MojAndroid

Nezaočkovaní proti koronavírusu už nie sú problémomom len pre nemocnice a štát, ale v posledných týždňoch aj pre veľké firmy. Nakazení zamestnanci im spôsobujú výpadky ľudských zdrojov v práci a tým aj straty. Viaceré firmy už od svojich zamestnancov požadujú očkovanie a podľa portálu TheVerge sa k nim teraz pridal aj Intel.

Nezaočkovaní dostanú trojmesačné neplatené voľno

Americký výrobca procesorov údajne oznámil zamestnancom, že každý nezaočkovaný bude musieť do 4. januára dostať vakcínu proti koronavírusu COVID-19 alebo predložiť výnimku z očkovania. V opačnom prípade im bude hroziť neplatené voľno. Zamestnancov o tejto požiadavke informovala už pred dvoma týždňami šéfka ľudských zdrojov Intelu, Christy Pambianchi.

Povedala im, že aj pracujúci z domu budú musieť požiadať o výnimku alebo absolvovať týždenné testy. Zamestnancov tiež údajne informovala, že spoločnosť Intel do 15. marca budúceho roka preskúma lekárske a náboženské výnimky z očkovania. Konečný termín očkovania bol známy už minulý mesiac, ale vtedy nebolo špecifikované, čo by sa stalo s nezaočkovanými zamestnancami, ktorí termín nedodržia.

Prednedávnom im však bolo potvrdené, že ak nie je zamestnancovi udelená výnimka, dostane neplatenú dovolenku. Podľa Christy Pambianchi môže trvať aj dlhšie podľa toho, ako sa bude epidémia vyvíjať. Uviedla tiež, že Intel bude aj naďalej poskytovať zdravotné benefity zamestnancom, ktorí sú na dovolenke.

Intel ide v stopách Googlu

Požiadavka spoločnosti Intel na očkovanie bola zavedená v súlade s očkovacím mandátom prezidenta Joea Bidena pre spoločnosti s viac ako 100 zamestnancami. Federálne súdy však stále diskutujú o tom, či je takýto rozsiahly mandát ústavný.  K rovnakému kroku nedávno pristúpil aj Google.

Ak sa jeho zamestnanci nedajú zaočkovať alebo nepredložia výnimku do 13. januára, dostanú 30-dňové platené administratívne voľno. Po ňom budú nútení si zobrať neplatenú dovolenku s dĺžkou do šiestich mesiacov a následne budú prepustení.

Náš tip
Poznáme 15. výhercu! Adventný kalendár pokračuje až do Vianoc | SÚŤAŽ
22.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+