MojAndroid

Niekedy ma mrzí, že si veľké výstavy nestihnem kvôli práci poriadne vychutnať a množstvo zaujímavých noviniek si pozriem až dodatočne v produktových videách – ale o tom to je. Tak, ako už trikrát pred tým, som sa tešila na medzinárodnú výstavy elektroniky IFA 2017 v nemeckom Berlíne.

Pre novinárov sa výstava začína zhruba o 2 dni skôr, kedy prebiehajú takzvané novinárske dni. Vtedy sa konajú tie najväčšie eventy a spoločnosti nám dávajú jedinečnú šancu rýchlo si produkty prezrieť bez tisícok návštevníkov tlačiacich sa okolo stánkov. Tento rok ma na IFA vzala spoločnosť Lenovo. Tešila som sa, lebo Lenovo zvykne so svojím tímom robiť okolo noviniek poriadny “hype”. Nesklamali ani tento rok.

Večer pred odletom som zistila, že som vyfasovala letenku len s príručnou batožinou, čo predstavovalo mierne komplikácie. Príručná batožina môže mať do 8 kg + laptop, dajme tomu spolu 10 kg. Nie, že by som si chcela brať polku šatníka, ALE – problémik je v tom, že len technika mi zaberala tak 7 kg. Uznajte, na 3 dni sa zbaliť do 3 kg, to je čistý punk. V duchu survival režimu som si zvolila len presne 3 kombinácie outfitov na výstavu a bolo. Človek zisťuje, že mu vlastne nič viac netreba. Len sa nesmie spotiť, zmoknúť, nesmie byť chladnejšie ako ste predpokladali, a tak. Nuž, áno, zbalila som sa, ale neodvážila som to.

Letela som v stredu ráno a na letisku som sa stretla s výpravou slovenských novinárov idúcich so Samsungom, medzi ktorými bol aj náš šéfredaktor Michal. Hneď v úvode sme zistili, že nám hodinu mešká lietadlo spoločnosti Air Berlin. Táto spoločnosť už ohlásila bankrot tak som sa modlila, aby sme vôbec odleteli.

Konečne ohlásili “nalodenie” a my sme sa pobrali ku gatu. Neviem, či sa nadomnou vznášala neistota v podobe vhodnej hmotnosti batožiny, no jeden z pracovníkov si ma vyhliadol a “pozval” ma na preváženie batožiny. Nemala som síce chuť doplácať, ale sebavedomo som pristúpila k váhe. Sama som bola zvedavá, koľko to bude mať. Predomnou už poslali “riešiť problém” pána s 12 kg ruksakom, tak mi trochu stislo… ehm, hrdlo. Môj kufrík však ukázal 10,2 kg a pán ma nechal prejsť. Bola som na seba pyšná a zaslúžilo si to fotografiu.

Z letiska ma doviezol taxík do hotela, kde som sa prichystala na prvý briefing spoločnosti Lenovo. V skratke nám zhrnuli, čo majú za sebou, na akých projektoch pracujú a podobne. Poobedie sme trávili diskusiami na rôzne témy, ako využívať umelú inteligenciu, hlasových asistentov…

Po príchode do reštaurácie na večeru nám začali núkať rôzne mini misky s jednohubkami. Maškrtné obdobie som nechala nenávratne v puberte, a tak som zdvorilo odmietala jednotlivých čašníkov, čakajúc na normálnu večeru. Po hodine odmietania najrôznejších dobrôt mi nejak postupne došlo, že TO je TÁ večera, a tak som si odchytila najbližšieho čašníka s plným podnosom.

Vo štvrtok ráno sme štartovali s prezentáciami noviniek, ktoré sa Lenovo chystalo večer odhaliť. Podpísali sme papier s embargom, ktorý som si nestihla prečítať, ale predpokladám, že keby niečo zverejním skôr, vezmú mi aj čitateľský preukaz. Aj keď ho už nemám.

Zoznámila som sa tak s elegantným Moto X4, náhlavným setom s virtuálnou realitou Lenovo Explorer, tabletom s reproduktorom Home Asisstant, pokukala som po Moto Móde s 360-stupňovou kamerou. Všetko som si v rýchlosti aj natočila a zariadenia si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Lenovo tento rok stavilo okrem viacerých zaujímavých produktov aj na tematiku Hviezdnych vojen, a tak sme videli laptop Yoga 920 s logom Temnej či Svetlej strany. Set s rozšírenou realitou a Star Wars hrami si však Lenovo nechalo až na večerné predstavenie.

