo vírusy, ktoré sa šíria do ďalších zariadení. Nijako teda neprekvapuje, že už priťahuje zlobu spoločností ako je Kapersky, ktoré vyvíjajú softvér na ochranu smartfónov.

Pri rozdelení má DiBona v podstate pravdu. Škodlivý softvér, ktorý využíva obchádzanie bezpečnostných protokolov Androidu je jedna vec, ale väčšina škodlivého softvéru pracuje ako legálna aplikácia. Ak aplikácia požiada o neoprávnené zasahovanie do obsahu pri inštalácii a používateľ jej to dovolí, je to prehraný boj s veternými mlynmi. Preto Android dáva voľbu používateľovi a ak ten sa rozhodne chybne, nasledujú problémy. Požívateľ je dospelý človek, ktorý musí prevziať za svoje rozhodnutia plnú zodpovednosť. V prípade, keď sa nájde nejaký malware, je okamžite odstránený, podobne to funguje u všetkých prevádzkovateľov „predajní aplikácií“, a aj u Google.  

Nakoniec to vyzerá tak, že samotný Android nie je bezpečnostnou hrozbou. Tú predstavujú aplikácie, ktorých inštalácia je na každom z nás. Preto spoločnosti sa snažia predať softvér, ktorý je založený na falošnej hrozbe. Myslíte si, že je na tom niečo pravdy?

21.11.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+