MojAndroid

Hlasový asistent a robotický vysávač. Dva pojmy, ktoré ešte pred niekoľkými rokmi pôsobili ako vystrihnuté zo sci-fi filmu, no dnes sú už známe väčšine rozvinutého sveta. Hlasových asistentov máme aj na Slovensku, no ich používanie zatiaľ vôbec nie je rozšírené. A to ešte ani nehovoríme o reproduktoroch s inteligentným asistentom, ktoré by ste v slovenských obchodoch hľadali márne. My sme si ale vyskúšali budúcnosť – robotický vysávač iRobot Roomba 966 sme prepojili s asistentom Alexa v reproduktore Amazon Echo Plus. Aké je ovládať vysávač hlasom a čo všetko takéto prepojenie prináša?

Náš tip
iRobot Roomba 966: Robot, ktorý za vás povysáva | TEST

Ako funguje Amazon Alexa?

V prvom rade si musíme povedať, prečo sme vysávač testovali práve s týmto asistentom. Dôvod je jednoduchý – práve Alexa ponúka čoraz viac integrácií so službami tretích strán a odnedávna medzi ne patria aj pripojené vysávače iRobot. Táto platforma je čoraz dostupnejšia aj pre rôzne ďalšie služby, no integrácia s asistentom Amazon Alexa je skutočne zaujímavá. Umožňuje totiž ovládanie vysávača hlasom a to je presne to, v čom Alexa exceluje. Samozrejme, ako ste určite predpokladali, Alexu sme ovládali iba po anglicky. Ak vám to ale nerobí problémy, otvárajú sa vám dvere prakticky neobmedzených možností.

Samotný asistent Alexa je v mnohých smeroch takmer rovnako schopný ako Google Asistent. Ten má výhodu v rýchlom vyhľadávaní na internete, no čo sa týka diktovania činností, Alexa ich zvláda veľmi dobre. Poľahky si tak nastavíte budík, časovač pri varení či zistíte základné informácie. Rozpoznávanie hlasu je skvelé, reproduktor nemal problém ani s našou angličtinou. Používanie inteligentného reproduktoru má skutočne futuristický nádych, no po pár sme si na prítomnosť reproduktoru zvykli a už sme ho považovali za samozrejmosť. Každá návšteva však bola schopnosťami reproduktoru nadšená, najmä keď sme im predviedli ovládanie svetiel v domácnosti, ale práve aj robotického vysávača iRobot Roomba 966.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Krok prvý – nastavenie

Prvé spustenie a prispôsobenie robotického vysávača značky iRobot je veľmi jednoduché a zaberie vám nanajvýš 10 minút. Ak ho ale chcete prepojiť s asistentom Alexa, pripravte sa na naozaj krušné chvíle. Potrebujete si totiž zmeniť adresu vo vašom Amazon účte na americkú, zmeniť lokalizáciu vysávača na USA a až následne môžete prepájať vysávač s asistentom. Hoci to na prvý pohľad znie jednoducho, prax je iná.

Ak ešte nemáte žiaden Amazon účet a ani nastavený vysávač, budete to mať jednoduchšie. V opačnom prípade musíte v nastaveniach v Amazon účte dlho hľadať a vymýšľať si celú adresu. Následne musíte odinštalovať aplikáciu iRobot Home z vášho zariadenia a pri ďalšej inštalácii dbať na to, aby sa nestiahli žiadne uložené dáta z cloudu či iného miesta, pretože v tom prípade sa aplikácia sama aktivuje do predchádzajúcich nastavení, čo nechcete.

Ak sa vám to všetko podarí, musíte ešte zmeniť nastavenia vysávača a cez Wi-Fi doň preniesť nový jazyk na základe americkej lokalizácie. Tento proces sme museli opakovať snáď 20x, pretože väčší súbor s jazykom sa do vysávača prenášal pomerne dlho a veľakrát celý proces zlyhal. Napokon sa nám to podarilo, no až po vyskúšaní množstva variánt v priebehu niekoľkých dní.

