MojAndroid

Moderné technológie so sebou prinášajú nielen úžitok a možnosti, ktoré nám každý deň uľahčujú život, ale môžu negatívne vplývať na naše zdravie. Fyzické i duševné, najmä u zraniteľnej skupiny – detí.

Mohlo by vás zaujímať:

Pravidlá musí stanoviť rodič, nie dieťa

Dnešné deti nezriedka získajú svoj prvý smartfón už v skorom veku a stáva sa tak ich bežným celodenným spoločníkom. Ak sú rodičia benevolentní a nestanovia si už na začiatku pravidlá používania, teda nenastavia povolený obsah, strávený čas a podobne, dieťa sa rýchlo môže stať na sledovaní sociálnych sietí závislé, alebo tam minimálne trávi oveľa viac času, než by bolo vzhľadom na jeho vek vhodné. Deti nie sú schopné odhadnúť, koľko hodín je dosť, je úlohou rodičov, nastaviť si pravidlá.

O2 spustilo kampaň 400 metrov
O2 spustilo kampaň 400 metrov

Zároveň majú rodičia zvyčajne skreslené predstavy o tom, koľko času ich ratolesti strávia posúvaním obsahu po displeji. Je to oveľa viac, než očakávali, keď im mobil zaobstarávali. Účinným spôsobom, ako môžu rodičia odpútať deti z online sveta, je spoločne s nimi tráviť voľný čas. Na alarmujúce skúsenosti psychológov zareagovalo O2 a spustilo celoslovenskú osvetovú kampaň.

Deti denne preskrollujú po displeji približne 400 metrov obsahu

Priemerný čas, ktorý deti strávia v online svete, sú štyri hodiny denne. Počas tejto doby prescrollujú približne 400 metrov rôzneho obsahu. Zvyčajne na sociálnych sieťach, najmä TikToku a Instagrame, ktoré ponúkajú hodiny zábavy, pri ktorej deti “vypnú” mozog, rýchlo sa presúvajú na ďalšie a ďalšie video, a takto “zabíjajú čas”.

“Nám rodičom je dávno jasné, že používanie obrazoviek má byť regulované. Nechať to na deťoch je úloha, na ktorú nie sú ešte pripravené. Svetová zdravotnícka organizácia na základe výskumných poznatkov hovorí, že do 1 roka by deti nemali vidieť obrazovku vôbec, ani v izbe. Medzi 2-4 rokmi maximálne 1 hodinu, ale čím menej, tým lepšie. Do 6 rokov maximálne 90 minút obrazoviek celkovo denne. Do 17 rokov 2 hodiny denne nad rámec času, ktorý si vyžaduje škola a učenie. Je to však reálne dodržať každý jeden deň?

Z nášho pohľadu je v poriadku, ak dieťa výnimočne, napr. počas choroby pozerá rozprávky dlhšie. Čo je dôležitejšie je kvalita obsahu – či vyžaduje obrazovka napríklad zmysluplnú interakciu, alebo ide o pasívne pozeranie sledu videí. S deťmi je potrebné rozprávať o obsahu, ako sa z neho cítia, a tiež ich naučiť rozpoznať rizikové správanie v online priestore,“

priblížili psychológovia Jana a Andrej Zemandlovci.

O2 kampaň 400 metrov
Deti trávia na mobile hodiny denne

Rodičia majú z nadmerného používania mobilu obavu

Problém si uvedomujú aj rodičia. Podľa prieskumu agentúry Ipsos, ktorý si nechalo O2 vypracovať, len 28 % rodičov detí do 17 rokov si myslí, že ich dieťa trávi na mobile primerané množstvo času. Koľko z nich sa pritom mýli, lebo realita je iná, už prieskum nezisťoval. 7 z 10 opýtaných rodičov vyjadrilo obavu, že používanie mobilu môže viesť k závislosti na digitálnych technológiách. Preto je dôležité, zavčasu pomôcť deťom nastaviť si s technológiami zdravý vzťah.

V rámci kampane bola spustená webová stránka 400m.sk, kde nájdete edukačné videá, ktoré prezradia, kedy je ideálny čas dať dieťaťu mobil, od akého veku povoliť sociálne siete, ako môžu byť rodičia dobrým príkladom pre svoje deti, a tiež ako motivovať deti tráviť čas inak – napríklad športovaním.

Nechýba tu kvíz, zaujímavé články ani rady, ako stráviť s deťmi voľný čas a pomôcť im zbaviť sa zlých návykov. Zároveň tu ale nechýbajú ani tipy na mobilné aplikácie, ktoré ponúkajú hravé učenie a inteligentnú zábavu. Mobil nie je zlý nástroj, ale iba zlý pán.

Ako znížiť čas strávený na mobile?

Stanovte si s deťmi pravidlá a dodržiavajte ich. Všetci. Vyhnete sa tak konfliktom ohľadom toho, ako dlho sú na telefóne. Dajte dieťaťu najavo, že ste na jeho strane, ale trvajte na tom, že dohodnuté pravidlá sa musia dodržať. Buďte im príkladom. Rozprávajte sa s nimi. Nielen o tom, čo zažili cez deň v škole, ale aj o tom, čo vidia v online svete. Ak to občas dieťa s dĺžkou času na telefóne preženie, netrestajte ho hneď. Pozerajte sa na čas strávený na mobile ako na vyváženú stravu. Aj tu je dôležitá kvalita, ale kúsok čokolády z času na čas tiež nezaškodí.

Náš tip
Amazfit hodinkami môžete platiť aj na Slovensku. Pridáva sa ďalšia banka

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+