MojAndroid

Dlhé roky bola prednosťou iPhonov ich softvérová podpora, ktorá mala byť vždy oveľa dlhšia než v prípade smartfónov so systémom Android. Podľa portálu AndroidAuthority teraz spoločnosť Apple jej dĺžku v odhalených dokumentoch oficiálne potvrdila a nová informácia vyvracia starý mýtus.

Potvrdenie dĺžky podpory z donútenia

Dĺžka softvérovej podpory je jedným z rozhodujúcich atribútov pri výbere nového smartfónu. V prípade Android smartfónov nebola v minulosti nijak dlhá a ešte sa aj líši podľa výrobcu. Naopak, iPhony mali už od svojho vzniku objektívne dlhšiu softvérovú podporu, aj keď spoločnosť Apple nikdy oficiálne nespresnila jej dĺžku.

Apple iPhone 15 Pro
Apple iPhone 15 Pro

Doba sa však mení, veľa výrobcov Android zariadení dnes garantuje výrazne dlhšiu podporu a spoločnosť s jablkom v logu prvýkrát potvrdila dĺžku tej svojej. Samozrejme to neurobila verejne a dobrovoľne, ale tak trochu z donútenia. Dňa 29. apríla 2024 totiž vstúpilo do platnosti nové nariadenie Spojeného kráľovstva o bezpečnosti produktov a telekomunikačnej infraštruktúre (PSTI).

Apple
Dokument potvrdzujúci dĺžku softvérovej podpory smartfónu Apple iPhone 15 | Zdroj: AndroidAuthority.com

Toto nariadenie núti výrobcov mobilných technológií v Spojenom kráľovstve spĺňať určité bezpečnostné požiadavky. Okrem iného musia podľa neho uvádzať obdobie podpory, počas ktorého sa budú poskytovať aktualizácie zabezpečenia. PSTI dokument k modelu Apple iPhone 15 uvádza, že bude dostávať bezpečnostné aktualizácie do 22. septembra 2028.

Samsung a Google dnes poskytujú dlhšiu podporu než Apple

To znamená 5 rokov od jeho uvedenia na trh. Oficiálne tak už Apple neponúka najdlhšiu záruku bezpečnostných aktualizácií v tomto odvetví. Samsung a aj Google už pár mesiacov garantujú svojím novým vlajkovým modelom 7 rokov nielen bezpečnostných aktualizácií, ale aj systémových aktualizácií. To znamená o 2 roky dlhšie, ako prináša spoločnosť Apple.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra má od výrobcu zaručenú 7 ročnú softvérovú podporu

Aby sme však boli korektní, tak treba spoločnosti Apple uznať, že niektoré iPhony v minulosti dostali bezpečnostné aktualizácie 6 alebo viac rokov od vydania. Podobne aj Samsung v minulých rokoch vydal bezpečnostnú záplatu pre vlajkový model aj po skončení podpory. Nebolo to však už v mesačnom, štvrťročnom alebo polročnom časovom intervale, ale iba raz ročne.

Náš tip
Samsung ukončuje podporu pre tri staršie smartfóny
6.6.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+