MojAndroid

Spoločnosť Apple mala 10. júna tohto roka svoju každoročnú konferenciu s názvom WWDC 2024 (Worldwide Developers Conference). Tá je už tradične zameraná na novinky, ktoré americký výrobca elektroniky pripravuje v súvislosti so softvérom. Počas prezentácie sme mali možnosť spoznať najnovší iOS 18 pre smartfóny, iPadOS 18 pre tablety, watchOS 11 pre hodinky a MacOS Sequoia pre počítače a notebooky. Noviniek v rámci každého systému je naozaj dosť a jednou z nich sú aj nové možnosti nahrávania hovorov. Apple to najdôležitejšie z prezentácie zhrnul na svojich stránkach.

ios 18
iOS 18 | Zdroj: Apple

Pripomeňme si aktuálnu situáciu v operačnom systéme Android. V minulosti bolo možné bez problémov nahrávať hovory v starších verziách systému, a to aj s aplikáciami tretích strán. Neskôr sa Google rozhodol kvôli bezpečnosti pre nejaké obmedzenia a vyústilo to do stavu, kedy v aktuálnom Androide 14 je možné hovory nahrávať len v natívnej aplikácii Telefón. To ale neplatí pre všetky krajiny, niekde je nahrávanie hovorov zakázané úplne.

Mohlo by vás zaujímať:

Ešte horšie sú na tom aplikácie tretích strán, ktoré prakticky stratili prístup k tejto možnosti. Áno, stále existujú rôzne alternatívy, ako by to mohlo fungovať, no toto je aktuálna situácia.

iOS 18 v znamení umelej inteligencie

Vráťme sa ale k Apple. Najnovšia funkcionalita, ktorá príde s operačným systémom iOS 18, toho dokáže oveľa viac. Nie je to len o klasickom nahratí hovoru, ktoré bude samozrejme dostupné tiež. Aby bolo všetko z hľadiska ochrany súkromia v poriadku, druhá strana bude na to, že sa hovor nahráva, upozornená.

Apple nahravanie hovorov
Obrazovka počas nahrávnia hovoru | Zdroj: Apple

Na priloženom obrázku môžete vidieť, ako bude vyzerať používateľské rozhranie aplikácie Telefón počas nahrávania hovoru, pričom nechýba ani informácia o tom, ako dlho sa už hovor nahráva. Okrem toho bude možné hovor prepisovať do písaného textu, čo je veľmi zaujímavá funkcionalita. A vďaka vylepšenej hlasovej asistentke Siri a novému Apple AI dokáže iPhone so systémom iOS 18 hovor aj zhrnúť. To znamená, že z neho vytiahne najdôležitejšie informácie a fakty, ktoré používateľ dostane v písanej podobe. Písanie poznámok počas hovoru už nebude dávať zmysel, teda ak bude novinka fungovať spoľahlivo a bezchybne.

Pre používateľov zo Slovenska je tu ale jeden problém. Ako iste tušíte, funkcionalita nebude dostupná v slovenčine. Apple oznámil, že podporované budú len veľké svetové jazyky, ako napríklad angličtina, španielčina, nemčina, francúzština, čínština či portugalčina.

Náš tip
Ponáhľajte sa! Tieto aplikácie sú teraz v zľave alebo úplne zadarmo
14.6.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+