MojAndroid

Článok bol aktualizovaný 2. septembra 2014.

Aj tento rok sa bude v Berlíne konať veľkolepá konferencia zameraná na konzumnú elektroniku. IFA 2014 sa uskutoční v čase od 5. do 10 septembra v nemeckom Berlíne a technologický svet s napätím očakáva, aké horúce novinky budú predstavené. Hoci konferencia začína o viac ako dva týždne, už teraz je internet plný uniknutých obrázkov a informácií o zariadeniach, ktoré by mali mať premiéru práve na konferencii v Nemecku. My vám prinášame prehľad tých, ktoré sú najväčšmi očakávané a ktoré budú pútať najväčšiu pozornosť. (článok budeme postupne dopĺňať o nové informácie)

Samsung Galaxy Note 4

Už môžeme s určitosťou povedať, že o pár týždňov sa dočkáme ďalšieho tabletofónu z dielne Samsungu. Najskôr šlo iba o dohady, keďže Samsung si vybral na predstavenie nového modelu z radu Galaxy Note konferenciu v Berlíne aj v minulých rokoch. Dnes už sú k dispozícii aj oficiálne pozvánky na tlačovú konferenciu, ktorá sa uskutoční 3. septembra, teda ešte pred oficiálnym začiatkom výstavy. Predstavenie novinky bude prebiehať súčasne v troch svetových metropolách – Berlíne, New Yorku a Pekingu. Ako to pri takýchto dlho očakávaných zariadeniach býva, už niekoľkokrát unikli špecifikácie a informácie o novom tabletofóne.

samsung-galaxy-note-4-unpacked-2014-episode-2

Samsung Galaxy Note 4 by mal ponúknuť 5,7-palcový Super AMOLED displej s QHD rozlíšením. Procesorom by mal byť 4-jadrový Qualcomm Snapdragon 805 taktovaný na 2,5 GHz, alebo 8-jadrový Exynos 5433. Ak sa naplnia predpoklady, Galaxy Note 4 bude prvým smartfónom so 4 GB pamäte RAM. Vnútorná pamäť bude mať 16, 32 alebo 64 GB a doplniť ju budete môcť o ďalších 128 GB v podobe microSD kariet. Galaxy Note 4 by mal ponúknuť 16-megapixelový fotoaparát s možnosťou natáčania videa v 4 rozlíšení a jeho cena by sa mala pohybovať okolo 600€.

galaxy note 4 2 galaxy note 4

Niektoré úniky naznačujú aj to, že nový Note príde s unikátnym zaobleným displejom. Ten by mohol prečnievať cez hranu zariadenia, čím by sa stal prvým masovo vyrábaným telefónom s takouto vlastnosťou. V tomto ohľade sa ale názory rozchádzajú a je možné, že uvidíme tradičné zariadenie s klasickým veľkým displejom a stylusom, ako aj po minulé roky.

Doplnené 2.9. o 11:15

Samsung Galaxy Note 4 sa v posledných dňoch objavil na niekoľkých videách a plagátoch, takže ešte pred oficiálnym predstavením máme veľmi dobrú predstavu o tom, ako bude novinka vyzerať. Podľa všetkého ostal Samsung verný svojmu tradičnému dizajnu pre tabletofóny, a tak sa veľkých dizajnových zmien nedočkáme. Isté však je, že predstavenie Galaxy Note 4 bude patriť medzi najsledovanejšie udalosti počas tohto týždňa v Berlíne.

