MojAndroid

Spoločnosť Apple včera predstavila svoje dlho očakávané smartfóny. Dvojica iPhone 8 a 8 Plus bola doplnená o špičkový iPhone X, ktorý je skutočne prémiovým smartfónom po mnohých stránkach. Ako už býva zvykom, nový iPhone ponúka množstvo nových funkcií. Mnohé z nich sú ale novinkami iba vo svete Apple zariadení. Najmä iPhone X má však niekoľko skutočných prvenstiev vo svete smartfónov a funkcie, ktoré mu môžu závidieť aj používatelia Android smartfónov.

Funkcie, ktoré mali Android zariadenia už v minulosti

Jedna vec sa nedá Apple uprieť – veľkoleposť podujatia pri predstavovaní nových iPhonov. Dokonalosť prezentácií je na takej úrovni, že aj zbehlý technologický fanúšik môže uveriť tomu, že nový iPhone prináša všetky nové funkcie ako prvý na svete. A to aj bez toho, aby to Apple vyslovene povedal. V prípade týchto funkcií to tak však rozhodne nie je.

Bezdrôtové nabíjanie

Hoci pre mnohých používateľov ide o zbytočnú funkciu, predsa len sa iPhonom dlho vytýkala absencia bezdrôtového nabíjania. Apple vymenil zadný kovový kryt za sklo, a tak sa tento rok fanúšikovia bezdrôtového nabíjania dočkali. Samozrejme, vo svete Android smartfónov (či dokonca Windows Phone zariadení) nejde o žiadnu novinku. LG Revolution ponúkal bezdrôtové nabíjanie už v roku 2011. Zrejme až teraz sa ale môžeme tešiť na reálne rozšírenie bezdrôtového nabíjania v reštauráciách a na iných verejných miestach.

Dizajn bez rámikov

Toto je vlastnosť nového iPhone X, po ktorej fanúšikovia Apple naozaj túžili. To najmä preto, že ju už takmer rok vídajú štandardne v smartfónoch so systémom Android. Ak vezmeme do úvahy model Sharp Aquos Crystal, vrátime sa späť až o tri roky. Spoločnosti Apple ale nemôžeme nič vytýkať – jednoducho ide o obrovský trend, ktorý výrobca musel nasledovať. V tomto smere má ale Apple aj jedno prvenstvo, ku ktorému sa dostaneme neskôr.

Duálna optická stabilizácia fotoaparátu

Hoci iba o pár týždňov, no v tomto smere tiež ušlo spoločnosti Apple prvenstvo. Prvým smartfónom s duálnou optickou stabilizáciou bol Samsung Galaxy Note 8. Oba telefóny sa ale predávajú v podobnom čase a v tomto smere nejde o nejaké „dobiehanie“ konkurencie, skôr dôkaz, že Apple nehodlá v tejto dôležitej kategórii zaostávať za najväčším konkurentom.

Rýchle nabíjanie

Toto je už funkcia, ktorá naozaj stojí za povšimnutie. Apple predstavil Lightning port ešte so smartfónom iPhone 5, no konkurencia sa v tomto smere neustále zlepšovala. Apple teraz konečne doháňa ostatných výrobcov a hoci nepoznáme podrobnosti, výrobca uvádza, že nové iPhony sa za 30 minút nabijú z 0 na 50 %, čo je v podstate zaužívaný štandard a veľké zlepšenie vo svete iPhonov.

OLED displej

Apple vo svojej prezentácii uviedol, že technológia OLED displejov je konečne na takej úrovni, aby sa mohla použiť aj s iPhonmi. Hoci OLED displeje prešli v minulosti dôležitým vývojom, už niekoľko rokov sú tie najlepšie z nich považované za špičku v kategórii smartfónov. Ak by sme sa pozreli na použitie OLED displejov v smartfónoch ako takých, museli by sme sa vrátiť až do roku 2009, kedy ich spopularizoval prvý Samsung Galaxy S.

1. smartfón vytvorený pre rozšírenú realitu (AR)

Kým pri ostatných prvenstvách a predstaveniach bol Apple opatrný, tuto to skutočne prestrelil. Lenovo Phab 2 Pro bol predstavený vlani ako prvý smartfón s podporou projektu Tango od Google. Hoci nenabral na obrovskej popularite a slúžil skôr na demonštráciu funkcií rozšírenej reality, jednoznačne mu patrí v tomto smere prvenstvo a nevezmú mu ho ani nové iPhony.

