MojAndroid

Technologický svet je taký rôznorodý akí rôznorodí sme my, používatelia týchto technológií. Je to dobré aj zlé – na jednej strane si každý môže vybrať, na druhej strane sú ustavičné porovnávania a preteky o “to najlepšie” trochu unavujúce. Súčasná úroveň technológií je fantastická a je naozaj radosť používať nové smartfóny, tablety či iné zariadenia. Čo sa ale stane, ak dlhoročný fanúšik jednej platformy dá šancu najväčšiemu konkurentovi?

Prečo som sa na to dal?

Odpoveď je veľmi jednoduchá – vyskúšať to, dať tomu šancu a na vlastnej koži otestovať, aké to je žiť iba s iPhonom. Už dlhšie som sa pohrával s myšlienkou vyskúšať si iPhone ako svoj primárny telefón a predstavenie nového iPhone X bola ideálna príležitosť – konečne nový dizajn, ktorý konkuruje tým najlepším Androidom a niekoľko ďalších zaujímavých vychytávok, z ktorých mnohé vo svete Androidu ani nenájdeme.

Aký bol prechod z Androidu na iOS?

V podstate veľmi jednoduchý a priamočiary s jedným malým problémom. Pri prvom spustení iPhone-u sa ma telefón spýtal, či si chcem skopírovať obsah z iného zariadenia alebo nastaviť telefón ako nový. Rozhodol som sa, že nič kopírovať nebudem. Po spustení telefónu sa ale ukázalo, že kopírovanie kontaktov z Google účtu nebude také jednoduché, ako som si myslel. Hoci dnes už poznám riešenie (údajne je potrebné prihlásiť sa do aplikácie Gmail cez Google konto, samotné prihlásenie do konta nestačí…), telefón som znovu reštartoval a stiahol si na Android nepopulárnu aplikáciu Move to iOS. Napriek jej nízkemu hodnoteniu ide o užitočný nástroj, ktorý môj prechod na iOS výrazne zjednodušil.

Zvykanie si na systém prebehlo veľmi rýchlo. Samozrejme, s iOS mám skúsenosti, iba som nikdy nepoužíval iPhone ako svoj primárny telefón. Poznám výhody aj nevýhody systému, teda aspoň tie, ktoré je možné spozorovať po pár chvíľach používania telefónu či v debatách so známymi. Navigácia v systéme tak bola jednoduchá, aj napriek chýbajúcemu tlačidlu Domov a novým navigačným gestám. Od prvého dňa som tak mohol s telefónom bez problémov robiť všetko to, čo som od neho potreboval bez nejakých väčších problémov.

Čo sa mi na iPhone X a iOS páči

Svoje skúsenosti z používania iPhone X rozdelím do viacerých článkov, v tomto prvom by som sa chcel venovať tomu, čo sa mi na telefóne páči alebo čo je podľa mňa lepšie ako na Androide. Nie je toho málo, čo nie je vôbec prekvapujúce.

Optimalizácia aplikácií tretích strán

Toto síce môže znieť otrepane, no dovoľte mi vysvetliť, čo pod týmto nadpisom myslím. Ani Android nemá žiadne problémy s aplikáciami tretích strán a vďaka dizajnovému jazyku Material Dizajn množstvo aplikácií vyzerá veľmi podobne a ovláda sa jednoduchým štýlom. Systém iOS je však v tomto smere ďalej. Nielenže aplikácie vyznávajú podobný dizajn, ponúkajú množstvo spoločných čŕt a skvelú integráciu so systémom.

Na mysli mám napríklad gestá pre navigáciu – tie nájdeme takmer v každej aplikácii a je jedno, od akého vývojára pochádza. Potiahnutím zľava doprava sa vrátite o krok späť v takmer každej aplikácii. Ak máte otvorené okno s obrázkom či videom na celú obrazovku, potiahnutím dole alebo hore ho vrátite do pôvodnej veľkosti. Tieto funkcie nájdeme aj v niektorých Android aplikáciách, no v systéme iOS sú samozrejmosťou. Aj vďaka tomu sa telefón zaobíde bez akéhokoľvek tlačidla pre navigáciu, všetko vyriešite gestami.

Aplikácie

Znovu príliš všeobecný nadpis, no jednoznačné konštatovanie – niektoré aplikácie sú oveľa lepšie v systéme iOS. Či už ide o aplikácie malých vývojárov, ktorí majú aj iOS aj Android verziu no pre lepšie možnosti monetizácie upriamili pozornosť na iPhone-y, alebo o niektoré aplikácie od veľkých spoločností, ktoré tu jednoducho vyzerajú a/alebo fungujú lepšie.

Konkrétne sú to (v mojom prípade) napríklad aplikácie Todoist, Asana, Slack, NHL či coffee.cup.guru, ktoré buď ponúkajú viac možností, alebo lepšie ovládanie alebo krajší dizajn či kombináciu týchto prvkov. Takýchto prípadov je ešte viac a v niektorých vyhráva iOS jednoducho vďaka tomu, že tu nájdeme aplikácie, ktoré na Android ešte nie sú alebo zrejme ani nikdy nebudú. Napríklad čítačka portálu Reddit s názvom Apollo mi ponúkla najlepší zážitok z práce s týmto portálom, aký som kedy zažil.