note-4-render-cover

http://youtu.be/RzTT7AIO3lA

http://youtu.be/txa2wUO6fvg

Sony Xperia Z3 a Z3 Compact

Svoju líniu smartfónov zrejme rozšíri aj spoločnosť Sony. Už niekoľkokrát unikli informácie a fotografie pripravovaných zariadení Xperia Z3 a Xperia Z3 Compact, ktorých príchod sa očakáva práve počas konferencie IFA. Prvé zo spomenutých zariadení by malo byť novou vlajkovou loďou spoločnosti, aj keď veľké zmeny oproti Xperii Z2 nie sú očakávané. Podľa posledných informácií prinesie Xperia Z3 procesor Snapdragon 801 taktovaný na 2,4 GHz, 3 GB pamäte RAM, 16 GB vnútornej pamäte, 5,15-palcový Full HD displej a 20,7-megapixelový fotoaparát. To sú špecifikácie takmer identické s tými, ktoré ponúka aktuálna vlajková loď Sony Xperia Z2.

Náš tip
Čo môžeme očakávať od nových smartfónov Sony Xperia?

Sony-Xperia-Z3-leak-1 Alleged-Sony-Xperia-Z3-snaps (4)

Podľa niektorých uniknutých fotografií príde k menšej zmene dizajnu, no žiadne iné veľké novinky nie sú v podaní Xperie Z3 očakávané. Veľkú pozornosť budú média určite venovať smartfónu Sony Xperia Z3 Compact, ktorý by mal byť tiež predstavený v Berlíne. Ide o nástupcu veľmi populárneho modelu Xperia Z1 Compact, ktorý ponúkal prémiové špecifikácie v tele s malými rozmermi. To je niečo, po čom užívatelia túžili už veľmi dlho a vyhovela im až spoločnosť Sony. Nástupca obľúbenej Xperie Z1 Compact by mal opäť ponúknuť prémiový hardvér – 4,6-palcový displej s HD alebo Full HD rozlíšením, procesor Snapdragon 801, 3 GB pamäte RAM a fotoaparát s rozlíšením 20,7 MPix.

xperia-z3-compact1 xperia-z3-compact4

Doplnené 2.9. o 11:00

Sony Xperia Z3 Compact sa objavila aj na nových detailných fotografiách. V tomto prípade ide podľa všetkého o autentické fotografie, ktoré sa ale zhodujú s predchádzajúcimi únikmi. Vidieť na nich môžeme tradičný dizajn novej Xperie, ktorý je takmer identický s modelom Xperia Z1 Compact. Pribudol reproduktor na prednej strane, ktorý určite ocenia mnohí užívatelia. Otázne ale stále ostávajú rozmery a rozlíšenie displeja, no do tlačovej konferencie spoločnosti Sony zostávajú necelé dva dni, a tak nebudeme musieť na potvrdenie týchto informácií dlho čakať.

Nová vlajková loď Huawei

Aj Huawei si do Berlína prichystal horúcu novinku. Predstavená bude už 4. septembra a zatiaľ nie je zrejmé, aké zariadenie bude predstavené. Podľa všetkého pôjde o špičkový smartfón. čo nasvedčujú najmä grafické upútavky, ktoré spoločnosť zverejnila. Podľa obrázkov je zrejmé, že novinka bude obsahovať čítačku odtlačkov prstov. Matematický príklad na druhom obrázku zrejme naznačuje hrúbku telefónu. Obrázok s 8-stupňovou prevodovkou sľubuje procesor s rovnakým počtom jadier.

huawei-ifa-1 huawei-ifa-2 huawei-ifa-3

Na ďalšom obrázku sa zasa nachádza šesť mačiek (angl. cat), čo by zodpovedalo rýchlemu pripojeniu k sietiam LTE cat.6 s rýchlosťami až do 300 Mbps. No a na záver vidíme veľkú sedmičku, ktorá zrejme naznačuje označenie telefónu. Mohlo by tak ísť o model Ascend Mate 7 či Ascend D7. Hoci to celkom nezapadá do postupného číslovania, Huawei aj v minulosti ukázal, že dokáže v číslovaní vynechať niektoré cifry a nebolo by žiadnym prekvapením, keby sa to stalo opäť. Indície od Huawei sú pomerne názorné, no novinka určite prinesie oveľa viac zaujímavých funkcií a vlastností

