MojAndroid

V Indii len nedávno došlo k zablokovaniu desiatok čínskych aplikácií, vrátane neskutočne populárnej sociálnej siete TikTok, no tým to ešte neskončilo. Portál XDA Developers informuje, že zoznam zablokovaných aplikácií sa v Indii čerstvo rozrástol o ďalších 47 kúskov a tamojšia vláda si plánuje posvietiť ešte na ďalšie takmer tri stovky rozličných aplikácií.

Vo všetkých prípadoch sú ako hlavné dôvody uvedené veci ako prepojenie na čínsku vládu, “porušenie národnej bezpečnosti a ochrany osobných údajov používateľov” či “možné ohrozenie suverenity a integrity Indie”.

Zoznam nových 47 blokovaných aplikácií má pozostávať väčšinou z klonov a alternatívnych klientov už pôvodne zablokovaných aplikácií. Po tom, čo India klepla po prstoch aplikácii TikTop, objavil sa tu jej zdanlivý klon TikTop Lite a podobne to bolo aj pri aplikáciách Helo Lite, ShareIt Lite, Bigo Lite či VFY Lite. Tvorcovia pôvodných aplikácií sa týmto spôsobom údajne pokúsili obísť platné nariadenie, a tak proti nim vláda opäť promptne zasiahla. Výsledkom je teda 47 nových zákazov.

Nasleduje rozsiahla previerka

Ministerstvo pre elektroniku a informačné technológie v Indii malo aktuálne zostaviť zoznam s viac ako 275 aplikáciami a službami, ktoré chce podrobne preskúmať v súvislosti s možným prepojením na Čínu.

Voči týmto aplikáciám zatiaľ neboli vykonaná žiadne opatrenia, no už samotný fakt, že sa dostali na “zoznam podozrivých” naznačuje, že India plánuje vykonať ďalšiu dôslednú čistku.  V konečnom dôsledku môže pod rúškom boja proti bezpečnostnému riziku dôjsť k zablokovaniu všetkých podozrivých aplikácií, žiadnej z nich alebo k čomukoľvek medzitým.

Pod drobnohľadom sa ocitnú aj:

  • PUBG Mobile, Ludo World-Ludo Superstar prepojené na Tencent
  • AliExpress
  • Zili a 13 ďalších aplikácií od Xiaomi
  • Resso, Ulike, Capcut prepojené na tvorcov aplikácie TikTok
  • Hry od štúdia Supercell, ktoré má čínskych investorov
  • Aplikácie od spoločností Meitu, LBE Tech, Perfect Corp, Sina, Netease Games, Yoozoo Global
Náš tip
Ako bezpečne používať sociálne siete, ako napríklad TikTok? | TÉMA
28.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+