MojAndroid

Instagram sa chválil. Tentokrát prišiel s nástrojom, ktorý má zmierňovať šikanovanie, aspoň teda v jeho predstavách. No pri lepšom uvedomení si, ako to vlastne spoločnosť ide robiť, musí nastúpiť ironický úsmev na tvári.

Ako na kyberšikanu z pohľadu Instagramu

Už sme v tomto týždni písali o tom, ako si Instagram predstavuje riešenie šikany na internete, keď s využitím vlastných algoritmov sa bude láskavo pýtať zadávateľa príspevku, či si je istý, že chce svoj komentár odoslať. Ide v tejto fáze o textové komentáre, ktoré sú na Instagrame proste všade. Už táto základná myšlienka je paradoxom a základným motívom, ktorým sa proste nedá chváliť. Ak už je spoločnosť schopná vyvinúť a testovať algoritmus, ktorý rozpozná kyberšikanu v písanom texte, čo je skvelý pokrok, potom má nasledovať jasný záver, že takto rozpoznaný príspevok proste nedovolí publikovať. V prípade, že sa ide s dovolením dotazovať, či to skutočne pisateľ myslí vážne, je to ironické. Človek, ktorý zadáva takto formulovaný a mienený komentár to nerobí nevedome, čiže ho chce napísať a chce ho odoslať.

Keď si pozrieme slovenskú štatistiku, tak s kyberšikanou sa stretávajú najmä mladí ľudia až v 49,8% prípadoch, čo sú komentáre obsahujúce výsmech alebo nadávku. Teda ich cieľ je ponížiť adresáta, a to formou, ktorý cez Instagram komentár zasahuje veľký počet čitateľov (dané podľa účtu, jeho verejnosti a počtu sledovateľov). A pri 65,4 % prípadoch obeť vie, kto je autorom daného príspevku, čo je proste vysoké číslo. Pri takto pokročilom stave zneužívania internetu na kyberšikanu mi príde Instagram a jeho chválenie sa s tým, že sa bude pýtať útočníka, či naozaj chce publikovať príspevok obsahujúci šikanu, za trápny pokus.

Je to skôr snaha ukázať sa, že ideme do boja s týmto nešvárom, avšak na razantný zásah, ktorý by zamedzil publikovať šikanu priamo systémom si už spoločnosť netrúfla. Bol by to predsa len zásah do počtu a aj expresívnosti príspevkov, ktoré robia návštevnosť, pretože priťahujú a robia teda reklamu. Pri číslach sa už nerieši obsah, aj keď sa Instagram akože tvári, že mu šikana vadí (zrejme aj áno), avšak priamo ju nemá odvahu zakázať.

Snáď príde Beta 2

Ako to vo svete nových verzií systémov býva, tá prvá sa proste nemusí podariť. A tak dúfam, že si vo vedení spoločnosti uvedomia svoje možnosti a vypustia do sveta novú verziu a nový postoj pri riešení kyberšikany, ktorá proste rozpoznaný komentár nedovolí publikovať. Tak teda budeme čakať na druhú beta verziu, ktorá bude už vyladená.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

zdroj foto: cyberhelp.eu

15.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+