V roku 2007 som používal striedavo dva telefóny, najskôr to bol HTC TyTN II a neskôr Nokia E90. O predstavenom iPhone z januára 2007 som niečo počul a čítal, no tak ako mnohí, som mu nevenoval veľkú pozornosť. Hlavná bola QWERTY klávesnica a značka HTC alebo Nokia vyrytá na šasi prístroja. No keď som v novembri toho istého roku získal z USA svoj iPhone 2G, začala sa aj pre mňa malá, osobná revolúcia a zmena chápania v používaní a aj vo vzhľade telefónu. Steve Ballmer, vtedajší šéf Microsoftu sa iba smial pri svojich slovách: „Predávame milióny a milióny smartfónov za rok, Apple nula“ a stihol ešte dodať “Za päťsto dolárov je to najdrahší telefón na svete a nemá ani klávesnicu, takže to nie je veľmi dobré zariadenie na e-maily”.
V tej dobe a tiež pred ňou bola práve fyzická klávesnica akási modla, od ktorej sa všetko odvíjalo. Každý výrobca musel taký model mať. Ak by som išiel ešte ďalej do mojej osobnej histórie, tak k PDA zariadeniu, ktoré som dlho používal (Dell Axim X50v), som si dokonca kúpil externú bluetooth klávesnicu, v prepočte na dnešnú menu za približne 100 EUR. V tomto svete sa proste iná predstava nenosila. Aj keď boli klasické telefóny a tiež smartfóny (i keď v porovnaní s tými dnešnými, by sa tak zrejme nemali nazývať) bez QWERTY klávesnice, uviesť na trh jediný telefón, ktorý zakope pod zem všetko, na čom bol vtedajší svet PDA, HTC a Nokie postavený, bolo nepredstaviteľné. A Apple to svojim iPhonom 2G urobil.
Novinári, ktorí boli pri predstavení iPhonu 2G v sále kričali a výskali od nadšenia. Keď Steve Jobs pol hodinu ukazoval funkcie ako e-mail, web prehliadač alebo mapy a všetko sa ovládalo pohodlne jednou rukou alebo vlastne jedným prstom, reakcie boli skvelé. No a vrcholom, ktorý všetkých uzemnil v kreslách bola prezentácia prehliadača fotografií. Zoom fotky, iba cez pohyb dvoch prstov, všetko plynulé, gestá nové a nevídané. A sála opäť kričí od nadšenia. Celá akcia trvala hodinu, počas ktorej sa iPhone všetkým ukázal so svojimi gestami, funkciami a aplikáciami. Keďže App Store ešte nebol, boli programy iba tie, ktoré dodal Apple. A reakcie zákazníkov? Za prvý rok sa predalo cez šesť miliónov kusov iPhonu 2G. Steve Ballmer sa už potom k číslam predajnosti Apple viac nevyjadril.
Okrem ovládania a systému bola tiež konštrukcia a vzhľad nová a na svoju dobu prevratná. Pri svojich dovtedy používaných zariadeniach som po dvoch mesiacoch mal problém so zadným krytom batérie, väčšinou začal vydávať divné zvuky. Neznášal som to a rôzne drobné kúsky papiera to dokázali eliminovať. iPhone 2G bol z jedného kusu, kombinoval sklo a hliník, žiadne otvory na batériu, dokonca vládla obava, ako si ju sám vymením. Keď sa na to dnes spätne pozriem, mal som rovnaké obavy a pritom som nikdy na žiadnom HTC ani Nokii batériu nemenil. Strašné, ako človek uvažoval a aké mal predsudky. iPhone 2G ponúkal tiež proximity senzor, čo bola opäť novinka. Aj keď prvý Apple mobilný operačný systém nemal prepojenie na App Store a na nákup aplikácii a hier, spôsob šírenia softvéru sa stal tiež novým a dovtedy nepoznaným. Apple uviedol v roku 2008 svoj obchod so softvérom a spôsob inštalácie sa výrazne zmenil. Už žiadne sťahovanie inštalačných balíkov z webu ich vývojárov. Všetko na jednom mieste a inštalácia priamo do telefónu bez nutnosti niečo kopírovať, rozbaľovať a hľadať správny inštalačný objekt.