Funkcie, ktoré môžeme novému iPhonu závidieť

Aby sme novým iPhonom a najmä modelu iPhone X iba nekrivdili, musíme spomenúť aj skutočne zaujímavé prvenstvá, ktoré Apple právom patria. Nový iPhone X je plný zaujímavých funkcií, ktoré na iných smartfónoch nenájdeme vôbec alebo ich nenájdeme v tak prepracovanom formáte.

Face ID

Odomykanie zariadení tvárou nie je žiadnou novinkou, no to sme v „požičaných funkciách od Androidu“ nespomínali. Dôvod je jednoduchý – ak Apple nezveličoval a funkcia Face ID je naozaj taká kvalitná, ako to bolo prezentované, Apple si zaslúži pochvalu. Ani Samsung so svojimi vlajkovými loďami a ich funkciou odomknutia displeja tvárou nedokáže nahradiť bezpečnosť odtlačku prstov. Apple ale tvrdí, že šanca, že náhodná iná osoba odomkne váš iPhone je jedna k miliónu, čo zrejme bude používateľom stačiť. Apple k tomu využíva pokročilé senzory a technológie mapovania a rozpoznávania tváre a práve neprítomnosť akejkoľvek alternatívy biometrického zabezpečenia donútil výrobcu túto technológiu zdokonaliť a predbehnúť tak konkurenciu.

True Tone displej

Pre veľkých nadšencov bolo trošku sklamaním, že Apple v iPhone X neponúkol 120Hz displej, ktorý nájdeme v najnovšom iPade Pro. Priniesol sem ale inú užitočnú funkciu z iPadov, ktorou je True Tone displej. Ide o technológiu, ktorá prispôsobuje teplotu farieb displeja osvetleniu miestnosti, v ktorej sa nachádzate. Výsledkom sú reálnejšie farby za akýchkoľvek svetelných podmienok a hoci nejde o obrovský prevrat, je to praktická funkcia, ktorú sme doteraz v smartfónoch nevideli.

4K 60 fps video

Apple už dlhšie posúva kvalitu svojich videí na nové a nové úrovne a tento rok sa skutočne prekonal. 4K video s frekvenciou 60 fps je niečo, po čom mnohí Android fanúšikovia už dlho túžia. Majitelia nového iPhone X si to budú môcť užiť naplno a spolu s tým aj 240 fps video v štandardnom Full HD rozlíšení. To sú už hodnoty, ktoré sa približujú 960 fps videu na smartfónoch Sony Xperia XZ Premium, XZ1 a XZ1 Compact, aj keď tieto to zvládnu iba v 720p rozlíšení.

Portrétové nasvietenie

Ďalšia funkcia, ktorej užitočnosť ale bude závisieť od spracovania. Táto novinka sa má postarať o lepšie osvetlenie osoby pri fotení portrétu, čo je práve pri portrétovej fotografii veľmi dôležité. Uvidíme, aké bude skutočné prevedenie, no každé zlepšenie v tomto smere je vítané.

Animoji

Iste, mnohí používatelia túto funkciu nebudú novému iPhonu závidieť, no ide o zaujímavú zábavku. Technológia, ktorá zabezpečuje funkciu Face ID, sa postará aj o vtipné animované emoji. Tie môžete dokonca nadabovať a vaše pohyby úst a mimika budú z časti reprodukované aj do výslednej animácie. Možno trošku zbytočné, no určite zábavné :-)

Quad-LED True Tone blesk s funkciou Slow Sync

Quad-LED blesky na telefónoch sme už videli, no výnimočná je funkcia Slow Sync. Tá kombinuje dlhšiu uzávierku fotoaparátu s jemným a odstupňovaným osvetlením bleskom, čoho výsledkom by mali byť prirodzenejšie fotografie v horšom osvetlení. Malo by sa takto eliminovať prepálenie objektu a tmavé pozadie pri fotografiách s bleskom, no zrejme budete potrebovať aj stabilné uchopenie v rukách.

