MojAndroid

Inteligentné domácnosti už dávno nie sú len sci-fi. Do našich domácností sa dostáva čoraz viac zariadení a najrôznejších vychytávok, ktoré spríjemňujú a uľahčujú bývanie v našich bytoch a domovoch. Jednou z nich sú aj robotické vysávače a mopy, ktoré spravia ťažkú prácu za vás. V ich výrobe sa vo veľkom angažuje aj spoločnosť iRobot, ktorá ma vo svojom portfóliu hneď niekoľko zariadení, vrátane inteligentných vysávačov Roomba a mopov Braava. Roombu 980 sme už testovali, dnes sa pozrieme na jeho spoločníka, mop iRobot Braava Jet 240.

Aj mop môže vyzerať dobre

iRobot si na dizajne svojich zariadení dáva skutočne záležať. O jeho “robotoch” sa tak dá povedať, že vyzerajú na pohľad veľmi dobre a určite nebudú robiť hanbu žiadnej modernej domácnosti. Braava Jet 240 prichádza v elegantnom prevedení bielej, ktorú dopĺňajú modré línie. Tie zvýrazňujú niektoré časti zariadenia.

Robot má pri pohľade zvrchu štvorcový tvar a vyrobený je celý z plastu. Navrchu nájdete talčidlo pre jeho zapnutie a aktiváciu, ktorá ho uvedie do prevádzky. Tlačidlo je podsvietené a zároveň slúži aj pre signalizáciu stavu zariadenia, prípadne iných problémov. Vrchná časť je vyklápateľná a funguje aj ako držiak na prenášanie. Pod ňou sa zároveň ukrýva odnímateľný uzáver nádoby na vodu. Tú je potrebné dopĺňať manuálne pri každom čistení. Jedna nádrž vydrží asi na 20 m2, čo je približne plocha jednej menšej miestnosti.

Pod držiakom sa nachádza aj ovládanie pre jednoduchú demontáž čistiacich podložiek. Tie stačí po použití odpojiť a vyklopiť do koša – nemusíte ich teda chytať do rúk. Na výber máte pritom niekoľko typov podložiek, ktoré slúžia na rôzne účely. Braava Jet ich po zasunutí do čistiacej hlavy automaticky rozpozná.

Typy podložiek:

  • Podložky na mokré mopovanie: Podložka na mokré mopovanie využíva na odstránenie nečistôt a škvŕn systém trojitého prechodu a vibrujúcu čistiacu hlavu. (Obsahuje šetrný čistiaci prostriedok, ktorý sa aktivuje vodou. Vhodná na lepené plávajúce podlahy, dlažbu a kameň)
  • Podložky na vlhké zametanie: Podložka na vlhké zametanie využíva na odstránenie každodenného prachu a špiny systém dvojitého prechodu (Obsahuje šetrný čistiaci prostriedok, ktorý sa aktivuje vodou. Vhodná na plávajúce podlahy)
  • Podložky na suché zametanie: Podložka na suché zametanie pozametá a zachytí prach, špinu, vlasy a zvieracie chlpy. (Navrhnutá tak, aby nepustila, čo pozametá. Vhodná na všetky typy pevných podláh, plávajúce podlahy, dlažbu a kameň)
  • Prateľné podložky na mokré tepovanie: Prateľná podložka na mokré mopovanie využíva na odstránenie nečistôt a škvŕn systém trojitého prechodu a vibrujúcu čistiacu hlavu. (Neobsahuje žiaden čistiaci prostriedok. Prateľná, opakovateľne použiteľná. Vhodná na lepené plávajúce podlahy, dlažbu a kameň)

Vpredu sa nachádza ešte senzor pre detekciu prekážok a samozrejme rozprašovacia tryska na vodu. Zospodu je to potom samozrejme dvojica kolies pohonu, či senzor pre detekciu schodov.

