MojAndroid

Už niekoľkokrát sme vás informovali o tom, že teroristi z organizácie ISIS využívajú platformu Android pre šírenie nenávistnej osvety a komunikáciu medzi sebou. Nedávno dokonca zverejnili aplikáciu pre deti, ktoré sa pomocou nej majú učiť abecedu priraďovaním písmen k vojenským objektom. Android teroristom vyhovuje, pretože im umožňuje inštalovanie aplikácií z neoverených zdrojov. Takto si skupina ISIS vytvorila svoj vlastný kanál, prostredníctvom ktorého distribuuje softvér na zariadenia svojich prívržencov. Práve otvorenosť Androidu ale môže byť to, čo teroristom spôsobí problémy.

isis aplikacia deti

Tak, ako si prívrženci hnutia môžu nainštalovať vlastné aplikácie, ktoré by v obchode Play neuspeli, sa do ich telefónov môže dostať softvér, ktorý bude namierený proti nim. Presne z toho majú teraz obavy, keďže sa objavili informácie o pochybných aktualizáciách pre ich vlastné aplikácie, ktoré obsahujú škodlivý kód. Hnutie preto vyzýva svojich členov, aby si inštalovali aktualizácie iba z oficiálnych kanálov Amaq.

To ale nie je úplne jednoduché, keďže oficiálne teroristické kanály sú nestabilné a často nedostupné. Ak si chce člen hnutia nainštalovať novú aplikáciu alebo aktualizáciu, často musí siahnuť po alternatívnom zdroji, kde môže byť táto aplikácia modifikovaná a doplnená o malware. Nám nezostáva nič iné iba veriť, že ktokoľvek tieto škodlivé aplikácie šíri, dokáže vo svojej práci pokračovať a nainfikuje zariadenia teroristov tak, ako oni nainfikovali našu spoločnosť. A poučenie na záver? Všetko zlé je na niečo dobré a aj často kritizovaná otvorenosť systému Android teraz ukázala svoju svetlú stránku.

Zdroj: Motherboard via Android Authority

7.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+