MojAndroid

Každý rok portál MojAndroid.sk vyhlasuje súťaž Android Code pre vývojárov aplikácií na platforme Android. Do posledného ročníka 2015 sa prihlásilo 27 slovenských aplikácií, z ktorých odborná porota, tvorená ľuďmi zo sveta mobilných technológií, vybrala tie najlepšie. Hlasovalo sa v troch hlavných kategóriach: slovenské aplikácie, svetové aplikácie (s globálnym potenciálom) a firemné (brandované) aplikácie. V súťaži o najlepšie aplikácie hlasovali aj naši čitatelia. Tí si spomedzi všetkých aplikácií vo verejnom hlasovaní zvolili za najobľúbenejšiu aplikáciu titul iMeteo.sk. Tá prináša na obrazovky smartfónov presné informácie o aktuálnom počasí. Nechýbajú informácie o zrážkach, poveternostných podmienkach, či aktuality zo Slovenska aj zo sveta. Nájdete tu tiež výstražné informácie pre územie Slovenska, ktoré sú tvorené meteorológom. My sme pri príležitosti výhry tejto aplikácie oslovili jej zakladateľa Petra Minárika. Rozhovor s ním si môžete prečítať na nasledujúcich riadkoch.

android-night-2016-3

Náš tip
Android Code 2015: najlepšie slovenské aplikácie sú Legendarium, Tatra banka a ESET Parental Control

Kedy vznikla aplikácia iMeteo a čo vás motivovalo k jej vytvoreniu?

Aplikáciu iMeteo.sk sme uviedli na Google Play na začiatku roka 2013. Už v tej dobe sme niekoľko rokov prevádzkovali náš web o počasí na adrese www.imeteo.sk a keďže si naši návštevníci žiadali mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej by mali servis a informácie o počasí rýchlo a všade so sebou, tak sme sa pustili do vývoja našej mobilnej aplikácie.

Pre aké platformy je dnes dostupná aplikácia iMeteo.sk?

Aktuálne je dostupná aplikácia pre mobilné platformy Android a Windows Phone. K dispozícii je aj aplikácia pre operačný systém iOS. Tá však už má svoje roky za sebou. Práve preto dokončujeme novú aplikáciu pre operačný systém iOS, ktorá by mala byť dostupná na stiahnutie na začiatku marca 2016.

Koľko ľudí sa aktuálne venuje vývoju vašej aplikácie?

Aplikácia čerpá dáta z nášho servera, ktoré už sú pripravené nielen pre aplikácie, ale pre akýchkoľvek klientov, ktorí majú záujem o naše dáta, takže spracovanie si nevyžaduje veľkú náročnosť. Naše aplikácie nevytvárame vo vlastnej réžii, ale je to dielom konkrétnych zazmluvnených programátorov, ktorí sa venujú danej platforme a vyvinuli aplikáciu na základe našich požiadaviek. Aplikáciu pre Android naprogramoval a priebežne upravuje vývojár Ján Turský, ktorý má za sebou niekoľko úspešných aplikácii. Takýmto modelom sme chceli docieliť toho, aby aplikácie nestarli a priebežne sa vyvíjali, nakoľko je to vizitkou a referenciou konkrétneho programátora, ktorému potom nejde len o nakódenie a opravu chýb, ale aj o propagáciu samotnej aplikácie a budovanie jej úspešnosti. Čím je teda aplikácia úspešnejšia, čo závisí aj od aktivity samotného vývojára, tak tým je aj jeho mesačná odmena vyššia, takže aplikácie nestarnú a rýchlo reagujú na nové trendy v oblasti vývoja mobilných aplikácii.

Prečo práve meteorológia?

Keďže web iMeteo.sk sa venuje najmä počasiu, tak je to celkom jasné. Meteorológia je krásna veda. Počasie je vždy pestré a nikdy nie je rovnaké.

Koľko verzií aplikácie už vzniklo? Kedy príde nejaká ďalšia, významná aktualizácia? Aké novinky pripravujete?

