MojAndroid

Výstava IFA 2017 je už oficiálne za nami. Predstavenia zariadení ešte pred začiatkom konferencie a jej prvé dni sú spravidla tie najrušnejšie a inak to nebolo ani tento rok. Dočkali sme sa množstva noviniek a predstavení, no čo zaujalo najviac vás?

Lenovo

Spoločnosť Lenovo predstavila väčšinu svojich dôležitých zariadení v priebehu roku, no niečo si nechala aj na výstavu do Berlína. Predstavený bol smartfón Motorola Moto X4. Ten dopĺňa líniu zariadení C, E, G a Z, no svojou výbavou zaujme aj tých najnáročnejších. Zaujme najmä 3D zahnutým sklom na zadnom kryte či odolnosťou voči vode a prachu IP68. Nechýba ale ani duálny fotoaparát a solídne špecifikácie, a to všetko v skutočne atraktívnom prevedení.

Náš tip
Moto Z2 Force a Moto Mod 360° – živé fotografie z IFA 2017

Veľmi zaujímavé ale boli aj ďalšie predstavenia výrobcu. Priniesol vlastný reproduktor/tablet s hlasovým asistentom Alexa. Novinka nesie označenie Lenovo Home Assistant a plní presne to, čo by ste od neho mohli očakávať. Pomôže vám v domácnosti, umožní vám ovládať inteligentné pripojené zariadenia a množstvo ďalšieho. Unikátna je práve kombinácia reproduktoru a odnímateľného tabletu s Androidom.

Veľmi zaujímavý je ale aj headset Lenovo Explorer. Ten ponúka rozšírenú realitu a je ovládateľný gamepadom od Xboxu, ale aj myšou a klávesnicou. Zaujímavé sú ale aj ovládače s detektorom pohybu a “hĺbky”, vďaka ktorým ich pohyb v trojrozmernom priestore nemusia sledovať externé majáky ako v prípade iných headsetov s VR. Čerešničkou na torte je zariadenie Lenovo Star Wars: Jedi Challenges, ktoré v rozšírenej realite zobrazí súboje z Hviezdnych vojen, ktorých sa môžete priamo zúčastniť aj vy.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Samsung

Spoločnosť Samsung už v Berlíne žiaden telefón nepredstavila. Dočkali sme sa ale trojice inteligentného fitness príslušenstva.

Svetlo sveta uzreli hodinky Samsung Gear Sport. Ako názov napovedá, táto verzia hodiniek je určená najmä pre športovcov. Tomu zodpovedá menšia veľkosť, ale aj výbava, vďaka ktorej dokážu hodinky sledovať obrovské množstvo pohybových aktivít. Vybavené sú novou verziou systému Tizen a aj vylepšeným skenerom srdcového tepu s možnosťou neustále sledovania tejto hodnoty.

Okrem hodiniek bol predstavený aj úplne nový náramok Samsung Gear Fit2 Pro. Ide o vynikajúce príslušenstvo pre športovcov, ktorí ocenia kompaktné rozmery, zahnutý displej a väčšinu výhod, ktoré ponúkajú hodinky Gear Sport. Výhodou je, že náramok je možné použiť aj ako príslušenstvo ku klasickým hodinkám, čo mnohí ocenia.

V úzadí za dvojicou nových fitness trackerov ostali bezdrôtové slúchadla Gear IconX 2018. Tie sú iteráciou originálneho modelu, oproti ktorému ponúkajú najmä lepšiu výdrž. Na jedno nabitie zvládnu až 5 hodín prehrávania cez Bluetooth (7 hodín prehrávania hudby z pamäte), čo je obrovský pokrok oproti prvému modelu. Zachovali si ale všetky svoje vynikajúce vlastnosti, no teraz sú ešte využiteľnejšie pri bežnom používaní a nie iba pri športovaní.

Creative

Spoločnosť Creative predstavila na výstave IFA 2017 hneď niekoľko nových produktov. Veľmi zaujímavým je reproduktor Creative Omni. Ide o nový multi-room reproduktor, ktorý podporuje synchrónne prehrávanie hudby na viacerých reproduktoroch. Môžete si ich tak do domácnosti zadovážiť hneď niekoľko a vychutnať si tak rovnakú hudbu kdekoľvek v dome sa nachádzate. Poteší podpora Spotify Connect, vďaka čomu môžete do reproduktorov bez problémov streamovať hudbu z obľúbenej služby. Reproduktory zároveň ponúkajú vysoko kvalitné zvukové podanie, takže pôjde o skvelý doplnok do každej domácnosti.

