MojAndroid

Globálna bezpečnostná spoločnosť Kaspersky Lab spolu s internetovou poradňou pre mladých IPčko (Modrá linka v ČR) uskutočnili vo februári prieskum medzi mladými ľuďmi (vo veku 12 – 16 rokov) a ich rodičmi zo Slovenskej a Českej republiky, aby zistili, či existuje rozdiel medzi predstavou rodičov a skutočným správaním sa ich detí online. Výsledky ukazujú, že rodičia majú reálny obraz o online aktivitách svojich detí, vrátane tých rizikových. Otázne je, či sa im to zdá v poriadku a či robia dosť pre to, aby ich ochránili pred nástrahami dnešného prepojeného sveta.

Viac ako polovica deti komunikuje s neznámymi ľuďmi na sociálnych sieťach vrátane mladších ako 12 rokov

Tak, ako v skutočnom, aj v tom virtuálnom svete je úloha rodičov v procese poznávania a vyhodnocovania rizík nespochybniteľná. Avšak z prieskumu vyplynulo, že až 40 % slovenských tínedžerov má pocit, že im rodičia nevenujú dostatočnú pozornosť41 % z nich je presvedčených, že im rodičia vôbec nerozumejú. Táto skutočnosť je obzvlášť znepokojujúca vzhľadom na fakt, že aj tu platí – čím väčšia je dôvera a vzťah medzi rodičmi a deťmi, tým menej rizikovo sa správajú online.

Niet pochýb o tom, že dnešná mladá generácia vyrastá online. Slovenskí a českí tínedžeri trávia na internete v priemere takmer 3 hodiny denne, väčšina aktivít pokrýva komunikáciu najmä prostredníctvom sociálnych médií. Podľa prieskumu takmer 90 % mladých Slovákov má profil na sociálnej sieti, kde sa až 64 % z nich zaregistrovalo skôr ako dosiahli povolenú vekovú hranicu 12 rokov (priemerne v 9 – 10 roku). To určite nie je dobrou správou pre rodičov, ak vezmú do úvahy všetky potenciálne riziká, s ktorými sa deti stretávajú online – najmä pokiaľ ide o verejné zdieľanie osobných údajov (75 % detí zdieľa svoje fotografie, mená alebo informácie o tom, kde sa práve nachádzajú), ako aj informácií o ich aktuálnom stave či pocitoch. Ďalšie potenciálne nebezpečenstvo môžu predstavovať neznámi ľudia, ktorých majú deti v zozname priateľov. Podľa prieskumu až 52 % mladých ľudí komunikuje s ľuďmi, ktorých pozná iba online12 % s nimi hovorí o citlivých (často aj intímnych) záležitostiach.

Naopak, rodičia denne strávia na internete v priemere o 76 minút menej ako ich deti (96 minút v priemere v bežný deň). Spôsob, akým sa správajú vo virtuálnom svete, je odlišný – online aktivity rodičov nie sú také rôznorodé, najmä pokiaľ ide o sociálne interakcie. Práve to môže byť dôvod, prečo rodičia prehliadajú niektoré potenciálne kybernetické hrozby, ktorým sú ich deti vystavené. Nedostatok pozornosti a pochopenia zo strany rodičov môže viesť k nadmernému využívaniu internetu, kde sa mladí používatelia cítia lepšie pochopení.

Dôležitá je komunikácia a budovanie vzťahu s dieťaťom

Hoci prieskum ukázal, že rodičia majú realistický obraz o tom, čo ich deti robia online, otázkou je, či sa im tieto aktivity javia ako správne. Rovnako je otázne, či robia dostatočné opatrenia na ochranu svojich detí pred kybernetickými hrozbami. Je nepochybné, že záujem, rešpekt a dôvera sú rozhodujúce pre vzťah rodič – dieťa.

Deti, ktoré majú pevnejšie vzťahy s rodičmi, sa správajú bezpečnejšie a menej riskantne v online prostredí. Naopak, čím viac sa dieťa cíti vo vzťahu osamelé, tým viac rizikové sú jeho aktivity na internete. Pre rodičov je dôležité budovať vzťahy s deťmi na základe dôvery a porozumenia, preukázať, že majú záujem o všetko, čo deti robia online a veľmi otvorene s nimi komunikovať o všetkých možných rizikách.

Marek Madro, psychológ z internetovej poradne IPčko

Vzdelávanie a komunikácia sú základom na to, aby deti používali internet zodpovedne a bezpečne. Významnú úlohu v tomto procese zohrávajú rodičia, ktorých prvoradým cieľom je poskytnúť ochranu pred kybernetickými hrozbami tým, na ktorých im najviac záleží – ich deťom. Našťastie nie sú v tomto boji sami a môžu využívať bezpečnostné riešenia a technológie vyvinuté špeciálne na pokrytie ich potrieb.

Zoran Puskovič, generálny riaditeľ pre východnú Európu zo spoločnosti Kaspersky Lab

Viac informácií k výsledkom prieskumu „Správanie sa detí a ich rodičov v online priestore“, ako aj odporúčania pre rodičov ako prispieť k tomu, aby boli ich deti na internete v bezpečí, nájdete v blogu na www.ipcko.sk

7.6.2018
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+