O tom, aké je ťažké presadiť sa na trhu s mobilnými procesormi, sa za posledné roky presvedčil aj Intel. Aj napriek svojmu poprednému postaveniu vo výrobe procesorov pre desktopové počítače a notebooky, sa mu totižto v segmente mobilných zariadení nepodarilo presadiť tak ako očakával. Jeho procesory Atom vo svojich zariadeniach použilo len veľmi málo výrobcov, z ktorých asi najznámejší bol Asus. Napriek svojej snahe však Intel nedokázal presvedčiť veľkých hráčov o tom, že by mali uprednostniť práve jeho procesory. Dôvodom je pomerne veľká konkurencia od dlhoročne pôsobiacich hráčov, akými sú najmä Qualcomm, MediaTek alebo Samsung.
Intel vzhľadom na nezáujem o jeho procesory oznámil, že končí s ich výrobou. Spoločnosť končí s predajom mobilných procesorov Atom a zrušil aj plány na výrobu a predaj čipov s kódovým označením “Braxton”, ktoré mali byť určené pre tablety. Intel sa skúšal dostať na vrchol cez lacné zariadenia, ktorých sa najmä v rozvojových krajinách predáva najviac. Žiaľ bez úspechu. Spoločnosť však pokračuje vo svojich plánoch a už teraz pracuje na vývoji 5G technológií a riešeniach pre Internet vecí. Práve tu je veľký priestor pre sebarealizáciu a inovácie, kde by sa mohla spoločnosť? akou je Intel, presadiť.
Zdroj: pocketnow
To je škoda také dobré procáky …. teraz som zvedavý čo sa bude pchať do tabletov s W10 :/
Práve nad tým som sa aj ja zamýšľal…do mobilov mi x86 architektúra nešla ale do tabletov s windowsom tam šla ako vyšitá…nový Surface bude s čím ? S MediaTekom dúfam že nie.
Surface má i5 a i7 procesory od Intelu, ale existuje aj mobilná verzia m3, m5 a m7, sú práve ideálne do tabletov. Napríklad ho má Lenovo Miix 700, veľmi vydarený tablet
áno to bude zrejme cesta, rada Core m ale tá je drahá…Ja som skôr myslel Surface preto lebo minuloročný mal Cherry Trail x5 a x7 myslím. Po pravde v anglických článkoch sa uvádza, že končí len s radou x3 čiže radou pre najlacnejšie tablety a smartfóny. Takže tablety budú existovať s radou x5 a x7, tie lacnejšie a pre tie drahšie tu bude tá rada Core m
Škoda ho, no… Práve píšem zo zariadenia ktoré poháňa intelácky Atom, mašina fachá spoľahlivo, škoda že to zabalili… :/
“…Intel končí s mobilnými procesormi…”
To je zas nadpis jak z noveho casu! Pritom Intel samozrejme nekonci so VSETKYMI mobilnymi procesormi. Zrusil len pripravovanu seriu Atom/5G, a tabletove cipy. V mobilnych procesoroch pre notebooky je samozrejme nadalej leadrom…
btw z toho clanku to moc jasne nie je, ale dolezite je, ze Intel tlacil x86 architekturu pre mobilne telefony (a primarne teda pre platformu Android), zatial co ostatni vyrobcovia procesorov produkovali ARM architekturu. A urcite do vyberu znacky procesora zasiahlo teda aj to, ze vyrobcovia mali uz lepsie skusenosti s ARMom. ASUS na druhu stranu bol primarne vyrobca notebookov a je pochopitelne, ze ich najvacsia expertiza bola na x86 procesoroch.
To nemá absolútne nič spoločné, že ASUS vyrába aj notebooky :) Lenovo taktiež vyrábalo notebooky skôr ako smartphony :)
Ale K900 od lenova prisla s Atomom. No nechce sa mi zistovat, kolky v poradi to bol ich smartphone. Faktom je ale to, ze aj lenovo koketovalo s intelom aj v tejto sfere ;-)
myslim, ze to ma vela spolocne. Mas ludi s expertizou na x86 architekturu a nemas ziadnych ludi s expertizou na ARM a chces ist rychlo na trh s niecim, tak vyberies x86 architekturu. Ak mas nejakych ludi aj na ARM platforme, tak sa da aj tak aj tak. Pripadne sa da aj postavit uplne novy tim uplne novych ludi, ale nie je to proste prekvapive, ak sa firma rozhodne vyuzit uz svojich overenych inzinierov a inzinieri vyberu technologie s ktorymi su najviac familiarni.
Mozem ti povedat, ze rozhodnutia aky typ procesoru sa pouzije nepochadzaju z manazmentu (manazment sa tomu ani nerozumie poriadne), ale od inzinierov. Aj vo firme v ktorej posobim, hardver noveho produktu a dokonca aj niektore dolezite uzivatelske funkcnosti je navrhnuty inziniermi, nie manazmentom.
Opravte si toho Braxtona, správne je to Broxton ;)