LG

Spoločnosť LG mala na pláne jedno z najočakávanejších predstavení celej výstavy a rozhodne nesklamala. LG V30 je skutočne podarené zariadenie, ktoré nerobí žiadne kompromisy a ponúka ešte viac, ako by mohli očakávať aj tí najnáročnejší používatelia. Ponúka takmer bezrámikový 6″ P-OLED displej s rozlíšením 2880 x 1440 pixelov. Nechýba vylepšený duálny fotoaparát 16+13MP s clonou f/1.6, resp. f/1.9. Vo vnútri nájdeme čip Snapdragon 835, 4 GB RAM, 64/128 GB vnútornej pamäte s podporou pre pamäťové karty, batériu s kapacitou 3300 mAh či 3,5mm jack pre slúchadlá s vylepšeným DAC pre čo najlepší hudobný zážitok. Ide tak o plnohodnotnú vlajkovú loď, ktorá konkuruje modelom ako Samsung Galaxy Note 8 či Galaxy S8+.

Sony

Veľké predstavenie má za sebou aj spoločnosť Sony. Tá odhalila novú líniu vlajkových lodí Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact. Väčší model ponúka 5,2″ Full HD displej, procesor Snapdragon 835, 4 GB RAM a 2700mAh batériu. Centrom pozornosti je ale fotoaparát s rozlíšením 19 MP. Ten totiž zvládne nahrávať video s frekvenciou 960 fps tak, ako Xperia XZ Premium. Ponúka ale aj špeciálnu funkciu 3D Creator, pomocou ktorej je možné skenovať reálne 3D objekty a vytvoriť im digitálnu podobu.

Rovnaké funkcie no v menšom tele ponúka Sony Xperia XZ1 Compact. Má ale menší, 4,6″ displej s HD rozlíšením, no ostatný hardvér vrátane veľkosti batérie je rovnaký. Práve tento model bude určite pútať pozornosť používateľov, ktorí stále uprednostňujú menšie zariadenia, no zároveň chcú dobrý fotoaparát a výkon.

Sony predstavilo aj dostupnejší model Sony Xperia XA1 Plus. Ten síce ostal v tieni drahších súrodencov, no rozhodne sa nemusí hanbiť. Ponúka veľký 5,5″ Full HD displej, solídny procesor Helio P20, 3 GB RAM a 32 GB rozšíriteľnej vnútornej pamäte. Zaujme ale batériou s kapacitou 3 430 mAh a najmä fotoaparátom s rozlíšením 23 MP. Ide totiž o rovnaký fotoaparát, aký ponúkala niekdajšia vlajková loď Sony Xperia Z5.

CAT

Spoločnosť CAT si na výstavu v Berlíne priniesla hneď dva nové smartfóny. CAT S31 a S41 sú nástupcami populárnych modelov, ktoré ponúkajú vylepšené špecifikácie, vysokú odolnosť a už klasicky sú vhodné najmä na použitie vonku, v prírode či v náročných povolaniach. Výkonnejší CAT S41 má 5″ Full HD displej, 8-jadrový procesor MediaTek, 3 GB RAM a 32 GB vnútornej pamäte. Jeho najväčšou prednosťou je ale batéria s kapacitou 5000 mAh, vďaka ktorej na jedno nabitie vydrží skutočne dlho.

Dostupnejší, no stále veľmi dobre vybavený a odolný CAT S31 ponúka 4,7″ HD displej, 4-jadro od Qualcommu, 2 GB RAM a 16 GB vnútornej pamäte. Aj tu poteší batéria, a to kapacitou 4000 mAh. Samozrejmosťou je vynikajúca odolnosť voči vode, prachu, extrémnemu počasiu či neopatrnému zaobchádzaniu.

Huawei

Spoločnosť Huawei na výstave IFA 2017 nepredstavila žiaden nový telefón. Uviedla tu ale na scénu nový čip Kirin 970. Ten bude konkurovať tým najvýkonnejším procesorom na trhu nie iba výkonom, ale aj svojou výbavou. 10nm čip ponúka interné spracovanie výpočtov umelej inteligencie, vďaka čomu bude ideálny do zariadení ďalšej generácie. Vysoký výkon sa ale vďaka modernému 10nm výrobnému procesu nepodpíše pod spotrebu energie, práve naopak – k batérii v zariadeniach bude ešte šetrnejší ako predchádzajúce generácie.

