MojAndroid

V roku 2007 som používal striedavo dva telefóny, najskôr to bol HTC TyTN II a neskôr Nokia E90. O predstavenom iPhone z januára 2007 som niečo počul a čítal, no tak ako mnohí, som mu nevenoval veľkú pozornosť. Hlavná bola QWERTY klávesnica a značka HTC alebo Nokia vyrytá na šasi prístroja. No keď som v novembri toho istého roku získal z USA svoj iPhone 2G, začala sa aj pre mňa malá, osobná revolúcia a zmena chápania v používaní a aj vo vzhľade telefónu. Steve Ballmer, vtedajší šéf Microsoftu sa iba smial pri svojich slovách: „Predávame milióny a milióny smartfónov za rok, Apple nula a stihol ešte dodať “Za päťsto dolárov je to najdrahší telefón na svete a nemá ani klávesnicu, takže to nie je veľmi dobré zariadenie na e-maily”.

Nokia E90 

V tej dobe a tiež pred ňou bola práve fyzická klávesnica akási modla, od ktorej sa všetko odvíjalo. Každý výrobca musel taký model mať. Ak by som išiel ešte ďalej do mojej osobnej histórie, tak k PDA zariadeniu, ktoré som dlho používal (Dell Axim X50v), som si dokonca kúpil externú bluetooth klávesnicu, v prepočte na dnešnú menu za približne 100 EUR. V tomto svete sa proste iná predstava nenosila. Aj keď boli klasické telefóny a tiež smartfóny (i keď v porovnaní s tými dnešnými, by sa tak zrejme nemali nazývať) bez QWERTY klávesnice, uviesť na trh jediný telefón, ktorý zakope pod zem všetko, na čom bol vtedajší svet PDA, HTC a Nokie postavený, bolo nepredstaviteľné. A Apple to svojim iPhonom 2G urobil.

Novinári, ktorí boli pri predstavení iPhonu 2G v sále kričali a výskali od nadšenia. Keď Steve Jobs pol hodinu ukazoval funkcie ako e-mail, web prehliadač alebo mapy a všetko sa ovládalo pohodlne jednou rukou alebo vlastne jedným prstom, reakcie boli skvelé. No a vrcholom, ktorý všetkých uzemnil v kreslách bola prezentácia prehliadača fotografií. Zoom fotky, iba cez pohyb dvoch prstov, všetko plynulé, gestá nové  a nevídané. A sála opäť kričí od nadšenia. Celá akcia trvala hodinu, počas ktorej sa iPhone všetkým ukázal so svojimi gestami, funkciami a aplikáciami. Keďže App Store ešte nebol, boli programy iba tie, ktoré dodal Apple. A reakcie zákazníkov? Za prvý rok sa predalo cez šesť miliónov kusov iPhonu 2G. Steve Ballmer sa už potom k číslam predajnosti Apple viac nevyjadril.

iPhone 2G

Okrem ovládania a systému bola tiež konštrukcia a vzhľad nová a na svoju dobu prevratná. Pri svojich dovtedy používaných zariadeniach som po dvoch mesiacoch mal problém so zadným krytom batérie, väčšinou začal vydávať divné zvuky. Neznášal som to a rôzne drobné kúsky papiera to dokázali eliminovať. iPhone 2G bol z jedného kusu, kombinoval sklo a hliník, žiadne otvory na batériu, dokonca vládla obava, ako si ju sám vymením. Keď sa na to dnes spätne pozriem, mal som rovnaké obavy a pritom som nikdy na žiadnom HTC ani Nokii batériu nemenil. Strašné, ako človek uvažoval a aké mal predsudky. iPhone 2G ponúkal tiež proximity senzor, čo bola opäť novinka. Aj keď prvý Apple mobilný operačný systém nemal prepojenie na App Store a na nákup aplikácii a hier, spôsob šírenia softvéru sa stal tiež novým a dovtedy nepoznaným. Apple uviedol v roku 2008 svoj obchod so softvérom a spôsob inštalácie sa výrazne zmenil. Už žiadne sťahovanie inštalačných balíkov z webu ich vývojárov. Všetko na jednom mieste a inštalácia priamo do telefónu bez nutnosti niečo kopírovať, rozbaľovať a hľadať správny inštalačný objekt.

Keďže som u iPhonu 2G nevydržal dlho, nasledujúce mesiace som prešiel viacerými telefónmi so systémom Android. Najmä však HTC Dream a krásny, na svoju dobu s netradičným dizajnom prišiel HTC Hero. Táto dvojica bola mojimi prvými Android telefónmi. No a ovplyvnenie a odkaz prvého iPhonu z nich doslova sršal. Displej a jeho ovládanie, pohyby v telefóne a vlastne koncept telefónu bol inšpirovaný práve iPhonom 2G. To platilo aj pre ďalšie smartfóny, ako boli v nasledujúcom období Nokia Lumia, pred ňou Windows Phone. Avšak boli výrobcovia, najmä HTC, ktorý síce išiel po vzore iPhonu, no stále držal líniu starých čias. Keď som v roku 2009 začal používať HTC Snap, bolo to ako návrat do dávnej minulosti. Opäť QWERTY klávesnica, no ovládanie, gestá a vlastne všetko čo som potreboval už bolo nepraktické a nepohodlné. Skutočne bola doba zmenená a vnímam to s odstupom času práve tak, že ju zmenil iPhone 2G. Jeho spôsob ovládania, jeho koncept, jeho dizajn. Všetko sa odrazilo v konkurencii a tí začali naplno pracovať, aby tento úspech napodobnili. Aj slová Steva Ballmera o skvelom styluse, ktorý predsa musí každý dobrý telefón mať, zapadli prachom.

HTC Hero

No a dnes, v roku 2017 sa predstava moderného smartfónu zúžila iba na Android a jeho iOS konkurenciu. Dokonca legendárne BlackBerry, ktoré malo svoju neotrasiteľnú pozíciu, najmä v USA, zaniklo vo svojej pôvodnej podobe a dnes už sú tu BlackBerry zariadenia so systémom Android. A čo Microsoft? Opäť, už tretí krát sa vrátim k slovám ich vtedajšieho šéfa, Ballmer svoju víziu o budúcnosti tohto trhu odhadol zle a nakoniec, keď dnes Apple predáva svoje milióny zariadení, tak mobilný smartfón s Windows systémom, ktorý by mu konkuroval v podstate ani neexistuje. Čiže karta sa za desať rokov obrátila tak, že Microsoft nula a Apple milióny. Je totiž v zásade jedno a nepodstatné, ako vníma vývojár alebo šéf predaja svoje dielo. Iba trh a zákazníci určili, čo sa im páči a čo budú kupovať.

22.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+