Prvý telefón s čipom s vlastnou podporou umelej inteligencie

Ak sledujete náš web pravidelne, určite si spomeniete na predstavenie čipu Kirin 970 od spoločnosti Huawei, ktorý ako prvý priniesol vlastnú zabudovanú podporu pre umelú inteligenciu. Tento čip sa ale do telefónov dostane až neskôr, kým iPhone X ju s čipom Apple A11 Bionic ponúka už teraz. Drobný náskok, ktorý ale stojí za zmienku.

Prvý telefón bez brady

Toto je trošku subjektívne tvrdenie, no dalo by sa povedať, že iPhone X má k telefónu s bezrámikovým displejom veľmi blízko a možno až najbližšie na trhu. Nie pomerom displeja k prednej strane, v tomto smere dominuje Samsung Galaxy S8+ s 84% pomerom displeja k predku telefónu. Skôr súmerným rozložením rámikov a najmä faktom, že pod displejom sa nenachádza viditeľne hrubší rámik ako na bokoch displeja. Atraktívnemu dojmu pomáha aj lišta prelíňajúca hornú hranu displeja, čo ale nie je vo svete smartfónov novinka.

Čo oslovilo najviac vás?

Je zrejmé, že výrobcovia sa snažia na svojich fanúšikov zapôsobiť odvážnymi tvrdeniami a atraktívnou prezentáciou nových funkcií svojich zariadení. Na tom nie je nič zlé a Apple nie je jediným, kto často preháňa. Niektoré novinky tak skutočne nie sú novinkami pre fanúšikov, ktorí sledujú aj zariadenia iných výrobcov. Niektoré nové funkcie sú ale skutočne atraktívne a je veľmi pravdepodobné, že ich časom uvidíme aj na smartfónoch so systémom Android. Ktorá novinka oslovila najväčšmi vás a privítali by ste ju aj na vašom zariadení? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

Zdroj: PhoneArena, Phandroid

13.9.2017
 • RRCHBO-3853

  Nič berem note8 a uvidíme ??

  • mp

   nakoniec predstavenie ipX pomôže predaju note8 :)

 • Tomáš Crkoň

  :D :D :D ani jednu s tych veci iphonu nezavidim, podla mna ani jedna vec s tych spomenutych nie je taka revolucna ako to vsetci ospevuju, a cena u nas cez 1300€ chlapci moje kto si toto kupi tak mu musi pekne j***t za tu sumu

  • Jefficko

   To su vsetko take fajn featurky ako Samsung dava do svojich telefonov. Narozdiel od Samsungu tieto sa budu aj vyuzivat v tom ajfone. Inak 1300eur na SVK mas odkial? Ked to ma byt tolko tak hahah!

   • vprmn

    Iphone X – 64 GB verzia 1149 eur a drahší 256 GB model až 1319 eur.

    • Pepo

     Skoro si sa trafil :D Pre CZ/SK sú ceny 1199€ a 1399€ :D

   • adlo99

    Jefficko, ešte stále sa snažíš na Android stránke presviedčať o excelentnosti iPhonu? :-) tak si kúp to svoje excelentné zariadenie a pochváľ sa s tým medzi kamošmi, aký si hrdina ;-)
    V tvojich očiach neporaziteľný iPhone, my vieme, že si Apple boy a nič neexistuje lepšie pre teba. Našťastie objektívny názor sa u teba hľadať nedá, takže pokračuj s komentármi, ja sa rád zasmejem :-)

    • Jefficko

     Neviem co tu trepes kamos. Ja vlastnim OnePlus 5.

  • Jefficko

   Aha Alza 1399 EUR. LoL! :D

   • vprmn

    alza si trosku privyraba v nemeckom appstore su ceny 1149 resp 1319 :)

    • Pepo

     To nie je Alzou, ale oficiálnymi cenami od Apple. Alza dala takú cenu, akú povedal Apple. Ceny sú rozdielne napríklad aj pre Nemecko, Španielsko, Francúzsko či Taliansko. V každej krajine je rozdiel cca 10€. Samozrejme Česko a Slovensko majú ceny najvyššie v celej EU…

    • Mačacia Hlava

     v UK £999 a £1149, pri slabom kurze libry to mas 1099 resp 1265 EUR. No nekup to :)

     • Fero Hodinár

      A to sa oplati, UK je po USA druhy najvacsi trh. Tu ma kazdy 1.5ty clovek iPhone

 • Miso3

  Počkáme na Ľuboška ako sa nám on k tomu vyjadrí ???

