MojAndroid

Pri každodenných potulkách v online svete a používaní rozličných služieb či sociálnych sietí za sebou nechávame digitálnu stopuPodobne, ako slimák, za ktorým zostáva jasne viditeľná stopa, aj každý náš prístup na internet po sebe zanecháva nejaký ten odtlačok

Väčšina používateľov si niečo také ani neuvedomuje, a preto tomu logicky nevenuje absolútne žiadnu pozornosť. A to je v dnešnom svete plnom informácií dosť veľká chyba. 

Nejde len o komentáre, fotky, naše profily na sociálnych sieťach či obsah, ktorý sme prehliadali alebo sťahovali. Niekde tam v online priestore po nás zostávajú aj veci ako IP adresa, typ zariadenia a v niektorých prípadoch aj priamo poloha odkiaľ sme pristupovali. Aj digitálna stopy má proste rôzne typy.

Pri ochrane súkromia často klameme sami sebe

Problematika digitálnej stopy je komplexná, no treba sa nad ňou zamyslieť a venovať jej pozornosť. Množstvo bežných používateľov internetu si naivne myslí, že stačí, ak vo svojom prehliadači zapnú režim inkognito, vytvoria si náhodný profil a zrazu majú úplnú anonymitu. To je omyl. Také jednoduché to nie je.

S tým, že za sebou nechávame digitálnu stopu priamo súvisí aj digitálna identita. Zjednodušene povedané, ide o ucelený súbor, ktorý odráža naše správanie v online priestore. Tá samozrejme nemusí úplne zodpovedať realite, no  dokáže sa jej celkom dobre priblížiť. 

Najjednoduchšie si to v praxi vieme demonštrovať na cielenej reklame, ktorá sa zobrazuje takmer na každej stránke, ktorú navštevujeme. Určite ste si už viackrát všimli, že reklama, ktorá vás zdanlivo prenasleduje, trafila klinec po hlavičke a zobrazuje presne taký produkt, ktorý spadá do poľa vášho záujmu.

V tomto prípade je to veľmi zjednodušená ukážka. Cielená reklama v tomto kontexte predstavuje len vrchol ľadovca a dá sa proti nej efektívne zakročiť.

V prípade digitálnej stopy ako takej je to trochu iné. Tej sa tak ľahko nezbavíte, preto je k používaniu internetu potrebné pristupovať s myšlienkou, že všetko čo tam zverejníte, tam už zostane. Tento pomerne jednoduchý princíp vám dokáže veľmi pomôcť. 

Skroťte svoju digitálnu stopu

Digitálnu stopu síce nebudete nikdy mať úplne vo svojej moci, no dodržiavaním niekoľkých jednoduchých tipov ju viete značne ovplyvniť. Je dobré starať sa o svoju digitálnu stopu, inak sa vám to po čase môže vypomstiť. Môže, aj nemusí. Reálnosť hrozby sa v tomto prípade odhaduje len veľmi ťažko, no načo riskovať? 

V praxi toho netreba spraviť zas tak veľa. Stačí si uvedomovať možné riziká, pustiť sa do kontroly nastavenia súkromia v službách, ktoré používate a naštudovať si čo vám hrozí, keď sa nestaráte o vašu digitálnu stopu

Akonáhle získate základnú predstavu o možných rizikách, prirodzeným spôsobom dokážete zvoliť prijateľnú obrannú stratégiu. Niekedy stačí tak málo, ako je aktívnejší prístup v oblasti ochrany súkromia. Nie každá myšlienka a fotka patrí do online sveta. A nie každá bezplatná služba je skutočne zadarmo

Tento článok vznikol v spolupráci s

8.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+