MojAndroid

Instagram prijal celkom radikálny záver. Pozastaví Instagram Kids a bude hľadať iné možnosti. Podlieha tak vlne kritiky, ktorá sa na verziu pre deti rozprúdila.

Zásah rodičov

Instagram vydal k celej situácii okolo ich aplikácie pre deti celkom rozporuplné stanovisko. Na strane jednej je evidentné, že tlaky voči ich verzii pre deti mladšie ako 13 rokov zabrali a Instagram pozastavuje práce na tejto verzii aplikácie. K tomu však dodáva, že vlastne to bol skvelý nápad, pretože aj YouTube a TikTok ponúkajú takéto verzie a fungujú. Celý problém samozrejme tkvie v tom, že nie je pre deti prekážkou, aby sa definovali, ako osoba staršia. Tým samozrejme získajú prístup k plnej verzii Instagramu pre dospelých. Takže nateraz sa projekt aplikácie pre deti pod trinásť rokov odkladá. Instagram ho zrejme obnoví, keď tlak na jeho spustenie bude menší.

K tomu však spoločnosť dopĺňa, že teraz ide svoju aktivitu zamerať na stále deti, avšak staršie 13 rokov. Toto je podľa vývojárov tiež ohrozená skupina, pričom zapojiť do ich ochrany chce rodičov. Ti budú mať nástroje na kontrolu svojich detí a ich aktivity. Aj keď presná podoba nie je známa, pôjde zrejme o prepojené účty, rodič-dieťa, kde bude kontrola nad obsahom a možnosti definovať práva na prehliadanie. Tím sa určí rozsah videnia obsahu Instagramu, avšak bude ho určovať rodič. Nie Instagram.

Instagram reaguje momentálne najmä pod tlakom informácií, ktoré o jeho službe a najmä pozadí vychádzajú. Je to snáď najväčšia vlna kritiky, ktorá je o to zásadnejšie, že jednak vychádza priamo z vnútra vývoja a za ďalšie, smeruje práve voči zanedbanej ochrane mladistvých. A to je vždy citlivá téma. Aj keď sa Instagram bráni a neustále opakuje, ako ochraňuje teenagerov, aktivity, ako je aj pozastavenie verzie Kids, hovoria o obave z verejného tlaku. Výsledkom sú potom rôzne nastavenia, to najviac zásadné je povinné určenie účtu ako súkromného, u osôb mladších ako 16 rokov.

Instagram nechce, aby sa o ňom neustále písalo negatívne, ako o aplikácii, ktorá deťom spôsobuje psychické problémy.  To proste škodí reklame a na tej je Facebook a celá jeho skupina produktov vybudovaná a priamo závislá. A tak ide aj Instagram ďalej, kde pred tým nebolo mysliteľné, že by zašiel. Už iba nápad, že by bolo možné si dať pauzu od aplikácie a to priamo oficiálnou funkciu, ktorá by bola jej súčasťou, deklaruje snahu ukázať ústretovosť.

A na záver to najcitlivejšie. Ako lepšie ukázať, že naša snaha je úprimná, ako na vlastných deťoch? A to robí aj šéf Instagramu, Adam Mosseri, keď tvrdí, že jeho tri deti by predsa nevystavil riziku, sú pre neho najdôležitejšími v živote.  A aj pre ne sa dejú zmeny k lepšej bezpečnosti Instagramu. Tak uvidíme.

22.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+