Integrácia s ďalšími produktmi Apple

Toto je všeobecne známy fakt, no určite stojí za spomenutie. Ak aktívne používate ďalšie zariadenia Apple, iPhone X (alebo akýkoľvek iPhone) využijete ešte oveľa viac. Možností synchronizácie je tu obrovské množstvo a ja som nevyužil ani 10 % z nich. Aj napriek tomu som ocenil fantastickú synchronizáciu otvorených kariet v prehliadači na všetkých Apple zariadeniach kde som prihlásený. Práca so správami a hovormi z počítača je tiež extrémne jednoduchá a intuitívna, aj keď som ju veľmi nepoužíval.

Viem, že všetky tieto funkcie umožňujú aj Android zariadenia v kombinácii s aplikáciami tretích strán, prípadne s aplikáciami priamo od Google. Riešenie od Apple je však v mnohých prípadoch jednoducho elegantnejšie, aj keď na druhej strane si vyžaduje, aby ste používali čo najviac Apple služieb. Práve preto som využil iba 10 % ponúkaných funkcií – nepoužívam Apple fotky, iCloud, Apple Watch, iMessage a celý rad ďalších služieb, ktoré benefitujú zo skvele spracovaného ekosystému Apple.

Displej

Teraz sa presunieme k telefónu ako takému. Množstvo záujmu a kontroverzie si zaslúžil displej telefónu. 5,8″ OLED panel s minimálnymi rámikmi a zárezom (“notch”) v hornej časti je veľkou pýchou nového iPhone. Displej bol portálom Display Mate označený za najkrajší smartfónový displej na svete. Hoci tvrdenie nevieme overiť, neškriepime sa s ním. Displej je skutočne krásny, detailný, farebný, extrémne jasný a výborný v každých podmienkach. Ponúka tiež menej sýte farby ako Samsung Galaxy Note 8, čo niekomu môže vyhovovať.

Oceňujem funkciu True Tone Display, ktorá sa postará o prispôsobenie odtieňu farieb podľa okolitého svetla. Niekedy je tak displej trošku žltkastý, a to aj počas dňa, no na efekt som si úplne zvykol a neprekáža mi. Displej je skvelo čitateľný a na priamom slnku zrejme nemá konkurenciu. Je tiež skvelo responzívny a hoci nejde o plnohodnotný 120Hz displej, funguje tu aspoň 120Hz rozpoznávanie dotyku, čo sa prejaví na fantastickej odozve.

Batéria a fotoaparát

Hoci táto séria článkov nemá byť recenziou, nedá mi nespomenúť tieto dve vlastnosti nového iPhone X. Telefón totiž ponúka vynikajúcu výdrž na batériu, ktorou predbehne absolútnu väčšinu Android vlajkových lodí s výnimkou Huawei Mate 10 Pro. Na jedno nabitie som s telefónom bez akýchkoľvek problémov zvládol dva dni práce. Nenájdeme tu ale údaj o dobe zapnutého displeja, iba informáciu o dobe používania. Tá sa podľa môjho skúmania nerovná dobe zapnutého displeja, aj keď od toho nemá ďaleko. Zdá sa mi ale, že niekedy je sem započítaný aj čas spustenia aplikácie na pozadí, napríklad keď zabudnem vypnúť navigáciu, no displej je vypnutý.

V každom prípade, v tomto ukazovateli sa v priebehu jedného dňa viem dostať na úroveň 6-7 hodín, čo je skutočne veľa. V priebehu dvoch dní je to bez problémov 6 hodín a 3 hodiny používania telefónu počas dňa sú pre väčšinu používateľov viac než dosť. Telefón síce podporuje rýchle nabíjanie, no ako je známe, v balení je iba slabá nabíjačka, s ktorou nabíjam telefón iba v noci, pretože inak by som na plné nabitie musel čakať niekoľko hodín. Quick Charge ma jednoducho rozmaznalo.

Zároveň musím pochváliť výborný fotoaparát. V našom subjektívnom teste sa nám síce viac páčili fotky zo Samsung Galaxy Note 8 aj Huawei Mate 10 Pro, no fotografie sme nehodnotili žiadnym výskumným spôsobom – jednoducho sme vybrali tie, ktoré sa nám viac páčili. To ale neznamená, že iPhone X nerobí dobré fotky, práve naopak, patrí k tomu úplne najlepšiemu na trhu a ocenia ho aj nároční používatelia a aj v teste boli rozdiely veľmi malé, pričom v niektorých situáciách iPhone X jednoznačne dominoval.

Čo by ste chceli vedieť vy?

V ďalšej časti tejto série sa budem venovať tým veciam, ktoré sa mi na iOS a iPhone X nepáčia. Znovu pôjde o subjektívne hodnotenie, keďže som človek, ktorý žil veľa rokov s Androidom a je úzko zaviazaný mnohým Google službám. To ale neznamená, že sa nemôžete pýtať, čo vás zaujíma – pokúsim sa odpovedať na čo najviac otázok tu v komentároch alebo v niektorom z ďalších článkov.

29.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+