MojAndroid

Internet sa stále v dnešnej dobe rozširuje medzi všetky vrstvy obyvateľstva. Nezáleží, či ste z bohatej alebo chudobnej krajiny, prístup k nemu má stále viac a viac používateľov. Z jeho rozširovaním sa ale objavujú aj určité problémy. Neraz sme svedkami internetovej šikany, podvodov či zbytočnej agresie. Platí však, že ten, kto má prístup na internet, je menej šťastný ako ten, kto ho nemá?

Nová štúdia Oxfordskej univerzity sa zamerala práve na túto problematiku. Nie že by sme ešte doteraz nikdy nemali k dispozícii takéto dáta, no problém bol najmä v tom, že zatiaľ sa vždy výskumníci zameriavali len na severnejšie a vyspelejšie krajiny. Oxfordská štúdia ale zachytáva respondentov až zo 168 krajín vo vekovom rozmedzí od 15 do 99 rokov. Konkrétne ich bolo 2 414 294.

Až 84,9 % z 33 792 rôznych štatistických modelov sa ukázalo ako signifikantných, kde sa objavila korelácia medzi pripojením na internete a všeobecným blahobytom ľudí. Cieľom bolo odsledovať ako prístup k internetu, k mobilnému internetu a jeho aktívne využívanie môže narušiť celkový blahobyt a pocity používateľov.

wi-fi problem
Čoraz viac ľudí má prístup k internetu | Zdroj: ChatGPT

Počas výskumu sa sledovala viacero faktorov symbolizujúcich psychickú pohodu, medzi ktoré patrila napríklad sociálna pohoda, fyzická pohoda, spoločenská pohoda či spokojnosť so životom a zážitky ľudí. 

Výsledok možno prekvapí

Podľa výsledkov dlhoročného výskumu môžeme povedať, že používanie internetu súvisí s pohodou a blahobytom ľudí. A to v pozitívnom slova zmysle. Vo všeobecnosti sa tak spája prístup k internetu k pohode ľudí, ktorí k nemu majú prístup, a nie naopak, ako sme si doteraz mohli myslieť. Na internete, minimálne tom slovenskom, sa často stretávame s negativitou, urážkami a podobnými negatívnymi aspektami, ktoré neraz viedli až sebapoškodzovaniu či horším veciam.

Podľa výskumu sa ale najväčšia odchýlka objavila u dievčat vo veku od 15 do 24 rokov. Práve pri nich až 4,9 % malo z internetom spojené najmä negatívne asociácie, čo bolo najviac zo všetkých sledovaných skupín. Okrem toho ale 84,9 % výsledkov ukázalo koreláciu medzi používaním internetu a tým, že sa ľudia majú dobre.

Náš tip
Honor Magic V Flip sa objavil na prvých obrázkoch. Má dostať gigantickú batériu
21.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+