huawei-ifa-4 huawei-ifa-5

Doplnené 26.8. o 14:45

Iba niekoľko dní pred samotným predstavením zariadenia ukázal Huawei nové video, ktoré v náznakoch odhaľuje hlavné vlastnosti pripravovaného smartfónu. V reklame sa objavilo sedem protagonistov, ktorí vedú dvojité životy. K tomu im pomáhajú práve výnimočné schopnosti nového smartfónu od Huawei. Reklama jasne naznačuje, že novinka ponesie označenie Huawei Ascend Mate 7. Číselný skok z Ascend Mate 3 môže byť spôsobený práve týmito siedmimi funkciami, ktorým sa spoločnosť pri vývoji nového zariadenia najviac venovala. Hoci náznaky funkcií nie sú jasné, aspoň môžeme polemizovať o tom, čo nový Huawei prinesie.

S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o výkonne zariadenie, ktoré umožní naplno si užiť najnáročnejšie hry. Reklama naznačuje, že nový Huawei bude schopný pripojiť sa k rýchlym LTE sietiam. V jednej časti sa objavil aj náznak inteligentného príslušenstva, ktoré by umožnilo ovládať Ascend Mate 7 na diaľku. Tiež sa tu vyskytla zmienka o oddelení pracovného a osobného života, čo môže znamenať vytvorenie pracovného a súkromného konta na zariadení. Nový Ascend tiež pravdepodobne ponúkne prémiový dizajn a konštrukciu z kovu a prítomná bude možno aj funkcia podobná Group Play od Samsungu, kde je pomocou viacerých zariadení možné vytvoriť väčšiu obrazovku na prehrávanie multimediálnych súborov. Na potvrdenie týchto špekulácií už nebudeme musieť čakať veľmi dlho, keďže tlačová konferencia spoločnosti je naplánovaná na 4. septembra.

Doplnené 28.8. o 13:30

Novinka od Huawei sa objavila aj na dvoch detailných fotografiách, ktoré odhaľujú dizajn zariadenia. Tým sa Ascend Mate 7 nápadne podobá na smartfón HTC One Max, ktorý vlani predstavil taiwanský výrobca. Zväčšenú verziu vlaňajšej vlajkovej lode pripomína nový Mate 7 aj skenerom odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza na zadnej strane zariadenia pod šošovkou fotoaparátu. Novinka by mala ponúknuť 6-palcový displej s Full HD rozlíšením, 13-megapixelový fotoaparát a 8-jadrový procesor Kirin. Viac informácií sa dozvieme až počas tlačovej konferencie.

ascend-mate-7-1 ascend-mate-7-2

Dostupné smartfóny od LG

LG chystá na konferencii IFA ukázať aj nové modely LG L Bello a LG L Fino. Spoločnosť už oficiálne predstavila nové modely a priniesla aj informácie o ich vlastnostiach a funkciách. Novinky by mali zaujať najmä výbornou cenovou dostupnosťou, no zároveň by mali ponúknuť množstvo funkcií z vlajkovej lode LG G3. Na nových smartfónoch nájdeme tlačidlá na zadnej strane zariadenia a dizajn veľmi podobný LG G3. Nové smartfóny obsahujú aj 8-megapixelový fotoaparát, ktorý by mal vo svojej triede prevalcovať konkurenciu. Prítomné sú aj niektoré softvérové funkcie fotoaparátu, ako napríklad Touch & Shoot, Gesture Shoot a Front Camera Light. Nové smartfóny budú mať 4,5-palcový, resp. 5-palcový displej, štvorjadrový procesor a 1 GB pamäte RAM a predávať sa začnú najskôr v Latinskej Amerike a neskôr aj v ďalších častiach sveta.