Medzitým prebiehali ďalšie tlačové konferencie, ktoré obehal náš Michal. Ja som z Lenova šprintovala do Nokia Housu, čo bolo len nejakých 15 minút pešo. Na Berlín veľmi príjemná vzdialenosť. Nokia House pôsobil najskôr tajomne. Z ulice ste museli zazvoniť a zvnútra vám prišli osobne otvoriť a voviedli vás do hipstersko-urban-doplňďalšiecoolslovo priestorov. Predstavili nám Nokiu 8, a potom nás s ňou poslali do džungle. Áno, do džungle. Bola to miestnosť plná rastlín a tam prebiehal krátky workshop ohľadom “Bothie”. O čo tu išlo som rozoberala vo videu:

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Poobede som dorazila späť do hotela a pustila som sa do strihu oboch videí. Lenovácke video, samozrejme, čakalo na padnutie embarga 20:30 (lebo veď čitateľský preukaz!!! :), no a pobrala som sa na oficiálnu večernú tlačovú konferenciu Lenova do Kabelwerku.

Vychutnávala som si prezentáciu a robila pre vás insta-stories na náš Instagram profil, aby ste to aspoň trochu prežívali s nami.

Lenovo na konci programu predstavilo navyše ešte jeden spomínaný set s rozšírenou realitou, určený pre všetkých poriadnych fanúšikov Hviezdnych vojen.Volá sa Lenovo Star wArs: Jedi Challenges AR a zahrať si tu môžete šach v rozšírenej realite, alebo zažiť poriadny súboj so svetelným mečom:

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Nezaváhala som si túto vecičku vyskúšať a pecka bola, že svetelný lúč meču sa vám po stlačení tlačidla zrazu objavil pred očami a vy ste dokonca cítili vibračnú odozvu pri súboji na život a na smrť s Darth Waderom. Klobúk dolu, fakt ste sa museli oháňať a sekať a bol to vynikajúci zážitok najmä vďaka vibračnej odozve pri skrížení meča s nepriateľom. Som síce echt fanúšikom Hviezdnych Vojen, ale toto by zaujalo skutočne kopec ľudí :)

V piatok som sa konečne nachvíľu dostala na výstavisko Messe Berlín, kde prebieha výstava. Bol to prvý oficiálny deň pre verejnosť, a tak sa to všade hemžilo návštevníkmi.

Šťastní z návratu na Slovensko #ifa2017 #Berlin #PressAtWork

A post shared by Michal (@michalchabada) on

Stretli sme sa s Michalom, prešli nejaké strategické veci, navštívili sme spolu niekoľko stánkov a už sme sa aj rozlúčili, pretože som musela bežať na letisko. Tam som sa dozvedela nepríjemnú správu o meškaní nášho letu (opäť Air Berlin). Stihla som za ten čas v rýchlosti spracovať aspoň dve ďalšie krátke videá z výstavy. Ako sa však ukázalo, naše meškanie bolo nič v porovnaní s ostatnými. Michalovi napríklad zrušili let úplne. Ja som došla domov s časovým oneskorením 2 hodiny. V našej komunikačnej správe na WhatsAppe s novinármi z medzinárodnej Lenovo-skupiny sa nám však množili odkazy o tom, že im rušia lety, v lepšom prípade meškajú. Nuž, bola som šťastlivec, čo došiel domov v rozumnej dobe.

Čo mi okrem produktov najviac zostalo v pamäti bola železná presnoť, ktorou sa tu človek musel riadiť. Či už odvozy na tlačové konferencie, alebo krátky čas na rôzne presuny, vymedzený čas na jednotlivé produkty… Jednoducho, ráno na nás autobus na výstavisko čakal maximálne 2 minúty, odchody z hlavnej tlačovky Lenovo boli dokonca na minútu presné. Nehovoriac o krátkych briefingoch či stanovenom čase s produktami. Jednoducho ste museli presne vedieť, čo chcete spraviť za čas, ktorý vám bol vyhradený. Usporiadatelia sa takto postarali, aby sme sa ničím nezdržovali a aby nám plný program odsýpal.

Za pozvanie na IFA 2017 ďakujeme spoločnostiam Lenovo a Samsung. 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+