Potom je už potrebné v aplikácii Alexa na smartfóne vybrať nový “skill” pre Alexu – iRobot Roomba. “Skilly” sú práve prídavné služby, ktoré môžete integrovať do vášho asistenta a ten sa tak naučí niečo nové, v tomto prípade ovládať vysávač. Na koniec už nezostáva nič iné, iba začať diktovať Alexe povely, ktoré ona bez problémov vykoná.

Čo všetko Alexa s vysávačom dokáže?

S asistentom Alexa viete vykonávať základné ovládanie vysávača Roomba. Môžete asistentovi prikázať, aby spustil či pozastavil vysávanie a aby sa vrátil späť na nabíjaciu stanicu. Môžete tiež zistiť, čo váš vysávač práve robí alebo kde konkrétne sa nachádza (v ktorej miestnosti). Prostredníctvom asistenta tiež môžete nastaviť harmonogram vysávania, ale aj zrušiť najbližšie naplánované vysávanie, napríklad ak ste neplánovane doma. Toto je kompletný zoznam povelov, ktoré dokáže Alexa preniesť na vysávač iRobot Roomba:

• “Alexa, ask Roomba to start cleaning”
• “Alexa, ask Roomba to stop cleaning”
• “Alexa, ask Roomba to go home”
• “Alexa, ask Roomba what it is doing?”
• “Alexa, ask Roomba where it is?”
• “Alexa, ask Roomba to schedule cleaning”
• “Alexa, ask Roomba to remove scheduled cleaning”
• “Alexa, ask Roomba when my Roomba will clean?”

Samozrejme, k správnemu fungovaniu asistenta potrebujete vysávač pripojený k Wi-Fi sieti. Do tejto kategórie spadá množstvo modelov Roomba série 900, 800 a od nedávna aj v sérii 600, kde nájdete model Roomba 679 s cenovkou 349 EUR, ktorý tiež disponuje pripojením k Wi-Fi. My sme tieto funkcie testovali s obľúbeným modelom Roomba 966, ktorý je čoraz dostupnejší a všetko fungovalo presne podľa očakávania.

Roomba toho zvláda oveľa viac

Centrom funkcií vysávača Roomba je aplikácia iRobot Home. Ako sme spomínali, prístup k vysávaču postupne získavajú aj ďalšie platformy, nie len hlasový asistent Alexa. Patrí sem obľúbený nástroj IFTTT, ktorý vám umožní vytvárať si vlastné pravidlá a recepty správania sa vysávača, prípadne prepojenia s ďalšími službami. Možnosti sú tu skutočne neobmedzené, keďže v službe IFTTT nájdete integráciu stoviek ďalších služieb.

Zároveň tu ale nájdete predpripravené recepty, medzi ktorými vyniká možnosť pozastavenia vysávania v prípade, že vám zazvoní telefón. Pre fungovanie tohto receptu potrebujete mať nainštalovanú aplikáciu IFTTT vo vašom smartfóne, no výsledok je skutočne praktický a umožní vám nerušene telefonovať aj v prípade, že ste zrovna doma a v danej miestnosti vysáva vaša Roomba.

Záver: Je toto budúcnosť?

Nebudeme vám klamať – používanie vysávača iRobot Roomba 966 v kombinácii s hlasovým asistentom Alexa je naozaj návykové a pohodlné. Iste, už aj samotný robotický vysávač prináša vynikajúcu úroveň pohodlia, no asistent Alexa zas otvára dvere novým možnostiam automatizácie a hlasových povelov. Robotickí pomocníci v domácnosti sú iba jednou sférou, kde vám asistent umožní zažiť budúcnosť. Alexa získava čoraz viac zaujímavých integrácií, ktoré využijete aj na Slovensku. Nastavenie celého systému je síce trošku komplikované, no výsledok skutočne stojí za to.

20.6.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+