MojAndroid

Zatiaľ, čo čipy založené na architektúre ARM sa len nedávno začali sériovo produkovať 20 nm výrobným procesom, Intel drží prvenstvo pokiaľ ide o výrobnú technológiou. Spoločnosť totižto na akcii Intel Developer Forum 2014 odhalila detaily pripravovaného čipu Intel Core M, ktorý sa ako prvý na svete bude vyrábať 14 nm technológiou.

Nový čip sa má v zariadeniach podľa informácií objaviť už koncom tohto roka a primárne bude určený pre hybridné notebooky s funkcionalitou tabletu, ako je Microsoft Surface. Nový čip však ukazuje prioritu spoločnosti presadiť sa na mobilnom trhu. Podľa informácií priamo od spoločnosti je novinka tri krát výkonnejšia, než Qualcomm Snapdragon 805, ktorý je dnes nasadený v najvýkonnejších smartfónoch a tabletoch. Na druhú stranu, výroba takého čipu nesie so sebou a vyššie náklady. Podľa predbežných odhadov bude zrejme trojnásobne drahší.

“Intel Core M je dva až trikrát výkonnejší než najlepšie tablety na trhu. Ak sa bavíme o čipoch Qualcomm Snapdragon 801 alebo 805, naše riešenie je dva až trikrát rýchlejšie. “ uvádza spoločnosť Intel.

Počas testov v populárnej aplikácií 3D Mark Ice Storm Unlimited pochoval nový čip aj výkonnú NVIDIU Tegra K1. Aby sme však neporovnávali hrušky s jablkami, treba opäť spomenúť výššiu cenu novinky od Intelu. Zatiaľ, čo K1 sa objavuje v tabletoch s cenovkou pod 300 dolárov, čip Intel Core M bude súčasťou zariadení, ktorých cena sa odhaduje v rozmedzí 500-600 dolárov. Ak však spoločnosť optimalizuje výrobu a zvýši produkciu, je pravdepodobné, že jeho cena klesne na rozumnú úroveň.

Intel Core M

Zdroj: phonearena

13.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+