MojAndroid

Instagram sa z jednoduchej služby na zdieľanie fotografií stal v posledných rokoch vizuálnou platformou pre milióny úspešných firiem, influencerov a umelcov. Veľa z nich si preto dáva pozor, aby na túto sieť pridávala fotografie a videá v správnej veľkosti. Aká to je, zhrnul portál Makeuseof.

Správna veľkosť pre príspevky na Instagrame

Najbežnejším miestom na nahrávanie obrázkov je váš informačný kanál. Narozdiel od príbehov, platnosť príspevkov vo vašom kanáli nevyprší, pokiaľ svoje príspevky na Instagrame neskryjete alebo ich neodstránite. Ideálne je dodržovať pomer strán 1:1, pričom môžete nahrávať obrázky s rozlíšením ideálne 1080 x 1080 pixelov.

Ak by ste tak neurobili, Instagram by ich orezal na požadovaný pomer strán. Už pri vytváraní fotografií pre príspevky je dobre myslieť na to, že by mali mať štvorcový pomer strán.. Samozrejme Instagram tiež ponúka malú flexibilitu pre používateľov, ktorí chcú nahrávať obrázky na výšku a na šírku. Môžete si ich upraviť na pomer strán 4:5, pričom ideálna veľkosť je 1080 x 1350 pixelov.

Ak nahráte obrázok s týmto pomerom strán, Instagram vám umožní upraviť ho na 1:1 alebo ho nahrať tak, ako je. Obrázok s inými rozmermi sa automaticky oreže na pomer strán 4:5. Môžete si vybrať, ktorá časť obrázka sa má ponechať a ktoré časti sa majú orezať. Ak chcete zobraziť viac obsahu alebo obrázok na výšku, pomer strán 4:5 je tým pádom lepším riešením ako 1:1.

Môžete tiež nahrať viacero fotografií do jedného príspevku (maximálne 10) informačného kanála. Pri výbere viacerých fotografií ich však Instagram automaticky prepne na pomer strán 1:1. V takom prípade je vhodnejšie pred nahraním upraviť každú fotografiu v editore zvlášť, aby sa na nej zobrazilo to, čo je podľa vás podstatné.

Správna veľkosť videí pre informačný kanál

Videoobsah v informačnom kanáli môže mať pomer strán medzi 1,91:1 a 9:16. Vaše preferencie však môžu závisieť od toho, či ste video natočili s orientáciou na šírku alebo na výšku. Pre väčšinu používateľov je najvhodnejší pomer 4:5 s veľkosťou príspevku 1080 x 1350 pixelov. Stačí kliknúť na dve šikmé šípky na obrazovke, a video bude orezané na tento konkrétny rozmer.

Aj keď je možné zmeniť pomer strán videí pomocou automatického orezania, možno budete potrebovať externú aplikáciu na úpravu videí, ktorá zmení orientáciu videa pred jeho nahraním. . Aby sa zachovala kvalita, video musí mať pri nahrávaní minimálne 720p rozlíšenie so snímkovou frekvenciou 30 FPS alebo viac.

Správna veľkosť pre Príbehy

Ak chcete informovať ľudí o svojich každodenných aktivitách, potom je pre vás ako stvorená funkcia Príbehov. Štandardné rozmery na nahrávanie príbehov na Instagram sú 1080 x 1920 pixelov s pomerom strán 9:16. Ak váš obrázok nespĺňa požiadavky na veľkosť, Instagram automaticky pridá pozadie s farebným motívom, ktorý je generovaný podľa farebnej palety vašej fotografie.

Fotografiou v takom prípade môžete hýbať po obrazovke alebo ju priblížiť, čím ju však v podstate orežete. Najlepším riešením je preto už pri fotografovaní zvoliť pomer strán, ktoré presne zodpovedá odporúčaným rozmerom. Mali by ste však pritom myslieť aj na to, či plánujete pridať do Príbehu nálepky, text alebo iný dodatočný obsah. V prípade nahrávania videí do Príbehov je nutnosť pomeru 9:16 ešte akútnejšia.

Správna veľkosť pre živé videá

Aplikácia Instagram umožňuje aj živé vysielanie videí z fotoaparátu bez časového obmedzenia. Živá relácia vám umožňuje dokonca zdieľať vašu obrazovku s ostatnými sledovateľmi, ktorí môžu v živom prenose zanechávať komentáre a reakcie. Rozmery živej relácie sú podobné ako pri Príbehoch. Video sa nahráva a ukladá v rozlíšení 1080 x 1920 pixelov a pomere strán 9:16.

Správna veľkosť pre Reels videá

Reels videá môžu mať dĺžku až 90 sekúnd a zobrazujú sa na nielen v samostatnej karte, ale aj vo vašom hlavnom informačnom kanáli. Vďaka tomu sa ľahšie viditeľné, pretože samostatnú kartu veľa ľudí ani neotvorí. Reels videá majú navrhovaný pomer strán 9:16 v rozlíšení 1080 x 1920 pixelov. Podobne ako Príbehy môžu byť orientované iba na výšku bez možnosti otáčania.

Náš tip
Samsung Galaxy S22 Ultra alebo vivo X80 Pro? Porovnanie nočných fotografií

3.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+