MojAndroid

Len niekoľko hodín starý Android 7.0 Nougat vo finálnej verzii je už dnes dostupný na stiahnutie. Nainštalovať si ho môžu majitelia Nexus smartfónov (Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 9, Nexus Player, Pixel C), a to hneď niekoľkými spôsobmi. My sme si pre vás preto pripravili jednoduchý návod, ako na to.

OTA aktualizácia

Ak si chcete nový Android 7.0 Nougat nainštalovať najjednoduchšou cestou, tak si zvolíte OTA aktualizáciu. Tá vám ale príde len v prípade, že ste súčasťou Android Beta Programu, inak si na ňu budete musieť v našich končinách počkať ešte niekoľko ďalších dní. Ak sa prihlásite do ABP, budete dostávať najnovšie aktualizácie Androidu medzi prvými. Dajte si však pozor – pokiaľ sa z tohto programu budete chcieť neskôr odhlásiť, vaše zariadenie sa resetuje a vy prídete o svoje dáta. Tie si preto predtým radšej zálohujte. A ako spustiť OTA aktualizáciu cez ABP?

  1. Otvorte si stránku Android Beta Program.
  2. Prihláste sa pod Google účtom, ktorý máte aj vo svojom Nexus zariadení.
  3. Zo zoznamu si vyberte zariadenie, ktoré chcete prihlásiť do ABP.
  4. Počkajte niekoľko sekúnd a na zariadení (pokiaľ je pripojené do internetu) obdržíte upozornenie o dostupnej aktualizácii na najnovší Android*.

* Podmienkou je, aby ste na vašom zariadení mali poslednú verziu Androidu 7.0 Developer Preview alebo stabilnú verziu Androidu 6.0 Marshmallow. Návod by mal fungovať aj v prípade Androidu 5.x Lollipop, no nezaručujeme funkčnosť inštalácie.

android-n-test-1

Inštalovanie cez Factory Image

Druhou možnosťou, ako si nainštalovať nový Android 7.0 Nougat je manuálne inštalovanie cez factory images. Tie sa nachádzajú na oficiálnych stránkach Googlu, no súbory s najnovším Androidom 7.0 Nougat vo finálnej verzii na webe ešte nenájdete. Google ich tam publikuje zvyčajne niekoľko dní po oficiálnom predstavení nového Androidu. Na manuálnu inštaláciu si tak budete musieť počkať, no akonáhle budú dostupné factory images s novým Androidom, postupujte nasledovne:

Poznámka: Podmienkou na manuálne inštalovanie Androidu 7.0 Nougat týmto spôsobom je odomknutý bootloader zariadenia a správne nainštalované ADB nástroje*.

  1. Stiahnite si factory image pre vaše zariadenie priamo z Google stránky – Factory Images For Nexus Devices.
  2. Rozbaľte stiahnutý súbor a umiestnite ho do priečinku s ADB nástrojmi.
  3. Vo svojom zariadení povoľte ladenie cez USB, vypnite svoje zariadenie a opätovne ho zapnite s tým, že budete držať tlačidlo zníženie hlasitosti. Tým zariadenie spustíte do Bootloader režimu.
  4. Pripojte svoje zariadenie k PC, spustite Terminál/Príkazový riadok a navigujte sa do priečinku s rozbalenými súbormi z Factory Image-u.
  5. Do príkazového riadku/terminálu napíšte príkaz ./adb devices aby ste sa uistili, že vaše zariadenie je správne pripojené a pripravené na inštaláciu.
  6. Ak ho vidíte v zozname zariadení, zadajte príkaz flash-all.bat (na Windowse) alebo flash-all.sh (na Macu). Ak ste všetko urobili správne, tak sa jednotlivé časti nového Androidu 7.0 postupne nainštalujú do vášho zariadenia a smartfón sa sám resetuje.

* Pri tomto postupe môže dôjsť k vymazaniu pamäte vo vašom zariadení, a tak si všetky dáta predtým zálohujte.

Viac si o novom Androide môžete prečítať priamo na dedikovanej webstránke, ktorú len pred malou chvíľou spustil Google – Android 7.0 Nougat oficiálny web.

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
23.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+