MojAndroid

Spoločnosť Apple včera predstavila svoje dlho očakávané smartfóny. Dvojica iPhone 8 a 8 Plus bola doplnená o špičkový iPhone X, ktorý je skutočne prémiovým smartfónom po mnohých stránkach. Ako už býva zvykom, nový iPhone ponúka množstvo nových funkcií. Mnohé z nich sú ale novinkami iba vo svete Apple zariadení. Najmä iPhone X má však niekoľko skutočných prvenstiev vo svete smartfónov a funkcie, ktoré mu môžu závidieť aj používatelia Android smartfónov.

Funkcie, ktoré mali Android zariadenia už v minulosti

Jedna vec sa nedá Apple uprieť – veľkoleposť podujatia pri predstavovaní nových iPhonov. Dokonalosť prezentácií je na takej úrovni, že aj zbehlý technologický fanúšik môže uveriť tomu, že nový iPhone prináša všetky nové funkcie ako prvý na svete. A to aj bez toho, aby to Apple vyslovene povedal. V prípade týchto funkcií to tak však rozhodne nie je.

Bezdrôtové nabíjanie

Hoci pre mnohých používateľov ide o zbytočnú funkciu, predsa len sa iPhonom dlho vytýkala absencia bezdrôtového nabíjania. Apple vymenil zadný kovový kryt za sklo, a tak sa tento rok fanúšikovia bezdrôtového nabíjania dočkali. Samozrejme, vo svete Android smartfónov (či dokonca Windows Phone zariadení) nejde o žiadnu novinku. LG Revolution ponúkal bezdrôtové nabíjanie už v roku 2011. Zrejme až teraz sa ale môžeme tešiť na reálne rozšírenie bezdrôtového nabíjania v reštauráciách a na iných verejných miestach.

Dizajn bez rámikov

Toto je vlastnosť nového iPhone X, po ktorej fanúšikovia Apple naozaj túžili. To najmä preto, že ju už takmer rok vídajú štandardne v smartfónoch so systémom Android. Ak vezmeme do úvahy model Sharp Aquos Crystal, vrátime sa späť až o tri roky. Spoločnosti Apple ale nemôžeme nič vytýkať – jednoducho ide o obrovský trend, ktorý výrobca musel nasledovať. V tomto smere má ale Apple aj jedno prvenstvo, ku ktorému sa dostaneme neskôr.

Duálna optická stabilizácia fotoaparátu

Hoci iba o pár týždňov, no v tomto smere tiež ušlo spoločnosti Apple prvenstvo. Prvým smartfónom s duálnou optickou stabilizáciou bol Samsung Galaxy Note 8. Oba telefóny sa ale predávajú v podobnom čase a v tomto smere nejde o nejaké “dobiehanie” konkurencie, skôr dôkaz, že Apple nehodlá v tejto dôležitej kategórii zaostávať za najväčším konkurentom.

Rýchle nabíjanie

Toto je už funkcia, ktorá naozaj stojí za povšimnutie. Apple predstavil Lightning port ešte so smartfónom iPhone 5, no konkurencia sa v tomto smere neustále zlepšovala. Apple teraz konečne doháňa ostatných výrobcov a hoci nepoznáme podrobnosti, výrobca uvádza, že nové iPhony sa za 30 minút nabijú z 0 na 50 %, čo je v podstate zaužívaný štandard a veľké zlepšenie vo svete iPhonov.

OLED displej

Apple vo svojej prezentácii uviedol, že technológia OLED displejov je konečne na takej úrovni, aby sa mohla použiť aj s iPhonmi. Hoci OLED displeje prešli v minulosti dôležitým vývojom, už niekoľko rokov sú tie najlepšie z nich považované za špičku v kategórii smartfónov. Ak by sme sa pozreli na použitie OLED displejov v smartfónoch ako takých, museli by sme sa vrátiť až do roku 2009, kedy ich spopularizoval prvý Samsung Galaxy S.

1. smartfón vytvorený pre rozšírenú realitu (AR)

Kým pri ostatných prvenstvách a predstaveniach bol Apple opatrný, tuto to skutočne prestrelil. Lenovo Phab 2 Pro bol predstavený vlani ako prvý smartfón s podporou projektu Tango od Google. Hoci nenabral na obrovskej popularite a slúžil skôr na demonštráciu funkcií rozšírenej reality, jednoznačne mu patrí v tomto smere prvenstvo a nevezmú mu ho ani nové iPhony.

Funkcie, ktoré môžeme novému iPhonu závidieť

Aby sme novým iPhonom a najmä modelu iPhone X iba nekrivdili, musíme spomenúť aj skutočne zaujímavé prvenstvá, ktoré Apple právom patria. Nový iPhone X je plný zaujímavých funkcií, ktoré na iných smartfónoch nenájdeme vôbec alebo ich nenájdeme v tak prepracovanom formáte.