Keďže som u iPhonu 2G nevydržal dlho, nasledujúce mesiace som prešiel viacerými telefónmi so systémom Android. Najmä však HTC Dream a krásny, na svoju dobu s netradičným dizajnom prišiel HTC Hero. Táto dvojica bola mojimi prvými Android telefónmi. No a ovplyvnenie a odkaz prvého iPhonu z nich doslova sršal. Displej a jeho ovládanie, pohyby v telefóne a vlastne koncept telefónu bol inšpirovaný práve iPhonom 2G. To platilo aj pre ďalšie smartfóny, ako boli v nasledujúcom období Nokia Lumia, pred ňou Windows Phone. Avšak boli výrobcovia, najmä HTC, ktorý síce išiel po vzore iPhonu, no stále držal líniu starých čias. Keď som v roku 2009 začal používať HTC Snap, bolo to ako návrat do dávnej minulosti. Opäť QWERTY klávesnica, no ovládanie, gestá a vlastne všetko čo som potreboval už bolo nepraktické a nepohodlné. Skutočne bola doba zmenená a vnímam to s odstupom času práve tak, že ju zmenil iPhone 2G. Jeho spôsob ovládania, jeho koncept, jeho dizajn. Všetko sa odrazilo v konkurencii a tí začali naplno pracovať, aby tento úspech napodobnili. Aj slová Steva Ballmera o skvelom styluse, ktorý predsa musí každý dobrý telefón mať, zapadli prachom.
No a dnes, v roku 2017 sa predstava moderného smartfónu zúžila iba na Android a jeho iOS konkurenciu. Dokonca legendárne BlackBerry, ktoré malo svoju neotrasiteľnú pozíciu, najmä v USA, zaniklo vo svojej pôvodnej podobe a dnes už sú tu BlackBerry zariadenia so systémom Android. A čo Microsoft? Opäť, už tretí krát sa vrátim k slovám ich vtedajšieho šéfa, Ballmer svoju víziu o budúcnosti tohto trhu odhadol zle a nakoniec, keď dnes Apple predáva svoje milióny zariadení, tak mobilný smartfón s Windows systémom, ktorý by mu konkuroval v podstate ani neexistuje. Čiže karta sa za desať rokov obrátila tak, že Microsoft nula a Apple milióny. Je totiž v zásade jedno a nepodstatné, ako vníma vývojár alebo šéf predaja svoje dielo. Iba trh a zákazníci určili, čo sa im páči a čo budú kupovať.
To bude vyzerať táto diskusia :D .
Ale vážne teraz, čo má toto spoločné s Androidom?
Úplne vážne? Tak napríklad to že iPhone a jeho štýl ovládania a fungovania určil smer (nielen) Android telefónov. Pokiaľ viem tak pôvodne mali byt na štýl Windows Mobile telefónov, čiže rezistívne display-e, klávesnice (alebo aspoň HW tlačítka) a tak podobne. Ja osobne iPhone nemusím , ale či sa to niekomu páči a či nie tak definovali celú budúcnosť telefónov (čo ma trochu aj štve, mali by byť zariadenia rôzne a nie iba placky…) . Odporúčam pozrieť na Youtube celé video z predstavenia prvého iPhone a človek až žasne čo všetko zostalo z neho až doteraz v telefónoch (občas skoro rovnako , občas trochu zmenené). Andrej neviem koľko máš rokov a odkedy vnímaš telefóny , ale ja som zažil éru klasických hlúpych telefónov a asi ako autor som začínal potom s dotykáčom MDA Vario 3 čo je mimochodom varianta TyTN II pre T-mobile (aká náhoda), zažil som príchod Androidu, koniec Windows Mobile, príchod WP a videl som ako iPhone ovplyvňoval smer vývoja všetkých OS. Jedine Blackberry sa ako tak držalo až sa neudržalo… Teraz ale mám pocit že iPhone už kopíruje Android pravda, lebo ten sa rozbehol neskutočne…
mám 18 rokov, zažil som to aj ja, ale išlo mi o to, že stránka s názvom Môjandroid by mala dávať články s inými témami, než je história apple. Proste tento článok sem vôbec nepatrí
Je pravda že apple určil smer android telefónov aj iných ,ale prečo redaktory pchajú článok o histórií apple na MojAndroid a nie na MôjIphone to nechápem.
