MojAndroid

Orange ešte minulý rok predstavil pre svojich zákazníkov zaujímavú novinku – nový dátový program s názvom Internet do auta. Ten je určený najmä pre používateľov, ktorí často cestujú vlastným automobilom. Pre ten je určený aj modem, ktorý dostanete pri zakúpení služby.

Modem do auta

Ústredným prvkom Internetu do auta je modem a WiFi hotspot. Ten zabezpečuje bezproblémové pripojenie vodiča a pasažierov do mobilného internetu. Výhodou je, že jeho konštrukcia a napájanie je prispôsobené pre použitie v automobile. Zapája sa teda priamo do 12V zásuvky v automobile.

Huawei CarFi pojme jednu SIM kartu a obsahuje tiež tlačidlo pre zapnutie. Nechýba dokonca ani USB konektor, ktorý slúži k nabíjaniu ďalších zariadení. Po obsadení zásuvky v automobile, tak môžete prostredníctvom neho stále napájať aj iné zariadenia – napríklad nabíjať svoj smartfón.

Modem disponuje aj inteligentnou správou napájania. Ak vo svojej blízkosti nedeteguje žiadne zariadenie kompatibilné s WiFi, tak sa automaticky vypne. Zaujímavosťou je, že k sa k nemu viete pripojiť a nastaviť ho aj pomocou aplikácie z mobilu. Stačí si nainštalovať Huawei HiLink z obchodu Play.

Čo sa týka prenosových rýchlostí, tak modem je pripravený pre fungovanie vo všetkých dnes bežne dostupných typoch mobilných sietí. K internetu sa teda pripojíte, ako prostredníctvom GPRS a EDGE, tak aj 3G a 4G. Podporované sú rýchlosti 42/5,76 Mbps pri 3G, resp. 150/50 Mbps v prípade LTE. Orange pritom vlastnou 3G a 4G sieťou pokrýva kombinovane až viac ako 95% obyvateľov Slovenska.

Aplikácia HiLink

Inštaláciou aplikácie HiLink môžete získať kontrolu nad SMS správami, ktoré upozorňujú o čerpaní dát z predplateného balíka. Priamo z mobilu môžete tiež jednoducho spravovať prístup členov pripojených do siete Wi-Fi a k dispozícii je tiež orientačný prehľad spotrebovaných dát. Samozrejme, priamo z aplikácie môžete nastaviť tiež parametre WiFi pripojenia, ako je názov SSID a prístupové heslo. Zaujímavosťou je tiež možnosť zdieľať obrázky priamo cez aplikáciu s ľudmi, ktorí sú pripojení do rovnakej siete.

Internet do auta

Orange v rámci služby ponúka niekoľko dátových balíkov. Tie sú cenovo výhodnejšie ako pri mobilnom internete alebo pri bežných hlasových paušáloch. K dispozícii je celkovo päť dátových paušálov s objemom dát od 1000 MB do 35 GB. Po ich prečerpaní za ďalšie dáta neplatíte, rýchlosť prenosu sa však spomalí na 128/128 Kbps. Po novom môžete dáta využívať aj v rámci EÚ, a to v rámci predplateného dátového balíku bez ďalších príplatkov.

Čo sa týka samotného internetu, tak k nemu v podstate nemáme žiadne výčitky. Orange dnes rýchlym mobilným internetom pokrýva väčšinu miest, obcí a tiež im priľahlých oblastí. To znamená, že internet v aute bude fungovať na väčšine slovenských ciest. Samozrejme, nájdu sa aj “hluché” miesta, kde si budete musieť vystačiť s pomalším pripojením Edge, to však vzhľadom na ponúkanú mobilitu nie je mínus. Navyše, Orange aj naďalej rozširuje pokrytie 4G sieťou, takže v budúcnosti budete mať z auta dostupný skutočne rýchly internet ešte na väčšom území ako doteraz. My sme aj počas jazdy namerali rýchlosti, ktoré odpovedajú rýchlemu 4G resp. 3G internetu a mali by postačovať k väčšine činností, ktoré by ste chceli robiť online.

20.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+