MojAndroid

Robotických vysávačov je na dnešnom trhu pomerne veľa, no len niektoré z nich stoja skutočne za to. Jedným z najväčších inovátorov v tejto oblasti je bez pochýb spoločnosť iRobot, ktorá sa svoje roboty snaží neustále vylepšovať a zdokonaľovať. Jej malý robotický pomocníci sú tak z roka na rok výkonnejší, inteligentnejší a najnovšie aj pripojiteľní k WiFi, či mobilnému telefónu. Najnovší model iRobot Roomba 980 môžete prostredníctvom aplikácie dokonca ovládať aj na diaľku.

Vysávač, ktorý vie, čo robí

iRobot vybavil novinku Roomba 980 viacerými technologickými inováciami. Vo viacerých smeroch je však rovnaká ako predchodca s modelovým označením 800. Navyše tu ale nájdete funkciu automatického dobíjania počas vysávacieho cyklu, technológiu vSLAM (Visual Simultaneous Localization and Mapping) a schopnosť spoľahlivo povysávať všetky miesta v domácnosti. Pomocou virtuálnej steny Dual Mode môžete vyčleniť upratovanú oblasť alebo zabrániť vo vysávaní napríklad v okolí misiek pre domáce zvieratá alebo v blízkosti citlivých káblov. Okrem toho má najnovší model aj výhodu v podobe ovládania prostredníctvom aplikácie. Tá je kompatibilná s Android a iOS zariadeniami.

iRobot-Romba980-1

Dokonalé vysávanie celej plochy zabezpečuje viacero technológií. Pomocou senzorov a kamery, si dokáže Roomba 980 vytvárať orientačné body vo svojej mape priestoru, takže presne vie, kde už bola, a na ktorých miestach je ešte potrebné povysávať. Vysávanie je vďaka adaptívnemu podvozku možné aj v drsnejšom teréne, pričom problémom nebudú vďaka schodovým senzorom ani schody (robot sám zastaví a vyhne sa im) prípadne prekážky v podobe káblov alebo vyšších kobercov. Na tých Roomba automaticky prepína na vyšší výkon, ktorý dokáže vysať väčšinu smetí a nečistôt. Čistiaci systém AeroForce vás zas odbremeňuje od čistenia namotaných vlasov z kief. iRobot Roomba 980 je tak menej náročný na údržbu a šetrí váš čas. Samozrejme, čas od času musíte robota vyčistiť, a to nielen tým, že vysypete zberný kôš na smeti. Dôkladnejšie čistenie je potrebné robiť v pravidelných časových intervaloch, na ktoré vás ale upozorní aj aplikácia. V tej navyše nájdete aj príručku s inštrukciami ako na to, a čo presne treba vyčistiť.

iRobot-Romba980-8

Konštrukcia vysávače je prispôsobená tak, aby sa dostala aj pod nábytok, ktorý je vyšší ako 9,5 cm. Pri čistení a vysávaní využíva Roomba 980 tiež niekoľko technológií. Napríklad Dirt Detect 2. generácie dokáže s pomocou optických a akustických senzorov vyhľadať viac znečistené miesta, ktorým potom venuje viac pozornosti. Na vysávanie okolo stien, nábytku a z kútov využíva bočnú kefku. Alergikom bude imponovať integrovaný HEPA-Style filter, ktorý má podľa výrobcu zachytiť až 99% čiastočiek prachu, špiny a alergénov menších ako 1 mikrón, vďaka čomu je vzduch, ktorý dýchate, čistejší a zdravší. Mimochodom, iRobot Roomba 980 si hravo poradí s vysávaním prachu, vlasov, zvieracích chlpov, ale aj väčších nečistôt. Ako Roomba 980 pracuje, môžete vidieť aj na niekoľkých produktových videách:

Pripojí sa na WiFi, aj internet

iRobot Roomba je výnimočný aj tým, že sa dokáže pripojiť k domácej WiFi sieti a internetu. Pomocou aplikácie ho môžete potom ovládať priamo z pohodlia vášho kresla, alebo z práce, prípadne z ktoréhokoľvek miesta na zemi. Stačí vám k tomu aplikácia iRobot Home, ktorú zadarmo stiahnete z obchodu Play. Tá ponúka niekoľko možností a nastavení.