Mne sa to nezdá…ako v pohode, keď predstavia iPhone tak dáte tu informáciu o tom, ale písať o jeho histórii a tak…to patrí inde…
Je isté, že predtým ako prišiel iPhone tu už boli mobily napr. od Nokia. IPhone teda tiež mal na čom stavať, hoci priniesol aj nové veci, ktoré potom ovplyvnili iných výrobcov mobilov. Historicky má zásluhu. Podobne ako prví výrobcovia automobilov majú zásluhu a ovplyvnili tých po nich. Ale to že niektorí neboli prví, neznamená, že dnes nie sú skvelí a jedineční, napr. BMW, AUDI, Toyota… Podobne je to s výrobcami smarfónov či tabletov ako napr. Samsung, Sony, LG, Asus, Huawei… Aj čo sa týka ich zariadení s os android (a prípadne iných os napr. Windows). Vezmime si napr. otvorenosť vs. uzavretosť os. Android je skôr otvorený, iOS skôr uzavretý. Napr. v androide je možné plnohodnotne vstupovať do správcu súborov, pracovať s ním a celkovo so súbormi a príslušnými aplikáciami. V iOS je to viac uzavreté. Má však zas častejšie aktualizácie a pod. Nič proti iPhone, má svoje kvality, ale svoje plusy majú aj android zariadenia. Napr. každý má v androide možnosť vybrať si podľa svojich predstáv a finančných možností, vybrať si z mnohých značiek, modelov, rozmerov, cien a pod.
Toto je článok od autora ktorý naozaj vie o čom píše… Očividne to zažil a má pravdu. Tí čo poznajú telefóny ale maximálne iba 5 rokov dozadu to nepochopia, nemajú na to dosť vlastných skúseností a dostatočný prehľad.
Mimochodom mohli by ste napísať aj článok o tom, čo všetko naopak apple iphone prevzal od android zariadení v priebehu ich spoločnej púte. Na nete sa aj o tom dajú nájsť články. Možno ste už o tom písali aj vy, neviem
To nenapíšu, to nemôžu “svätému iPhonu” urobiť predsa :D
prevzal takmer uplne vsetko
Prave som si z postele vytiahol svoje davne PDAcko :) s WinMobile, ked si uvedmomim co vsetko ta masinka zvladala este davno pred Iphonom tak by som zmenil nazor na to, ktore zariadenie pomohlo nastavit smerovanie sucasnych smartphonov. Miloval som WinMobile, sice mal svoje chyby, pisanie poznamok na tom bola basen, ten kto ho nepouzival sa nad tym pousmeje, no pre mna to bol pracovny nastroj ktory mi skutocne ulahcoval zivot… PDAcko ma natolko naviazalo že doteraz nemozem použivat iny telefon ako so stylusom… takze Galaxy Note seria je jedina volba premna :)
No nie je to všetko také pozitívne ako to vyzerá… 90% vecí sa na tých PDA robili zložito, napríklad niektoré nastavenia,prístup k niektorých funkciám, a teda to nebolo pre 90% užívateľov pohodlné a často ani neboli schopní to nastaviť a teda tie telefóny poriadne používať (príchodom WM6.5 sa to zlepšilo). (MMS ky sa nastavovali v dvoch krokoch – najskôr nastaviť ručne pripojenie a potom ho vybrať pri MMS kách, maily často tak isto – všetko ručne) Zháňanie aplikácií bol z pohľadu bežného užívateľa masaker (hlavne ich prípadná kúpa keď bolo treba niečo špeciálnejšie). Práve iPhone ukázal smer ako sa dá telefón používať pre masy. Funkčný obchod s aplikáciami mal tuším prvý ak sa nemýlim a teraz to majú všetci. Pohodlné ovládanie a nie zbytočne veľa funkcií (90% užívateľov nepotrebuje veľa funkcií, na to sú potom iné špeciálne zariadenia). A hlavne – vedel toho menej ,ale to čo vedel vedel poriadne , bez zádrheľov a zložitého nastavovania. Starý WM bol predstaviteľom starých PC – zariadenia určené iba skúseným užívateľom a s tým by v dnešnej dobe kedy si telefón s OS kúpi hocikto neuspel…
viete co mne najviac lezie na nervy na iphonoch? ze sa v chlade vypnu lebo maji Lipol baterie…. neskutocna sprostost
Ani raz sa mi nestalo a chodím s nim lyžovať aj do Álp.
mal som 5s, 6s, teraz mam 7 a robi sa to na kazdom. Nakolko Lipol bateria sa
tymto chrani pred poskodenim. kludne mam 70 – 80% a a v chlade zrazu zhasne. ked ho pripojis na nabijacku ukaze 80% a ide zapnut. da sa zapnut aj nasilu home button + zapinacie tlacitko ale ak je studeny tak zas pochvilke zhasne.