Face ID

Odomykanie zariadení tvárou nie je žiadnou novinkou, no to sme v “požičaných funkciách od Androidu” nespomínali. Dôvod je jednoduchý – ak Apple nezveličoval a funkcia Face ID je naozaj taká kvalitná, ako to bolo prezentované, Apple si zaslúži pochvalu. Ani Samsung so svojimi vlajkovými loďami a ich funkciou odomknutia displeja tvárou nedokáže nahradiť bezpečnosť odtlačku prstov. Apple ale tvrdí, že šanca, že náhodná iná osoba odomkne váš iPhone je jedna k miliónu, čo zrejme bude používateľom stačiť. Apple k tomu využíva pokročilé senzory a technológie mapovania a rozpoznávania tváre a práve neprítomnosť akejkoľvek alternatívy biometrického zabezpečenia donútil výrobcu túto technológiu zdokonaliť a predbehnúť tak konkurenciu.

True Tone displej

Pre veľkých nadšencov bolo trošku sklamaním, že Apple v iPhone X neponúkol 120Hz displej, ktorý nájdeme v najnovšom iPade Pro. Priniesol sem ale inú užitočnú funkciu z iPadov, ktorou je True Tone displej. Ide o technológiu, ktorá prispôsobuje teplotu farieb displeja osvetleniu miestnosti, v ktorej sa nachádzate. Výsledkom sú reálnejšie farby za akýchkoľvek svetelných podmienok a hoci nejde o obrovský prevrat, je to praktická funkcia, ktorú sme doteraz v smartfónoch nevideli.

4K 60 fps video

Apple už dlhšie posúva kvalitu svojich videí na nové a nové úrovne a tento rok sa skutočne prekonal. 4K video s frekvenciou 60 fps je niečo, po čom mnohí Android fanúšikovia už dlho túžia. Majitelia nového iPhone X si to budú môcť užiť naplno a spolu s tým aj 240 fps video v štandardnom Full HD rozlíšení. To sú už hodnoty, ktoré sa približujú 960 fps videu na smartfónoch Sony Xperia XZ Premium, XZ1 a XZ1 Compact, aj keď tieto to zvládnu iba v 720p rozlíšení.

Portrétové nasvietenie

Ďalšia funkcia, ktorej užitočnosť ale bude závisieť od spracovania. Táto novinka sa má postarať o lepšie osvetlenie osoby pri fotení portrétu, čo je práve pri portrétovej fotografii veľmi dôležité. Uvidíme, aké bude skutočné prevedenie, no každé zlepšenie v tomto smere je vítané.

Animoji

Iste, mnohí používatelia túto funkciu nebudú novému iPhonu závidieť, no ide o zaujímavú zábavku. Technológia, ktorá zabezpečuje funkciu Face ID, sa postará aj o vtipné animované emoji. Tie môžete dokonca nadabovať a vaše pohyby úst a mimika budú z časti reprodukované aj do výslednej animácie. Možno trošku zbytočné, no určite zábavné :-)

Quad-LED True Tone blesk s funkciou Slow Sync

Quad-LED blesky na telefónoch sme už videli, no výnimočná je funkcia Slow Sync. Tá kombinuje dlhšiu uzávierku fotoaparátu s jemným a odstupňovaným osvetlením bleskom, čoho výsledkom by mali byť prirodzenejšie fotografie v horšom osvetlení. Malo by sa takto eliminovať prepálenie objektu a tmavé pozadie pri fotografiách s bleskom, no zrejme budete potrebovať aj stabilné uchopenie v rukách.

Prvý telefón s čipom s vlastnou podporou umelej inteligencie

Ak sledujete náš web pravidelne, určite si spomeniete na predstavenie čipu Kirin 970 od spoločnosti Huawei, ktorý ako prvý priniesol vlastnú zabudovanú podporu pre umelú inteligenciu. Tento čip sa ale do telefónov dostane až neskôr, kým iPhone X ju s čipom Apple A11 Bionic ponúka už teraz. Drobný náskok, ktorý ale stojí za zmienku.

Prvý telefón bez brady

Toto je trošku subjektívne tvrdenie, no dalo by sa povedať, že iPhone X má k telefónu s bezrámikovým displejom veľmi blízko a možno až najbližšie na trhu. Nie pomerom displeja k prednej strane, v tomto smere dominuje Samsung Galaxy S8+ s 84% pomerom displeja k predku telefónu. Skôr súmerným rozložením rámikov a najmä faktom, že pod displejom sa nenachádza viditeľne hrubší rámik ako na bokoch displeja. Atraktívnemu dojmu pomáha aj lišta prelíňajúca hornú hranu displeja, čo ale nie je vo svete smartfónov novinka.

Čo oslovilo najviac vás?

Je zrejmé, že výrobcovia sa snažia na svojich fanúšikov zapôsobiť odvážnymi tvrdeniami a atraktívnou prezentáciou nových funkcií svojich zariadení. Na tom nie je nič zlé a Apple nie je jediným, kto často preháňa. Niektoré novinky tak skutočne nie sú novinkami pre fanúšikov, ktorí sledujú aj zariadenia iných výrobcov. Niektoré nové funkcie sú ale skutočne atraktívne a je veľmi pravdepodobné, že ich časom uvidíme aj na smartfónoch so systémom Android. Ktorá novinka oslovila najväčšmi vás a privítali by ste ju aj na vašom zariadení? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

Zdroj: PhoneArena, Phandroid

13.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+