Samsung Gear Glass

Ešte v januári unikli informácie o tom, že Samsung plánuje tento rok predstaviť aj inteligentné okuliare podobné Google Glass. Odvtedy o tomto zariadení nebolo veľmi počuť, no pôvodná informácia uvádzala, že okuliare Samsung Gear Glass by mali byť predstavené verejnosti práve počas tohtoročnej výstavy IFA. Išlo by o veľmi zaujímavý krok, keďže ani Google Glass sa na verejnosti zatiaľ nijako neuchytili. Stále sa nachádzajú iba vo verzii určenej pre vývojárov a nie je zrejmé, kedy budú určené pre masové použitie. Okuliare od Samsungu by mali vyzerať veľmi podobne, ako Google Glass a rovnako by mali byť aj ovládané.

glasses-samsung-1

Samsung Gear VR

Na konferencii IFA v Berlíne možno uvidíme tento rok aj okuliare s virtuálnou realitou v podaní kórejského giganta. Zariadenie s ozačením Samsung Gear VR by malo poskytnúť podobné funkcie, ako konkurencia. Slúžiť by malo na virtuálne zobrazovanie sveta a komunikovať by malo so smartfónom. Zariadenie by malo byť ovládané klasicky pohybmi, ale obsahovať bude zrejme aj dotykový panel pre zlepšenie ovládania.

samsung-gear-vr

Inteligentné hodinky

Aj tento rok sa očakáva, že na konferencii IFA budú predstavené nové modely inteligentných hodiniek. Nový systém Android Wear je už na svete a väčšina pripravovaných modelov by mala fungovať práve s týmto operačným systémom. Netrpezlivo sú očakávané hodinky Moto 360, ktoré by mali byť dostupné niekedy v priebehu leta. Na konferencii IFA možno uvidíme aj hodinky LG G Watch 2 s OLED displejom a čipom od Qualcommu. Ďalšie inteligentné hodinky zo svojej dielne by mal predstaviť aj Samsung. Konkrétne by sa malo jednať o zariadenie s označením Samsung Gear Solo, ktorého hlavnou funkciou by mala byť schopnosť fungovať bez pripojenia k smartfónu. Hodinky Gear Solo by mali obsahovať vlastný slot na SIM kartu a fungovať by tak mali úplne samostatne.

Moto_360_Smartwatch___Hands_On_-_YouTube

Svoje prvé inteligentné hodinky s Android Wear by ale mohli predstaviť aj ďalší výrobcovia. Spoločnosť Sony by mohla predstaviť svoje prvé hodinky s Android Wear, rovnako ako HTC. Taiwanská spoločnosť avizovala príchod vlastných inteligentných hodiniek už niekoľkokrát a veľká konferencia v Nemecku je pre takéto predstavenie ideálnou príležitosťou. Dostupné inteligentné hodinky by mohla predstaviť aj spoločnosť Asus. Tie by mali byť lacnejšie, ako konkurenčné riešenia, no poskytovať by pritom mali všetky dôležité funkcie, ktoré od inteligentných hodiniek očakávame.

asus_smartwatch_ifa_2014_teaser_01

Doplnené 26.8. o 9:45

Pripravované inteligentné hodinky od spoločnosti Asus sa objavili na nových plagátoch v podobe náčrtov. Podľa nich je jasne viditeľné, aký tvar budú mať nové hodinky. Hoci sa zariadenie obdĺžnikovým dizajnom nelíši od LG G Watch či Samsung Gear Live, zaujme najmä zaoblenými rohmi. Podľa niektorých zdrojov budú mať nové hodinky od Asus AMOLED displej a predávať by sa mali za 100$ až 150$, čo je oveľa nižšia suma, akú za svoje modely pýta konkurencia.