V LG G2 mam tiez Li poly bateriu, ale toto sa mi nikdy nestalo. Dokonca ani pri nedavnych -25 °C. A to ma uz bateria aj s mobilom uz viac ako 3 roky.
Pravdou je, ze sa v takej kose bateria vybija rychlejsie, ale nikdy sa mi mobil nevypol.
Apple to ma osetrene na SW baze a ocividne agresivnejsie ako je treba.
presne tak ,xiaomi redmi note 4 tiez lipol a nevypina
vsak inde by to bol problem ale pri iphone je to ficura podla i-oviec. Je to jednoznacne chyba http://mobilmania.azet.sk/clanok/121049/iphony-6s-sa-samovolne-vypinaju-napriek-nebitej-baterii-apple-ju-zadarmo-vymeni
Môžem potvrdiť.Nazivo som to videl na kamaratkinom iPhone 5s. Až nato že jej sa pri svietení baterky za 10 min z 30% vybil a keď sme prišli domov tak pri pripojení nabijačky jej naskocilo 25%…nechcel by som mať tak nespolahlivy telefón…
To bude skor tym ze mu odchadza baterka…mojej sestre na 5tke robila baterka podobne veci a dala vymenit a uz neni problem
“Áno”, po roku mu odišla baterka od kúpy.
Tak to mal dat reklamovat…
No a? Samsungu odisli aj “v den kupy” :-D
Dobrý vtip :D
Však ich robil Samsung,tak čo si čakal.
Oni by už nemali vyrábať baterky radšej…
Teda neviem či to je Li-Pol batériami, ale Apple by to mal vyreklamovať. A potvrdzujem, že to je pekne nepríjemné. Dokonca sa teraz naň ani nemôžem spolahnúť, nikdy neviem či sa mi nevypne keď ho vytiahnem z vrecka. A deje sa to asi pomaly každému iPhonu.
Ja mam iphone 6s a nevypol sa mi nikdy pri mraze,chlade…napr na balkone ho mam niekedy polozeny na studenej obkladacke a pohode :-)
Kopec butthurt ludi zas v komentaroch. To je strasne. Nikto nemoze ale spochybnit ze nebyt iPhone tak dneska nemame Android taky aky je.
Ono sa to da aj otocit: nebyt Androidu, tak dnes iPhone vyzera presne tak isto, ako pred 10 rokmi. Netreba zatvarat oci pred faktom, ze je dost vela veci, ktore Apple (resp. iOS) prebral z Androidu…
Problem Vajce vs. Kura
Iphone má 10 rokov.
Iphone je ten istý, včera dnes a naveky ?
Ja proti Iphonom nič nemám až na tú cenu, Iphony si ľudia kupujú:
a) kvôli tomu že je to iphone (nič len štýl)
b) kvôli tomu že systém nie je zložitý
-Čo podľa mňa je blbosť lebo na Android existuje milión launcherov alebo dokonca aj v samotnom systéme sa dá prepnúť na jednoduchší mód. Ale to ľudia nevedia čo je smutné, lebo z vlastnej skúsenosti viem že naozaj kamarát kúpil jeho mame Iphone len preto že je ten systém “jednoduchý”, podľa mňa zbytočne vyhodené peniaze…
Apple nemusim, ale musi sa uznat, ze Jobs bol vizionar a nebal sa zariskovat a prist s niecim novym na trh. Vyslo mu to a neskutocne na tom zarobil. Na druhu stranu uspesne a zavedene firmy ako Nokia tento trend nezachytili a kazdy vie, ako to dopadlo. Podobny pripad je aj vo fotografii Kodak, ktory podcenil ditalnu fotografiu a tak aj dopadol. Zaujimave je, ze tento trend zachytili sikmooky a skoro vsetku konkurenciu predbehli a dnes su lidrami vo vyrobe smartfonv.