MojAndroid

Najväčší boom spojený s inteligentnými telefónmi je už dávnou minulosťou. Smartfóny v takej podobe, v akej ich poznáme dnes, sú tu s nami viac ako 10 rokov a dennodenne ich používajú milióny ľudí z celého sveta. Dá sa povedať, že každý, kto smartfón chce, ho už v dnešnej dobe môže mať. To platí aj pre ľudí z najchudobnejších regiónov.

Predaje smartfónov klesajú

Rozšírenosť týchto inteligentných zariadení na jednej strane výrobcov teší, no na tej druhej im spôsobuje vrásky na čele. Čím viac ľudí totiž inteligentný telefón vlastní, tým menej ľudí si ho bude chcieť kúpiť. Tento fenomén sa začal naplno prejavovať minulý rok, kedy vôbec po prvýkrát počet predaných “múdrych” telefónov medziročne klesol. No a najnovšia predpoveď analytickej spoločnosti IDC hovorí, že bude klesať aj naďalej. Nie však nadlho.

Kým v tomto roku má celosvetový predaj smartfónov klesnúť o 2,2 %, v roku 2020 má zase stúpnuť o 1,6 %. IDC očakáva, že sa na vyššom predaji telefónov podpíšu mobilné siete piatej generácie. Tieto predpoklady pritom vychádzajú z histórie. Bezprostredne po zavedení 3G či 4G sietí predaje telefónov raketovo stúpli. Môžeme teda predpokladať, že sa takéto správanie trhu zopakuje aj po širšom zavedení nových 5G sietí.

Android získa ešte väčší náskok

Ďalšie predpovede hovoria o tom, že až 8,9 % zo všetkých predaných smartfónov v roku 2020, bude 5G siete podporovať. Postupom času má táto hodnota rásť, pričom v roku 2023 už bude každý štvrtý predaný telefón disponovať 5G modulom. IDC však okrem iného predpovedá aj navýšenie trhového podielu pre systém Android. Ten sa má koncom tohto roka nachádzať na 87 % smartfónov, čo predstavuje medziročný rast na úrovni 1,7 %.

Náš tip
4ka ako prvá prináša 5G na Slovensko, vyskúšali sme sieť v Banskej Bystrici
12.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+