 • SeppWinkler

  Ad Face ID: nebudem rozoberať bezpečnosť tohto overovania. Nedá sa ale nepovedať pár slov k ergonómii používania. Pre odomknutie telefónu je potrebné ho zdvihnúť cca. do výšky tváre a pozrieť sa naň. Toto je absolútne diskvalifikujúce v porovnaní s odtlačkom prstov. Existuje veľmi veľa situácií, možno sa ich podiel blíži k 50%, keď potrebujem odomknúť telefón bez toho, aby som ho dvíhal do výšky tváre a pozeral sa naň. Tadiaľto cesta skutočne nevedie, najmä, ak nejde o alternatívu, ale o hlavný bezpečnostný prvok.

  • AndyMann

   Suhlasim..

  • Spixy

   nehovoriac o tom že v tme to asi fungovať nebude (ak to nemá blesk vpredu ale to by bolo hrozne otravné)

   • Mr. Clones

    Vidim, ze si teda nepozeral ako to funguje, takze tvoj komentar je odveci… narozdiel od SeppWinklera. Ja osobne som cakal, kde ten senzor umiestnia a kedze ho nedali vobec, tak pre mna je to uplne nezaujimave zariadenie.

    • Spixy

     tak keď tu (ani v tých článkoch v zdrojoch) nepíšu ako to funguje :)

   • Pepo

    Funguje to aj v tme. Ale kritizovať bez poznaných faktov vedia naozaj len praví technologickí nadšenci… Že? ;)

  • Pepo

   Teraz sa nechcem baviť o iPhone, takže prosím, toto neber v zlom, lebo je strašne veľa takých ľudí, čo hovoria podobne ako ty.
   To naozaj všetci pracujete s telefónom položeným na stole? Pretože ja preferujem čítačku odtlačkov vzadu alebo na boku, keďže s telefónom pracujem 95% v rukách… :)

   • SeppWinkler

    :) Neberiem to v zlom, aj ja pracujem s telefónom v rukách, ale nie vždy je to pred tvárou, teda vlastne skoro nikdy, takže to odomykanie bude neskutočne nepohodlné. Už vidím, ako vždy, keď sa budem chcieť pozrieť na mobil, ho budem musieť dvihnúť asi na úroveň tváre :)

    • Pepo

     Chápem. Ak by to ale fungovalo v rádoch milisekúnd, tak si myslím, že zdvihnúť ten telefón k tvári, respektíve sa na telefón pozrieť, nie je zase tak strašné. Ale zase na druhú stranu, keď často zapínaš a vypínaš obrazovku, tak komu by sa chcelo stále ten telefón hore dole, že ? :)

  • „Pre odomknutie telefónu je potrebné ho zdvihnúť cca. do výšky tváre a pozrieť sa naň“-To spomínali v Evente alebo si to myslíš len ty? Pozeral som event a nepostrehol som niejak že by to spomínali…To by nebolo jednoduchšie skloniť hlavu dole a odomknúť tak telefón?

 • Mr. Clones

  Ono je to tazke, lebo podla mna nie je dolezite, kto s cim prisiel ako prvy, ale kam to az dotiahol. Vid bezdrotove nabijanie, ktore som vyuzival pri Nexus 4 a 5 a potom zapadlo prachom. Co je podla mna skoda. Rovnako to rozpoznavanie tvare. Posunuli to dalej a to je pre mna dolezitejsie ako to, kto s tym prisiel. Neplanujem si iPhone kupit, ale bol by som rad, ak by sa teraz inspirovali ine firmy a skusili to nielen odkopirovat, ale opat posunut dalej…to je to, co ma zaujima.

