MojAndroid

Jarná časť technologického kongresu ITAPA 2020 odštartovala v utorok 26. mája prvou polovicou svojho zaujímavého programu. Jeho druhá polovica sa uskutoční budúci týždeň 4. júna. Kongres hostí viac ako 450 priamych účastníkov a cez 6 tisíc online účastníkov. Medzi tohtoročnými novinkami na kongrese samozrejme nechýbajú ani aplikácie eKaranténa, Katasterportál alebo ZostaňZdravý. Čo všetko sme už mohli vidieť v online prenose a čo nás ešte čaká?

ITAPA 2020 Veronika Remišová

O budovaní digitálneho štátu rozprávala aj Veronika Remišová

Prvou témou na prvej časti kongresu bolo budovanie digitálneho štátu. Hlavným spíkrom témy bola podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová. Zhrnula priority a plány pre digitalizáciu a eGovernment na najbližšie roky. Nasledoval diskusný okrúhly stôl na tému budovanie efektívneho eGovernmentu. Zúčastnili sa ho napríklad Milan Ftáčnik zo Slovenskej informatickej spoločnosti alebo Ľubor Illek zo Slovensko.Digital.

Poobede pokračoval program prednáškami v anglickom jazyku na tému kybernetickej bezpečnosti. Prednášajúcim bol napríklad Rafał Jaczyński zo spoločnosti Huawei alebo Ramsés Gallego Iglesias z Micro Focus. Viacerí pozvaní hostia potom priblížili kybernetickú bezpečnosť z rôznych uhlov pohľadu formou prípadových štúdii. Od prípravy – či už risk analýza alebo technické riešenia, až po reálnu prax pri riešení incidentov.

Čo nás ešte čaká?

Budúci štvrtok 4.júna by mala jarná časť medzinárodného kongresu ITAPA 2020 pokračovať. Program opäť ponúkne viacero zaujímavých tém a prednášajúcich osobností.

9:30 – 11:30 Ako financovať rozvoj miest a regiónov po roku 2020

V tomto diskusnom paneli budú debatovať o novom modeli financovania miest napríklad predseda Trnavského samosprávneho kraja Josef Viskupič alebo Michal Kaliňák zo ZMOS. Témou bude financovanie miest a regiónov v novom programovom období po roku 2020 alebo funkčné nastavenie integrovaných teritoriálnych investícii. Padne aj otázka, aká veľká alebo aká malá má byť funkčná regionálna jednotka. Diskutujúci preberú aj ako zabezpečiť prípravu projektov na regionálnej úrovni a kto za túto prípravu bude zodpovedať.

14:00 – 16:00 Mestá budúcnosti: Je kríza príležitosťou pre inovácie?

V poobedných hodinách bude prednášať o modernizácii miest CIO a riaditeľka Smart City mesta Tel Aviv Liora Shechter a primátor Bratislavy Matúš Vallo. Témou bude efektívne zvyšovanie  kvality života obyvateľov miest s využitím moderných technológií. Príkladom je zrýchlenie dopravy, zlepšenie parkovania, bezpečnosti ľudí, alebo znižovanie emisií. Prítomní reprezentanti väčších miest rozoberú problémy, ktoré teraz riešia, a aké sú ich plány na najbližšie roky. Prezradia aj, kde sa inšpirovali. V diskusii sa následne rozoberie, ako môžu pomôcť technológie riešiť každodenný život ľudí.

Náš tip
ESET dosiahol najlepší výsledok v prvom teste Android antivírusov pre firmy
28.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+