Nemá dokovaciu stanicu

Braava Jet 240 sa nepripája k žiadnej dokovacej stanici, ktorá je napríklad bežnou súčasťou všetkých vysávačov iRobot Roomba. Automatické dobíjanie tak v tomto prípade neexistuje a po vybití musíte mop nabiť starým dobrým spôsobom – pripojením k nabíjačke. Batéria je odnímateľná a pred nabíjaním ju musíte vybrať. Jej kapacita postačuje na vyčistenie miestnosti, nabíjanie tak budete musieť realizovať každý deň. Dobrou správou je aspoň to, že mop sa po dokončení svojej roboty vráti na miesto, kde začínal.

Len pre menšie miestnosti

Braava Jet 240 nie je určená pre čistenie väčších plôch, ale skôr pre miestností, ako je kuchyňa, chodba alebo kúpeľňa. Výhodou je, že správny režim čistenia si zvolí úplne sám na základe toho, aký typ podložky použijete. Čistenie hladkých povrchov je úplne bezproblémové a skutočne šetrí čas. Na druhej strane, nečakajte, že Braava Jet 240 vyčistí veľmi špinavé a členitejšie povrchy, ako sú napríklad štrukturované drevené podlahy. Využitie teda nájde najmä v domácnostiach, kde bude pracovať na dennej báze resp. častejšie ako raz za týždeň. Najlepšie v spojení s ďalším robotickým pomocníkom – vysávačom.

Výhodou tohto mopu je tiež to, že vďaka jeho tvaru a konštrukcii čistiacej hlavy a podložky, sa dokáže dostať aj do tých horšie dostupných zákutí. Čistenie je teda dôsledné a nestane sa, žeby došlo k vynechaniu nejakej časti. iRobot Braava Jet 240 mapuje prejdenú plochu a presne vie, kde ešte musí podlahu vyčistiť.

Ak ale nechcete, aby prešiel za istú hranicu miestnosti, môžete mu stanoviť, kde bude preň virtuálna stena. Tu nastavíte tak, že iRobot postavíte zadnou časťou do priestoru, ktorý nemá čistiť. Virtuálnu stenu aktivujte podržaním tlačidla CLEAN alebo pomocou aplikácie z mobilu.

Má aj vlastnú aplikáciu

iRobot Braava Jet 240 sa dá spárovať aj s mobilným telefónom. K tomu sa pripojí prostredníctvom Bluetooth. Aplikácia iRobot Home po spárovaní s mopom ponúka niekoľko nastavení a informácií, ktoré by ste inde nenašli. Pomocou nej môžete napríklad spustiť alebo zastaviť mopovanie alebo aktivovať lokálne čistenie špinavej podlahy. Vítaným je aj nastavenie množstva vody, ktoré sa má použiť pri mokrom mopovaní. Kvôli obmedzeniam konektivity Bluetooth ale tieto úkony spravíte iba v bezprostrednej blízkosti zariadenia a nie na diaľku, napríklad z práce.

Koľko to stojí?

Taky robotický mop nie je práve najlacnejšou záležitosťou. Konkrétne model Braava Jet 240 vás vyjde na 249 eur, pričom v balení dostanete 6 čistiacich podložiek – 2 podložky na mokré mopovanie, 2 podložky na vlhké zametanie a 2 podložky na suché zametanie. 10 ks náhradných podložiek môžete kúpiť za 11 eur, čo znamená, že jedno čistenie vás vyjde približne na 1 euro. Za 19,90 eura sa dá kúpiť tiež set prateľných podložiek, ktorý obsahuje 2 ks opakovane použiteľných podložiek na mokré mopovanie.

Záverečné hodnotenie: iRobot Braava Jet 240

iRobot Braava Jet 240 je užitočný pomocník do domácnosti, ktorí využijete najmä pri čistení menších miestností s plávajúcou podlahou, dlažbou alebo kameňom. Nejde o úplne automatizované riešenie a teda po každom čistení musíte vymeniť nielen čistiacu hlavu, ale aj nabiť batériu či doplniť vodu. Cena za takýto robotický mop tiež nie je najnižšia a okrem počiatočnej investície do robota, budete musieť časom investovať aj do čistiacich podložiek. Či sa vám takáto kúpa oplatí je teda už len na vašom rozhodnutí.

5.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+