Od roku 2013 boli uvedené 3 veľké update-y, ktoré zásadne menili design, používateľské rozhranie a pridávali nové funkcionality. Aktuálne sa pracuje na ďalšej verzii, ktorá bude ešte rýchlejšia, graficky modernejšia a s novými možnosťami a službami. Konkrétne novinky nebudeme v tejto chvíli prezrádzať, ale užívatelia sa majú na čo tešiť.

Ako vnímate slovenský trh? Nechcete vytvoriť aplikáciu pre medzinárodné použitie?

Slovenský trh sa zásadne neodlišuje od iných trhov a situácia je tu pomerne rovnaká. Na Google Play nájdete nespočetné množstvo aplikácii o počasí. V každej krajine je však väčšinou najpoužívanejšia práve aplikácia lokálneho servera o počasí a vydavateľa. Napríklad v Nemecku je to aplikácia Wetteronline, v Českej republike In-Počasí a my sme radi, že na Slovensku je to práve iMeteo.sk. Je to tak aj preto, že lokálne servery o počasí dokážu pochopiť, čo užívateľ v danej krajine potrebuje, promptne reagujú na jeho podnety a požiadavky a prinášajú informácie, ktoré žiadna celosvetová aplikácia o počasí nemôže priniesť. Tieto lokálne aplikácie sa odlišujú v spravodajstve a v lokálnych informáciach pre danú krajinu. My napríklad, okrem aktuálneho stavu počasia a predpovede počasia, máme v aplikácii aj podrobný servis o počasí v jednotlivých okresoch Slovenska. Slovenský používateľ, tak môže priamo z aplikácie poslať info o nebezpečnom počasí u neho doma a dané informácie potom spracujeme a zobrazíme ostatným užívateľom aplikácie, ako aj na serveri iMeteo.sk. Užívateľ si môže prečítať konkrétnu predpoveď počasia pre celé Slovensko, ktorá je zostavovaná nielen z počítačového spracovania numerických modelov, ale aj konkrétnym meteorológom, prípadne si prečítať článok a analýzu vývoja počasia na nasledujúce dni, či správu, kde na Slovensku najviac napršalo, kde bolo najteplejšie alebo kde najviac nasnežilo. Počasie na Slovensku sledujeme on-line a užívateľ našej aplikácie tak hneď vie, kde sneží, prší, kedy prídu do daného okresu búrky a ďalšie podrobné informácie o počasí.

Toto je práve výhoda lokálnych aplikácii. Neplánujeme sa teda venovať aplikácii pre medzinárodné použitie. Tých je na Google Play veľké množstvo. Plánujeme sa orientovať výlučne na Slovensko, prípadne Českú republiku a predpovede spresňovať a prinášať ďalšie rozšírené informácie o počasí.

Koľko stiahnutí má vaša aplikácia a koľko ľudí ju aktívne využíva?

Aplikáciu iMeteo.sk aktuálne využíva 160 000 užívateľov a počet stiahnutí atakuje hranicu 350 000.

Aké funkcie ponúka vaša aplikácia s tým, že nikde inde ich človek nenájde?

Ako som už spomínal, tak celosvetová aplikácia o počasí Vám síce ukáže ako je za Vašimi oknami alebo ako bude zajtra. Neinformuje Vás však napríklad o tom, že vo Vysokých a Nízkych Tatrách napadne v noci 50 cm čerstvého snehu a lyžovačka tak môže začať. Prípadne, že na juhu Slovenska spadlo za celý mesiac toľko zrážok ako je bežné za pol roka, v dôsledku čoho stúpajú vodné hladiny. Nedozviete sa taktiež v akom slovenskom meste bolo včera najteplejšie a kde naopak najchladnejšie alebo to, v ktorých okresoch Slovenska sa zajtra očakávajú silné búrky, ktoré môžu spôsobovať materiálne škody. Toto všetko sa užívatelia dozvedia priamo v našej aplikácii v sekcii články alebo v novinkách počasia, ktoré aktualizujeme 24 hodín denne. Užívatelia predplatenej verzie nám taktiež môžu zaslať správu a opýtať sa na počasie vo svojej dedinke. My im priamo odpovieme, či napríklad v ich svadobný deň bude u nich pršať alebo ako bude v ich dovolenkovej destinácii.

imeteo

O grafiku sa staráte sami, alebo vám s tým niekto pomáha?

