MojAndroid

Špeciálne vybavenie, ktoré má slúžiť na prenos dát pomocou laseru, poslala NASA na medzinárodnú vesmírnu stanicu ešte v apríli. Za úlohu si dala zistiť, či je možné pomocou neho vysokými rýchlosťami prenášať dáta z vesmíru. Projekt s názvom Optical Payload for Lasercomm Science (OPALS) pri teste dosiahol sľubné výsledky, keď pri prvom vysielaní na základňu Table Mountain Observatory v Kalifornii preniesol 27 sekundové video len za 3,5 sekundy. Spojenie laserom so Zemou netrvalo dlhšie ako 148 sekúnd, no prenosová rýchlosť v špičke dosiahla až 50 Mbps. Len pre porovnanie, vesmírnej stanici ISS by prenos dát pomocou rádiových vĺn trval 10 minút, OPALS to pri rovnakom dátovom objeme zvládne za menej ako dve minúty.

Na to, aby prenos dát mohol začať, je nutné, aby ISS detegovala laserový lúč z pozemnej stanice. Akonáhle sa tak stane, zariadenie na vesmírnej stanici začne s vysielaním späť na Zem. Trafiť sa pritom nie je vôbec jednoduchá úloha. ISS sa pohybuje rýchlosťou 28200 km/h, čo NASA prirovnáva aj namiereniu laserového lúča na vlas vzdialený približne 10 m, pričom ten sa stále pohybuje. OPALS má v budúcnosti slúžiť na rýchlejší prenos dát z vesmírnej stanice na Zem. Zo získaných poznatkov pri komunikácii by mali ťažiť aj budúce misie do hlbokého vesmíru. Ako OPALS funguje pekne znázorňuje aj nasledovné video.

10.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+