asuswearable1-630x472

asuswearable2-630x472

Doplnené 27.8. o 19:30

Asus uverejnil ďalšiu upútavku na pripravované hodinky. Tentokrát odhalil aj názov zariadenia, a tak vieme, že ponesie názov Asus Zenwatch. V krátkom videu sa toho veľa o hodinkách nedozvieme, no mysteriózna téma videa a zahalené zariadenie naznačujú, že by mohlo isť o hodinky s prémiovým dizajnom, alebo aspoň nejakým spôsobom chcel Asus upozorniť na výnimočnosť nového zariadenia. Aj v tomto prípade bol potvrdený dátum konania udalosti, ktorým je 3. september. Všetky dohady a uniknuté informácie tak budú potvrdené, alebo vyvrátené už o niekoľko dní.

http://youtu.be/GvzkwpQbO50

Doplnené 2.9. o 11:30

Svoje inteligentné hodinky už pred začiatkom konferencie predstavili spoločnosti Samsung aj LG. Kórejský gigant priniesol atraktívny model Samsung Gear S, ktorý je výnimočný najmä slotom pre SIM karty. Vďaka tomu je možné z hodiniek telefonovať a aj sa nimi pripojiť na dátové siete. Okrem toho je ale možné spárovať ich s telefónom tak, ako klasické inteligentné hodinky. Samsung Gear S ponúknu aj dvojpalcový zaoblený displej a operačný systém Tizen.

Samsung_Gear_S

Svoje nové inteligentné hodinky predstavila aj spoločnosť LG. Model LG G Watch R zaujme už na prvý pohľad tradičným okrúhlym dizajnom, ktorý pripomína viac klasické náramkové hodinky ako moderné inteligentné príslušenstvo. Poháňať ich ale bude operačný systém Android Wear, vďaka ktorému budú mať majitelia k dispozícii všetky funkcie nového systému a zároveň budú na ruke nosiť veľmi elegantné hodinky s pekným dizajnom. Nové hodinky však sklamú cenou, ktorá by mala začínať na 299 eurách.

LG_G_Watch_R_01_verge_super_wide

LG G3 Stylus

Fanúšikov smartfónov so stylusom chce zaujať aj spoločnosť LG. Tá stavia na úspechu svojej aktuálnej vlajkovej lode LG G3, pričom predstavila už niekoľko verzií obľúbeného smartfonu. Na konferencii IFA sa teda možno dočkáme aj nového prevedenia smartfónu, ktorý by obsahoval vlastný stylus. Nový smartfón by mal obsahovať väčší, 5,9-palcový displej a konkurovať by mal aj modelu Galaxy Note 4 od Samsungu, ktorý by mal byť predstavený v rovnakom čase.

LG G3 stylus

Novinky od HTC

HTC začalo rozposielať pozvánky na svoje vlastné podujatie, ktoré sa bude konať počas konferencie IFA. Zatiaľ nie je zrejmé, o čo presne pôjde, no podľa indícií sa bude jednať o nový smartfón. Text What’s next for smartphones naznačuje, že sa bude jednať o niečo revolučné, alebo prinajmenšom inovatívne. Keďže sme doposiaľ nepočuli o žiadnom výnimočnom smartfóne, ktorý by mala taiwanská spoločnosť pripravovať, možno sa bude jednať o zariadenie so 64-bitovým procesorom nižšej triedy. Informácie unikli o zariadení HTC A11, ktoré by malo ponúknuť práve takýto čip, konkrétne Snapdragon 410. Pozitívnou správou je, že už nebudeme dlho čakať na odhalenie novinky, keďže IFA 2014 sa začína už o dva týždne.

