MojAndroid

Inteligentná domácnosť už prichádza do povedomia viacerých ľudí rôznej vekovej kategórie. Mnoho diskusií sa točí okolo IoT (Internet of Things) a ich kybernetickej bezpečnosti. Táto myšlienka mohla vzniknúť taktiež vďaka tomu, že Samsung prednedávnom upozornil, že ich televízory by používatelia mali kontrolovať na prítomnosť vírusov aspoň raz za mesiac. Existuje nejaké riziko?

Čo na danú tému hovoria experti?

Odborníci na kybernetickú bezpečnosť zo spoločností Avast a Symantec sa začali zaujímať o tento mýtus. Tvrdia, že napadnutie zariadení inteligentnej domácnosti vírusom nie je nemožné, no je extrémne nepravdepodobné. Vo všeobecnosti exitujú štyri spôsoby, ako môže byť inteligentná domácnosť napadnutá.

Nedostatočné šifrovanie

Prvým pravidlom, ako sa vynúť týmto starostiam, je kupovať zariadenia od overených výrobcov. Tieto modely zaručia takmer dokonalú bezpečnosť a istotu, že o prípadné bezpečnostné diery sa dokáže výrobca postarať prostredníctvom firmvérových aktualizácií.

Uistite sa, že máte bezpečnú Wi-Fi

Prístup k zariadeniam pripojených k Wi-Fi sieti má prakticky každý, kto pozná na ňu heslo. Každý na sieti dokáže spravovať pripojené zariadenia, najmä pokiaľ sa jedná o veci, ako bezpečnostné kamery a inteligentné zámky. Jednoduché zabezpečenie Wi-Fi je nastavenie silného, odolného hesla. V žiadnom prípade názov pre svoj router nenechávajte predvolený od výroby. O hesle potom už zrejme nemusíme ani hovoriť. Zvoliť môžte aj možnosť skryť celé SSID vášho routra.

Dávajte bacha na malvér v počítači

Verte alebo nie, ale existuje malvér, ktorý je schopný prostredníctvom počítača, pripojenému k sieti napadnúť ďalšie pripojené zariadenia. Tu môže stratiť imunitu aj inteligentná domácnosť, no pokiaľ viete, čo do počítača inštalujete a máte minimálne dobra zaheslovanú Wi-Fi, toto riziko sa dá považovať za zanedbateľné.

Existuje dôvod k obavám?

V skratke povedané, najdôležitejšie je mať dostatočne zabezpečenú Wi-Fi a istotu, že váš sused nie je hacker, ktorý má na vás nemravné myšlienky. Drvivá väčšina zariadení pre inteligentnú domácnosť je dostatočne bezpečná na to, aby ste mohli pokojne spávať s pocitom, že máte nad všetkým kontrolu len vy. Ako ste sa však mohli dočítať, isté riziko infekcie existuje, no nemusí pre vás znamenať skoro vôbec nič.

Aký máte vy názor na bezpečnosť inteligentnej domácnosti? Svoj názor môžete vyjadriť nižšie v diskusii.

Náš tip
Úvod do smart domácnosti: Aj vaše osvetlenie môže byť inteligentné

Náš tip
IKEA prináša smart rolety s podporou Google Asistenta

3.7.2019
Zdroj: 9to5mac

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+