  • Pepo

   Si asi prvý človek, ktorý vidím, že sa zaujíma o technológie ako také a nie o Apple alebo Samsung… Klobúk dole :)

 • Mne sa paci ze sa konečne dotiahol na android v niektorých veciach, niektoré veci si pridal svoje nové, a niektoré veci vylepšil(Face ID,nabíjacia podložka)… Ale cena 1300 či koľko? K tej cene možno existuje vysvetlenie…Samsung je jediný dodávateľ displejov pre iphony, preto si môže určiť cenu akú chce….

  • Pepo

   Nemalo im displeje dodávať LG? To som len niečo také započul, neviem to isto. Preto sa pýtam…

   • Rastislav Salamon

    nie vyhradny dodavatel displejov je Samsung

   • Teraz im dodáva 100% Samsung, ale v roku 2019(odhad) by mal začať dodávať už aj LG. LG zatiaľ ešte nemá špeciálny stroj na výrobu OLED panelov. A tiež preto tak neskoro,lebo LG ešte nieje schopný vyprodukovať toľko panelov aby uspokojilo Apple.

    • Pepo

     Ďakujem za vysvetlenie :)

 • =_=

  Naozaj som si myslel že prídu s čítačkou odtlačkov pod displejom… takto nič naozaj je to na nič proste nič čím by zaujal… Ten face ID nefungoval ani na tom „predstavovaní“ (kto pozeral stream)

  • Martin

   Fungoval. To, ze sa neodomkol sa stalo preto, ze najskor ho musel odblokovat manualne a az potom fungoval faceid. Ja to mam takiato na s7 edge

   • simon stassel

    Nefungoval. Musel si zobrat druhy telefon.

    • Mačacia Hlava

     Dobre ale uznaj ze prezentovali veci na zivo a to je ina odvaha, ako im fungoval apple watch, tie AR hry atd … nic nepadlo :)

     • mir0mik

      Ehm… nazivo? Snivaj… pozri si to este raz… Napr. tu cast s animoji… Ked posielal on nahral spravu a odoslal ju a Tim mu odpisal za cca 4s ale Timova sprava bola cca 10s dlha :)… Takze bud the iphone X vie pracovat aj s ohybanim casu, alebo to bol pekny fake… Tak isto ten „telefonat“ z hodiniek… Zaber na nu bol z inej kamery a ta konverzacia mala take obrovske pauzy, ze to bolo do oci/usi bijuce, ze to mali nahrate dopredu… Ak by to bolo live, tak by to bolo inak zasumene audio z takeho prostredia… A to nehovorim, ze ona by ho ani nepocula z toho biedneho reproduktorika, keby si to nedala blizsie ku tvari…

      To face ID bolo live a zlyhalo…

 • Miro

  1. iphone ktorý by som bol ochotný kúpiť. Na odomykanie tvárou by som si zvykol, pokiaľ to bude fungovať rýchlo je to v poriadku. Mohli dať na zadnú stranu aj odtlačok prsta ako zálohu ale čo už. Inak sa funkciami konečne priblížili androidu. Kameru to bude mať vynikajúcu, najvýkonnejší procesor na svete a najvýkonnejšiu grafiku na svete ( ale tú majú aj v 7 ke). Bezdrôtové nabíjanie dúfam že bude fungovať s hociktorou podložkou. Ešte nech pridajú multivindow ako má samsung a môžem si to kúpiť :D Ale použiteľný bude iba s pamäťou 256 gb pamäťou, teda pokiaľ chcete nahrávať 4k full hd videá, lebo to to žere pamäť neskutočne

  • Pepo

   Tak za 256GB si priprav 1399€ :D To je proste moc aj na iPhone X :D

  • Jan Saksa

   Multiwindow uz aj maju vsetky androidy od verzie 7

 • Rastislav Salamon

  neoslovil ma vobec nicim, 90% veci len skopiroval z androidu a aj to co pridal su uplne hluposti a aj to sa tvaria ako keby objavili teplu vodu a nic co oni maju nikto nikdy nevidel

 • disq

  Len tak mimochodom, to rýchle nabíjanie funguje len s nabíjačkami od Macbooku. Ak ho nemáte, tak nabíjačka 29W – cca. 60€ až po 87W – cca. 100€ + Lightning kábel len za cca. 30€.

  • Mačacia Hlava

   Nabijacka od noveho Macbooku ma USB-C konektor, iPhone ma lightening … myslis redukciu nejaku?

