MojAndroid

Spoločnosť Ikea nezaostáva a svojou novou radou produktov sa začína pridávať k funkciám inteligentnej domácnosti. Iste si pamätáte na lampy s bezdrôtovým nabíjaním pre smartfón či ďalšie užitočné gadgety od tohto švédskeho výrobcu. Teraz prichádza nový modelový rad inteligentných žiaroviek s viacúrovňovou intenzitou svetla a najmä bezdrôtovým ovládaním.

Náš tip
Soraa predstavila inteligentné žiarovky s podporou IFTTT a množstvom senzorov | CES 2017

Nový rad produktov sa nazýva Trådfri, čo vo švédčine znamená bezdrôtový. Produkty sú postavené na platforme ZigBee Light, ktorý poháňa aj systém Philips Hue. Jadrom systému je brána, ktorá je napájaná ethernet pripojením. Následne vytvára lokálnu sieť pre správu lokálnych žiaroviek. Základná zostava v podobe internetovej centrály, ovládača a dvomi Trådfri svietidlami bude dostupná za necelých 86 dolárov.

Najzaujímavejšou zložkou je možno samotný bezdrôtový ovládač. Jeho tvar pripomína malý, farebný hokejový puk. Pomocou tohto kruhového ovládača môžete znižovať alebo naopak zvyšovať intenzitu svetla. Ide o netradičné príslušenstvo s cenovkou ľahko presahujúcou 20 dolárov.

Náš tip
Inteligentná domácnosť: Vyberáme zaujímavé inteligentné LED žiarovky

Štandardné Trådfri žiarovky sú stmievateľné LED svetlá s možnosťou troch úrovní svietivosti – 2200K, 2700K a 4000K. Spoločnosť Ikea sľubuje dobu svietenia jednej žiarovky až 25 000 hodín. Samostatná žiarovka typu E27 vás bude stáť necelých 23 dolárov, k dispozícii budú však aj menšie veľkosti ako napríklad E14 za cenu približne 17 dolárov.

Náš tip
10 rokov po štarte televízie Magio predstavil Telekom novú rodinu produktov SmartHome

Ikea ponúka v novom produktovom rade tiež svietidlá so senzorom pohybu za necelých 29 dolárov za kus. V ponuke nechýba tiež sada svetiel so špecifickým ovládaním. Dostupnosť za približne 34 dolárov za kus. Tieto kusy však nie sú prepojené len s mobilnou aplikáciou, ale aj špeciálnym ovládačom internetovej brány, ktorá novú technológiu zastrešuje. Tento ovládač sa predáva samostatne za približne 29 dolárov.

Náš tip
IKEA predstavila katalóg pre rok 2017. Je dostupný aj vo forme mobilnej aplikácie

Nová technológia z dielne Ikea z názvom Trådfri je zatiaľ dostupná k prehliadaniu len na švédskych internetových stránkach spoločnosti. Jej uvedenie do miestnych predajní sa očakáva na 31.marec. Dostupnosť v ďalších európskych krajinách zatiaľ potvrdená nebola. Očakáva sa však neskôr, v priebehu roka 2017.

Aký máte názor na rozvíjajúci sa koncept inteligentných domácností? Zakúpili by ste si inteligentné žiarovky? Svoje postrehy nám môžete napísať do diskusie pod článkom.

Zdroj: theverge

28.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+