MojAndroid

Japonsko je krajina, ktorá je relatívne často sužovaná prírodnými katastrofami a štát preto využíva správy zasielané na mobily, ako varovanie obyvateľov pred zemetraseniami a tsunami. Teraz k nim má pribudnúť aj výstraha pred nebezpečenstvom, ktorého pôvodcom je človek – pred balistickými raketami, pričom nebezpečenstvo hrozí predovšetkým zo strany nestabilnej Severnej Kórey. Japonské úrady spustia do ostrej prevádzky príslušný systém včasného varovania už budúci týždeň.

Výstražné správy, upozorňujúce na prípadný balistický útok, budú zasielané tým istým výstražným systémom, ktorý už dnes slúži na varovanie pred prírodnými katastrofami. Upozornenia v prípade potreby budú automaticky a zadarmo zasielané zákazníkom troch hlavných japonských operátorov – NTT Docomo, KDDI a SoftBank. Miestne úrady samozrejme na nebezpečenstvo môžu upozorňovať aj rozhlasom a podobnými spôsobmi, práve mobilné správy sú však výborné pre ich rýchlosť a adresnosť.

V Japonsku sú hrozby raketových útokov zo strany Severnej Kórey relatívne časté a väčšina obyvateľstva si už zvykla na skutočnosť, že ich susedovi ide predovšetkým o provokácie a prieky. Nevypočítateľný autokratický režim, ktorý má k dispozícii nezanedbateľný zbrojný arzenál však nemožno úplne podceňovať a systém včasnej výstrahy je preto nevyhnutný.

V posledných mesiacoch Severná Kórea odpálila niekoľko striel krátkeho doletu, ktoré dopadli do mora a tento týždeň vykonala aj test rakiet Rodong so stredným doletom. V minulosti sa jej podarilo vypustiť na obežnú dráhu vlastný satelit a vykonala aj niekoľko podzemných jadrových testov.

 Zdroj: theverge.com

29.3.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+