Grafiku si v plnej miere zabezpečujú vývojári aplikácie vo vlastnej réžii, prípadne s externým spolupracovníkom.

Propagujete niekde svoju aplikáciu? Máte nejakých partnerov, ktorí vám pomáhajú s jej vývojom?

Zo začiatku sme aplikáciu propagovali formou platenej reklamy. V súčasnosti to však už nie je potrebné. Aplikácii priebežne rastú užívatelia aj bez výrazných investícii do reklamy, a tak radšej investujeme do nových informácii a dát, ktoré potom využívame aj v aplikácii. Ak si užívateľ Androidu chce stiahnuť nejakú aplikáciu o počasí, tak väčšinou zadá do vyhľadávania Google Play kľúčové slovo “počasie” a naša aplikácia sa mu núka na stiahnutie ako prvá, čo je výsledkom rastúcej popularity aplikácie a jej neustáleho vývoja.

Aktuálne nespolupracujeme s konkrétnym partnerom. Na konci leta však napríklad bežala kampaň v spolupráci s operátorom O2 na podporu platieb za aplikáciu prostredníctvom faktúry alebo predplateného kreditu, vďaka ktorej si užívatelia mohli zakúpiť prémiovú nadstavbu aplikácie s 50 % zľavou a do budúcna plánujeme aj ďalšie takéto kampane.

Ako sa zmení spôsob, akým ľudia zisťujú predpoveď počasia? Viete si predstaviť, ako budeme pozerať predpoveď počasia napríklad v roku 2020? Máte veľké vízie do budúcnosti?

Zmena nastane zrejme v tom, že užívatelia budú čoraz náročnejší na presnosť dát a namiesto zisťovania predpovede počasia cez počítač si len vytiahnu svoj mobil alebo tablet a budú chcieť vedieť presne ako bude o hodinu, dve hodiny alebo o pol dňa. Nároky tak budú rásť najmä na presnosť a na toto sa plánujeme zamerať aj v tomto roku.

Čo bude ponúkať v roku 2020 iMeteo.sk? Máte predstavu o tom, kde bude smerovať vývoj vašej aplikácie?

Myslím, že smerom k vyššej interaktivite medzi samotnými užívateľmi aplikácie. Lukáš z Bratislavy napríklad uploadne fotku zasneženého mesta a to, že sneží v Bratislave sa dozvie ihneď napríklad Jana z Košíc, kde stále len prší a čakajú na sneh. Na východe tak budú v reálnom čase vidieť ako sa napríklad od západu ochladzuje a prichádza zima. Podobne to je s búrkami, ktoré sú veľmi nevyspytateľným javom. Aktuálne správy o počasí tvoríme v redakcii. S cieľom urýchliť prísun informácii budú vzájomne medzi sebou komunikovať samotní užívatelia aplikácie, čo už teraz badať napríklad na sociálnych sieťach, kde užívatelia ihneď informujú ostatných ako je u nich za oknom.

Ďalším trendom, ktorý už teraz nastáva, je zobrazovanie reálnych dát o počasí v danej lokalite. Aktuálne sa stav počasia meria na niekoľkých profesionálnych meteorologických staniciach na Slovensku a tieto údaje sú odosielané do verejnej databázy raz za hodinu. Množstvo užívateľov si však kupuje vlastné meteorologické stanice, ktoré už teraz dokážu komunikovať cez internet a v reálnom čase prenášať stav počasia. V budúcnosti tak budeme vedieť presnejšie a rýchlejšie napríklad to, aká je presná teplota ovzdušia na jednotlivých miestach.

Verzia: 10.9
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 10.9
Aktuálna cena: Zdarma
29.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+