MojAndroid

Či sa nám to páči alebo nie, Apple a jeho iPhony ovplyvňujú život každého z nás, kto používa nejaké inteligentné zariadenia. Vplyv produktov Apple na technologický priemysel je nepopierateľný a vlani som sa rozhodol, že dám šancu aj produktu, ktorý do veľkej miery odštartoval úspešné obdobie smartfónov. Pomohol aj fakt, že nový iPhone X je naozaj vydarený telefón, ktorý som používal rád a ktorý mi ukázal prakticky všetko, čo majú ľudia na iPhonoch radi. Napriek tomu si nemyslím, že je to vhodný telefón pre väčšinu používateľov.

Moje celkové dojmy

V predchádzajúcich dvoch častiach tohto seriálu som zhrnul pozitíva aj negatíva, ktoré sa pri mojom používaní iPhone X ukázali. Samozrejme, hneď po dopísaní prvého, resp. druhého článku som si spomenul na ďalšie, ktoré síce nie sú také dôležité, no podľa mňa stoja za zmienku.

Fantastická vibračná odozva

Okej, toto je pre niekoho detail, no keď máte väčšinu dňa telefón položený na stole a prídu vám rádovo stovky notifikácií, aj vibračný motorček začne byť faktorom, ktorý si na telefónoch všimnete. iPhony vo všeobecnosti patria v tomto smere medzi špičku – vibrovanie je citeľné, no príjemné, telefón na stole neskáče a vibračné vzory sú dostatočne dlhé a zároveň nie veľmi otravné.

K tomu treba prirátať úžasnú vibračnú odozvu pri navigácii v systéme. Už dlhé roky mám vibračnú odozvu v systém Android vypnutú a nechýba mi. V systéme iOS však dokonale dotvára celkový zážitok z používania. Ak ste niekedy iPhone dlhšie používali, viete, o čom hovorím. Listovanie v zoznamoch je napríklad sprevádzané príjemným klepkaním, ktoré vám signalizuje prechod na ďalšiu položku zoznamu. Zalistujte dynamickejšie a klepkanie prejde do sústavnejšieho vibrovania, ktoré je v dokonalej synchronizácii s posunom v zozname, ktorý vidíte na displeji.

Podobných príkladov je obrovské množstvo a tu sa ukazuje naozaj fantastické prepojenie medzi softvérom a hardvérom, ktorým je spoločnosť Apple tak dobre známa. Toto vibrovanie je naozaj iba drobnosťou a bez problémov sa bez nej zaobídem, no funguje skvelo a Apple si za to zaslúži pochvalu. Je to detail, ktorý mnohí výrobcovia ignorujú.

Animoji sú len krátkodobá zábavka

Funkcii Animoji som sa v predchádzajúcich dvoch článkoch veľmi nevenoval, a to preto, že podľa mňa nejde o žiadnu veľkú vec. Iste, je veľmi efektná, a to najmä, keď ju vidia ľudia, ktorí o nej vôbec netušili alebo ju ešte nezažili. Pre tých z vás, ktorí nevedia, o čo ide, je to funkcia, ktorá sleduje vašu tvár a zaznamenáva aj zvuk, takže takto môžete “nadabovať” kreslené postavičky v aplikácii iMessage. Výsledok je efektný, ale veľmi rýchlo omrzí.

Okrem toho, všetko nasvedčovalo tomu, že pre túto funkciu je potrebný senzor hĺbky, ktorý okrem iného slúži na rozpoznanie tváre pri odblokovaní telefónu. Ako sa neskôr ukázalo, toto vôbec nie je pravda a telefón používa iba prednú kameru a softvér. Ako hovorím – je to zaujímavá funkcia, ktorá sa veľmi rýchlo okuká. Okrem toho, stále je dostupná iba na iPhone X a hoci môžete Animoji posielať ostatným používateľom iMessage, môžete pôsobiť aj trochu snobsky, keďže oni vám nevedia odpovedať rovnakým štýlom.

iOS nie je pre každého

Ako som spomínal v predchádzajúcich článkoch, systém iOS ako taký mi vôbec nevadí. Nepociťoval som nedostatok prispôsobenia a mnohé prvky systému sa mi páčili viac ako na Androide. Najväčšie obmedzenie pre mňa bolo vo funkcionalite aplikácií – tie často neumožňovali to, čo umožňovala Android verzia tej istej aplikácie. Aj preto som veľakrát automaticky siahal po Android telefóne, keď som chcel robiť niektoré konkrétne úkony.

Na druhej strane, mnohé aplikácie som používal oveľa radšej práve na iPhone X. Zväčša kvôli tomu, že vyzerali lepšie, ale v mnohých prípadoch boli dostupné v aktuálnejšej verzii alebo jednoducho fungovali lepšie či rýchlejšie ako ich Android verzia.

Tieto kvalitatívne rozdiely však neboli také dramatické a v konečnom dôsledku obetujem niekoľko horšie vyzerajúcich Android aplikácií v prospech tých titulov, ktoré mi dávajú funkcie aké na iOS jednoducho nenájdem. Práve tu je najväčší rozdiel medzi používateľmi – mnohí ani nehľadajú to, čo im iOS neponúka a jednoducho sú spokojní s tými funkciami, ktoré v aplikáciách nájdu.

Ideálna kombinácia? Android + iPhone

Hoci to znie pre väčšinu ľudí ako márnotratnosť, ak by ste naozaj chceli zažívať to najlepšie z oboch táborov a ešte napríklad aktívne používate dve SIM karty, najlepšou dostupnou voľbou je používanie iPhonu aj Androidu súčasne. Toto ale budú praktikovať zrejme iba tí najväčší technologickí fanúšikovia, ktorí chcú neustále čerpať výhody toho-ktorého zariadenia. Absolútna väčšina používateľov sa bude musieť rozhodnúť pre jedno konkrétne zariadenie a to je v mojom prípade stále smartfón s Androidom.

Samozrejme, moje osobné potreby sú úzko špecializované a každý má iné nároky na smartfón. Ak ale nepatríte do úzkej skupiny zarytých fanúšikov Apple, svoje peniaze viete s najväčšou pravdepodobnosťou investovať lepšie. Najmä pri iPhone X hrá rolu najmä cena začínajúca na 1199 EUR, za ktorú ju neviem okrem dlhodobých Apple fanúšikov odporučiť nikomu inému. iPhone X má pekný dizajn, no to má celý rad ďalších telefónov. Má výborný foťák, no nie najlepší na trhu. Jednoducho, iPhone X ma nepresvedčil o tom, že je hoden svojej ceny. Najmä teraz, keď je na trhu také veľké množstvo adekvátnych alternatív.

Čo sa vám najviac páči/nepáči na iOS?

V komentároch v predchádzajúcich dvoch článkoch sa mnohí z vás vyjadrili na tému toho, čo sa vám páči a nepáči na iOS a prečo uprednostňujete jeden či druhý operačný systém. Podeľte sa o vaše postrehy aj v diskusii pod týmto článkom a dajte nám vedieť, prečo ste si vybrali práve ten telefón, ktorý používate a čím je pre vás výnimočný.

8.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+