MojAndroid

V dnešnom dueli porovnáme dva TOP modely renomovaných značiek, Apple iPhone X a Samsung Galaxy S9, ktoré patria jednoznačne medzi to najlepšie, čo môžeme na poli mobilnej fotografie nájsť.

Základné informácie:

Samsung Galaxy S9

  • 5,8″ displej s rozlíšením 2960 x 1440 pixelov a pomerom strán 18,5:9
  • Rozlíšenie: 12 Mpix (4:3), 9,1 Mpix (16:9), 7,9 Mpix (18:9)
  • Clona: f/1.5 a f/2.4
  • Optická a elektronická stabilizácia obrazu
  • LED blesk

Apple iPhone X

  • 5,8″ displej s rozlíšením  2436 x 1125 pixelov a pomerom strán 19,5:9
  • Rozlíšenie: 12 Mpix (4:3)
  • Clona: f/1.8
  • Optická a elektronická stabilizácia obrazu
  • LED blesk

Ergonómia fotografovania

Obidva modely patria medzi to najlepšie, čo môžeme vo svete mobilných telefónov vidieť. Rovnako to platí aj o ich fotoaprátoch, podľa portálu DxOmark patria medzi špičku. Oba modely sú na svoju veľkosť kompaktné a dobre sa držia v ruke, ale rovnako sa aj veľmi šmýkajú. Použitiu nejakého púzdra sa pravdepodobne nevyhnete.

Fotografie za dobrého svetla

Apple iPhone X sa vie veľmi dobre popasovať s expozíciou a je silný v scénach, ktoré sú vysoko kontrastné, vie slušne vykresliť detaily v tmavších aj svetlejších častiach fotografie.

Samsung Galaxy S9 je taktiež v scénach s dobrým osvetlením veľmi silný súper. Fotografie sú kvalitné, kontrastné a taktiež majú výborný dynamický rozsah. Jediné, čo by sa mu dalo vytknúť je jemné rozmazanie detailov po okrajoch fotografií.

Prvú fotografiu “Kalvária” zvládli obidve zariadenia veľmi dobre, na nedostatok detailov sa sťažovať nemôžeme. Obloha má taktiež na obidvoch zariadeniach správnu farbu. Jediným rozdielom je to, že fotografia Samsungu je jemne farebnejšia, ladená skôr do teplejších farieb, zatiaľ čo fotografia iPhonu je svetlejšia a farby nie sú až tak výrazné.

Na druhej fotografii môžete vidieť ulicu, obloha bola jasná, obidve zariadenia sa s ňou vysporiadali veľmi dobre a farby sú naozaj verné. Tu sa karta obracia, jemne sýtejšie farby ponúkne iPhone. Snímky sú ostré, ponúkajú dostatok detailov, farby sú na veľmi dobrej úrovni u obidvoch zariadení.

Tretia fotografia, lavička, je znovu zvládnutá veľmi dobre. Jediným rozdielom je to, že fotografia iPhonu je jemne farebnejšia, zatiaľ čo Samsung má fotografiu trochu svetlejšiu. Detaily oboch fotografií sú na rovnakej úrovni, nedá sa povedať, že by jedna bola ostrejšia ako druhá.

Ani pri štvrtej fotografii nedokážeme s istotou povedať, ktorý smartfón ju zvládol lepšie. Pri Apple je vidieť trochu väčšie zvýraznenie textúr, zatiaľ čo fotografia Samsungu je viac vyhladená. Znovu je najväčší rozdiel vo farebnosti jednotlivých fotografií. Samsung viac zvýraznil teplejšie farby a fotografia sa zdá farebnejšia, zatiaľ čo Apple ponúka fotografiu svetlejšiu. Rozdiely sú ale minimálne.

Posledná fotografia exteriéru za dobrého osvetlenia je zameraná na zaostrenie na bližšiu vzdialenosť, zatiaľ čo vzdialenejšie objekty zostávajú rozmazané. Podotýkam, že fotografie neboli nijako softvérovo upravované a všetko je fotené na automatickom nastavení, žiadne špeciálne efekty, ktoré sú v zariadeniach, použité neboli. Na tejto fotografii Samsung nezachytil oblaky, ktoré sú v pozadí, zatiaľ čo fotografia iPhonu ich obsahuje. Objekt, na ktorý bolo zaostrené je na oboch fotografiách dostatočne ostrý a je vidieť všetky detaily. Pozadie Samsungu je o trochu viac prepálené, ale nie je to nič, čo by vadilo, viditeľné to je naozaj len pri priamom porovnaní.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

11.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+