htc-ifa-breakfast

Doplnené 21.8. o 15:30 

HTC Desire 820

Ešte pred začiatkom konferencie zverejnila upútavku na nové zariadenie, ktorým by mal byť smartfón HTC Desire 820. Zatiaľ nie je známych veľa informácií o pripravovanej novinke, no na povrchu už vyplávali niektoré dohady. Podľa tých by mala novinka ponúknuť nový 64-bitový procesor Qualcomm Snapdragon 615 s ôsmymi jadrami. Štyri z nich sú pritom jadrá Cortex-A53 s taktom 1,8 GHz a zvyšné štyri tykajú na frekvencii 1 GHz. Doplnené by mali byť o grafický čip Adreno 405. Uniknutý obrázok sa objavil na čínskej sociálnej sieti Weibo, čo môže naznačovať, že pôjde zariadenie určené iba pre ázijský trh. IFA 2014 je však už za rohom a preto môžeme očakávať, že taiwanská spoločnosť si na predstavenie nového smartfónu vyberie skôr svetoznámu udalosť.

desire-820-teaser

Doplnené 26.8. o 10:00

HTC to zrejme myslí so 64-bitovými procesormi vo svojich zariadeniach vážne a pravdepodobne už počas konferencie IFA predstaví svoj prvý smartfón s takýmto čipom. Konkrétne by sa malo jednať o Qualcomm Snapdragon 615, ktorý by sme mali vidieť v smartfóne HTC Desire 820. Ten by mal patriť do strednej triedy zariadení, no procesor so 64-bitovou architektúrou by teoreticky mohol priniesť viac výkonu, ako predchádzajúca generácia mid-range smartfónov od taiwanského výrobcu. HTC opäť neponúklo špecifické informácie o tom, že naozaj pôjde o zariadenie HTC Desire 820 alebo o konkrétnom mieste predstavenia smartfónu, no plánovaný dátum udalosti tomu nasvedčuje a bolo by nelogické, keby HTC predstavilo nový smartfón inde, ako v Berlíne, keďže v tom čase sa budú všetky média sústreďovať práve na konferenciu IFA.

820-64-bit

Doplnené 22.8. o 9:15

Motorola Moto X+1

Svoju tlačovú konferenciu usporiada tesne pred začiatkom IFA aj Motorola. Okrem inteligentných hodiniek však možno uvidíme nový smartfón Moto X+1, o ktorom koluje na internete množstvo dohadov už pomerne dlhú dobu. Vlaňajšia vlajková loď spoločnosti Moto X+1 zaujala najmä priemernými špecifikáciami, pomocou ktorých dokázala poskytnúť nadpriemerný užívateľský zážitok. Obľúbená bola v mnohých častiach sveta, najmä v USA, no naši operátori ju do svojej ponuky nezaradili. Ostáva nám teda iba dúfať, že sa to v budúcnosti zmení. Nová Moto X+1 by mala na rozdiel od svojho predchodcu ponúknuť špičkový procesor Snapdragon 801, rozlíšenie displeja by malo stúpnuť na 1920 x 1080 pixelov a vylepšený by mal byť aj fotoaparát. Na detailné informácie o novej Motorole si ale budeme musieť ešte niekoľko dní počkať.

moto-x-1-cover

Ďalšie smartfóny a mobilné zariadenia

V našom výbere sme uviedli iba niekoľko zariadení, ktoré vzbudili záujem verejnosti a o ktorých už existujú nejaké informácie. Konferencie sa ale zúčastní obrovské množstvo výrobcov z celého sveta, ktorí budú chcieť zaujať práve svojim zariadením. Okrem smartfónov uvidíme aj nové tablety, laptopy a ďalšie zariadenia, ktoré sa začnú predávať pravdepodobne pred Vianocami, aby sme mali pri nakupovaní darčekov dostatok inšpirácie. O všetkých novinkách vás budeme informovať priamo z prostredia konferencie, ktorej sa zúčastníme aj my. (článok budeme postupne dopĺňať o nové informácie)

Ktoré zariadenie očakávate najväčšmi vy? Hlasujte v našej ankete a dajte nám v diskusii vedieť, prečo vás práve zaujalo to konkrétne zariadenie.

Na ktoré zariadenia predstavené počas IFA 2014 sa tešíte vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: Android Authority, (2), Android Central, PC Advisor, GSMarena, TechRadar, Connectedly, HTC

2.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+