MojAndroid

Technológie v niektorých smartfónoch sú už natoľko rozvinuté, že dokážu zachraňovať aj ľudské životy. Počas minulého víkendu, konkrétne v sobotu (17.12.2022) zasahoval pražský hasičský zbor v poobedňajších hodinách pri nehode dvoch automobilov. Hasičov však neprivolali okoloidúci, ani šoféri ale inteligentný systém zabudovaný v smartfóne. Zdroj z portálu SmartMania zverejnil všetky informácie ohľadom nehody.

Ako funguje systém na automatické vytáčanie tiesňovej linky?

Najnovšia technológia detekcie nárazu sa nachádza exkluzívne len v modelovej rade smartfónu iPhone 14. Počas sobotňajšej nehody sa dispečeri na linke “112” prvý krát stretli so situáciou, v ktorej volal o pomoc inteligentný systém v smartfóne. Po čelnej nehode dvoch automobilov našťastie nebolo potrebné nikoho ošetrovať, no napriek tomu sa po náraze spustila nová funkcia.

Po jej spustení sa smartfón opýta používateľa, či je všetko v poriadku. Ak sa majiteľ zariadenia neozve do uplynutia 20 sekúnd, systém automaticky vytočí číslo tiesňovej linky. Akonáhle sa zariadenie spojí s tiesňovou linkou, hlas zo systému informuje dispečera vetou:

“Majiteľ tohto iPhonu mal ťažkú autonehodu a nereaguje na výzvy telefónu.”   

Po odznení tejto vety hlas pokračuje informovaním o presných súradniciach smartfónu a oznámi, že celú správu zopakuje o 5 sekúnd. V nastaveniach si používatelia môžu nastaviť aj tiesňové kontakty. Po detegovaní nárazu funkcia odošle informáciu o polohe zariadenia aj týmto určeným kontaktom.

Dodá aj správu o tom, že sa prihodila vážna autonehoda. Jediným problémom v tomto prípade je rozšírenie funkcie medzi ľudí. Novinka je totiž dostupná len na modeloch smartfónu iPhone 14.

Dostupnosť tejto prelomovej funkcie na zariadenia s operačným systémom Android je bohužiaľ umožnená len smartfónom Google Pixel. Od tretieho modelového radu by mali aj tieto smartfóny vedieť detegovať silný náraz a označiť ho za autonehodu.

Google Pixel 7 Pro - Google store
Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Systém dokonca dokáže zavolať aj na tiesňovú linku a ponúknuť dispečerom súradnice zariadenia. Český zdroj však uvádza, že oficiálna stránka Googlu neuvádza podporu pre český trh a český jazyk. Podobne to je aj s podporou pre Slovensko.

Náš tip
Meta dostáva ďalšie varovanie od EÚ, problémom je Facebook Marketplace

21.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+