Verzia: 2.6.2-release
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.6.2-release
Aktuálna cena: Zdarma

Po úvodnom nastavení robota  je možné z mobilu ovládať jeho aktiváciu alebo deaktiváciu. Stlačením tlačidla Clean uvediete Rombu do pohybu, zároveň sa spustí začiatok vysávacieho cyklu. Rovnako ho je možné cez aplikáciu aj prerušiť a robota poslať naspäť do nabíjacej stanice, prípadne ho len vypnúť a nechať hibernovať až do ďalšej aktivácie.

Aplikácia disponuje ďalšími nastaveniami, ktoré sa týkajú predovšetkým fungovania samotného robota. Okrem automatického režimu môžete zvoliť Režim vysokého výkonu, pri ktorom iRobot Roomba 980 bude pracovať vždy na najvyššom možnom výkone, alebo ekologický režim, ktorý naopak bude mať menší sací výkon, no na druhej strane s ním bude tichší a vydrží na jedno nabitie dlhšie. Okrem toho môžete robota nechať dokončiť úlohu aj v prípade naplnenia zberného koša, alebo ho nechať vyčistiť aj rohy okolo stien a okolo nožičiek nábytku.

Upratovanie s Rombou si môžete aj naplánovať, a to na týždennej báze. To, či bude vysávať každý deň, alebo len v niektoré dni v konkrétny čas, nastavíte práve prostredníctvom aplikácie. Celý proces tak môže byť plne automatický a vy tak po úvodnom nastavení budete už len vysypávať kôš a čistiť robota.

Šikovný pomocník

iRobot Roomba 980 bude, najmä pre jeho prvých majiteľov, skutočnou revolúciou vo vysávaní. Vhod príde všetkým, čo majú radi poriadok aj bez toho, aby sa veľa narobili. Robotický vysávač zvláda väčšinu povrchov a jeho výkon je dostatočný aj pre vysávanie väčších nečistôt. Ak si služby tohto pomocníka naplánujete tak, aby urobil prácu za vás v časoch, keď práve nie ste doma, tak o ňom ani nebudete vedieť. Z našich osobných skúseností s týmto robotom môžeme povedať len toľko, že hoci pracoval niekedy pre nás nepochopiteľným štýlom (najmä v stiesnených zákutiach našej redakcie), svoju prácu vždy odviedol dobre. Roomba 980 obstála aj pri vysávaní v okolí rôznych predmetov, stoličiek, či krabíc, okolo ktorých prešila a povysávala bez akýchkoľvek problémov.

iRobot-Romba980-2

Dobrou správou je, že Roomba 980 sa učí spoznávať svoje okolie, a tak po tom, ako ho prejde po prvýkrát, už vie, ako sa v ňom má pohybovať. Počas testovania sa nám nestalo, že by sa niekde vysávač zasekol alebo by ostal vysávať  na jednom mieste. Bez obáv môžete byť aj v prípade, ak v dome máte schodisko. Roomba vďaka senzoru v spodnej časti dokáže detegovať schod a vyhnúť sa mu, vďaka čomu sa nemusíte báť, že by váš drahý pomocník prišiel k ujme.

Roomba 980 nie je pre každého

iRobot Roomba v najnovšej generácii skutočne nie je určená pre každého. Hoci ponúka množstvo technológií, výborný sací výkon, inteligenciu a výdrž na batériu, tak pri pohľade na cenovku si jeho kúpu možno rozmyslíte. Najmä, ak berieme do úvahy fakt, že bežný vysávač môže byť oveľa lacnejší. Bez ohľadu na cenovku ale musíme povedať, že nová Roomba 980 funguje spoľahlivo, takže ak chcete mať v dome alebo byte samostatne fungujúceho pomocníka, ktorý zvládne rutinné vysávanie alebo “zametanie” podláh, a nevadí vám priplatiť si niekoľko stoviek eur, tak potom ide momentálne o jeden z najlepších robotických vysávačov vôbec. Za pokročilé technológie, možnosť pripojenia na WiFi a ovládanie cez mobilnú aplikáciu však zaplatíte až 999 EUR.

25.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+