 • Peter

  Ked som prvy krat videl ten sharp a potom MiMix tak som povedal ze najblizsie si kupim telefon ked bude displej na celu prednu stranu – presne takto som si to predstavoval pri esential phone alebo MiMix2 ale nekona sa a „brada“ je tam stale :( coho sa u iPhonov nedockam asi nikdy je dualsim takze tam musim pockat na elektronicke sim karty respektive ziadne sim karty potom by som mozno uvazoval o priplateni si … ale dovtedy sa hadam nejaky android vyrobca na ten dizajn dotiahne – ostavam asi stale pri mate8 aj ked som uz tento rok chcel menit :(

 • Kubas

  A neponúka nahodou niečo ako to Face id aj LG Q6?

  • Jefficko

   Nie

  • Q6 má odomykanie tvárou,niečo ako aj S8.

   • Mačacia Hlava

    Das tam fotku alebo displej ineho telefonu alebo pc a odomkne to jedna radost kedze to nema hlbku sceny ale jedna sa len o 2d rozpoznavanie obrazu

    • No tak dajak :D …

    • Juraj

     Uz si to niekdy skusal? Az take jednoduche to nebude. Uz na mojej starej S4 bolo odomknutie telefonu tvarou, ale dat tam fotku urcite nestacilo, pretoze bolo potrebne zmurknut.
     Si fakt myslis, ze su v Samsungu az taki sprosti?
     Osobne by ma zaujimalo, ako si novu X odomknes, ked si pojdes vecer v zime zasportovat (napr. pri behu s kuklou na hlave) .
     Takze asi tak.

 • SimSon

  Z tych novych funkcii ma zaujal akurat tak slow-sync. Zaujimava ficura. Ale kto to pozna z fotoaparatov, ten vie, ze nie je take jednoduche nieco s tym dobre nafotit. Hlavne ked je uz naozaj tma. Casy su tam dlhe, a je problem udrzat to z ruky aj pri velmi dobrej stabilizacii. V tomto smere je mala hmotnost smartfonu skor nevyhodou…

  Zato nad tym „potretovym osvetlenim“ sa musim fakt len smiat. Kto aspon trochu preletel okolo portretnej fotografie, ten vie, ze s dakou diodkou na smartfone vedla snimaca nikdy nedosiahne poriadne osvetlenie. Trochu sa da pomoct odrazom (napr. skloneny biely papierik pred bleskom), ale k studiovemu osvetleniu to ma stale sakramentsky daleko…

  • mir0mik

   Ehm, oni na to pouzivaju cisto SW nie LED blesk… Pointa je, ze kedze maju vdaka Face ID 3D obraz tvare, tak vedia softwarovo namapovat rozne druhy osvetlenia danej tvare…

 • trupo

  mňa najviac oslovil ten super špičkový najlepší displej…od Samsungu :-)

  • Fero Hodinár

   Ak apple zisti casom ze tie displeje su pouzitelne tak kupi Samsung

 • Peter g

  Ako je to vlastne s tym prvenstvom čo sa týka True tone Display , nieje to nahodou to iste čo už Samsung používa par rokov pod nazvom Adaptívne zobrazenie ? V čom je rozdiel ? https://uploads.disquscdn.com/images/7e9da619b0da2a9cd57feb65ae2ba54247518cc696006b84d9af576c7f88a179.png

  • Mačacia Hlava

   nie

   • Peter g

    Podla komentu asi ani netusis co to je.

 • Matěj

  Zrovna osvětlení sekce fotek taky není žádná novinka… Samsung montuje na telefony řady J přední led diodu a to už minimálně od roku 2015.

  Na druhou stranu na iphone se mi líbí kvalita videa a 120Hz display. Ale za ten dizajn bych jim zlámal pračky protože je to opravdu hnus.

 • Martin Maličký

  Zaujímavé je, že Windows Hello fungoval už na Lumii 950/950XL, čoho dnešný nástupca je Face ID z ktorého je každý paf. Čiže by som napísal, že ani v tomto nemajú prvenstvo.

Potrebujete poradiť ? Vyskúšajte Android Fórum

eAutoPortal.sk Prečítajte si novinky zo sveta elektromobilov.

Používateľské recenzie
Fotománia

+