Acer

Spoločnosť Acer zaujala na výstave novým chromebookom Acer Chromebook 15. Ten ponúka pekné kovové spracovanie, ale aj dostatok výkonu. Srdcom budú čipy Intel Pentium, ktorým bude sekundovať RAM s kapacitou 4 alebo 8 GB. Nebude chýbať 15,6″ matný Full HD displej a veľmi vítanou vlastnosťou je aj 12-hodinová výdrž batérie, čo je vynikajúce zlepšenie oproti predchádzajúcej generácii, ktorá ponúkala 9 hodín na jedno nabitie.

Medzi predstavenými novinkami od Aceru nájdeme aj dve nové 360° kamery. Acer Holo360 je kamera určená na bežné natáčanie života okolo vás. Poteší možnosťou natáčať 360° video v 4K rozlíšení. Vďaka zabudovanému displeju a systému Android 7.1 Nougat je tiež možné do zariadenia dostať aplikácie sociálnych sietí a vysielať tak živé 360° video. K dispozícii je totiž aj podpora LTE.

Acer Vision360 je ďalšia nová kamera, ktorá tiež zvládne natáčanie 360° videa a disponuje aj podporou pre LTE. V tomto prípade ale ide o kameru do auta, ktorá mobilné pripojenie využíva na automatické zálohovanie záznamu. Kamera tiež obsahuje bezpečnostné prvky, vďaka ktorým je záznam napríklad v prípade podozrivej činnosti automaticky zálohovaný v cloude a vy ho tak máte okamžite k dispozícii aj v prípade odcudzeného auta.

Phillips

Spoločnosť Phillips pri príležitosti osláv piatych narodenín žiaroviek Phillips Hue predstavila dlho požadovanú funkciu – synchronizáciu svetla s hudbou alebo zvukom filmu. Výsledkom je pohlcujúci svetelný zážitok, ktorý počúvaniu hudby či sledovaniu filmov alebo seriálov dodá úplne nový rozmer. Okrem toho výrobca na IFA 2017 predstavil aj úplne nové svetlá, ako napríklad Phillips Hue Burrato či Phillips Hue Felicity. Tie sú určené na sprostredkovanie optimálneho osvetlenia počas každej časti dňa.

Jabra

Spoločnosť Jabra predstavila na konferencii v Berlíne nové slúchadlá Jabra Elite 25e. Ide o špičkový Bluetooth headset so štuplíkmi do uší a prepojením okolo krku. Vďaka nenápadnému dizajnu sú vhodné na každodenné nosenie, ale aj pri športovaní. Ich najväčšou prednosťou je najmä výdrž, keď na jedno nabitie zvládnu až 18 hodín prehrávania hudby. Vďaka tomu zvládnu aj ten najnáročnejší deň, no pri bežnom používaní ich budete musieť nabíjať možno iba raz týždenne.

Garmin

Spoločnosť Garmin si do Berlína priniesla hneď trojicu nových zariadení. Hodinky vívoactive 3 ponúkajú množstvo smart funkcií a plnohodnotný farebný displej. Zároveň ale ponúkajú funkcie na sledovanie športových aktivít, a tak ide o vhodnú alternatívu k oveľa drahším hodinkám série Fénix.

Garmin vívomove HR sú zasa akýmsi hybridom medzi klasickými analógovými hodinkami a inteligentným príslušenstvom. Zaujmú ale dotykovým displejom a faktom, že ich môžete bez obáv používať aj ako klasické hodinky. V takom prípade vydržia na jedno nabitie aj päť dní. V smart režime vám zobrazia notifikácie z telefónu, merajú kroky, spánok či prejdené poschodia.

Garmin vívosport uzatvára novú kolekciu inteligentných zariadení. Ide o náramok so zabudovaným GPS, ktorý je určený najmä pre športovcov. Nájdu sa tu aj niektoré základné inteligentné funkcie, no jeho primárnou úlohou je meranie vašej fyzickej aktivity.

Čo sa najviac páčilo vám na IFA 2017?

Ktorá z noviniek oslovia najviac vás? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

Čo vás na IFA 2017 zaujalo najviac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Za pozvanie na výstavu IFA 2017 ďakujeme spoločnostiam Lenovo a Samsung.

11.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+