MojAndroid

Trh s inteligentnými hodinkami je veľmi zaujímavou podmnožinou technologického priemyslu. Pred niekoľkými rokmi mnohí predpokladali, že nositeľné zariadenia sú hlavným zariadením budúcnosti. Samotné produkty ale neboli natoľko užitočné, že by zaujali širokú verejnosť. Po počiatočných pokusoch viacerých výrobcov ale teraz zažíva tento trh obrovský prepad.

top-five-smartwatch-vendors-shipments-market-share-and-year-over-year-growth-3q-2016

Podľa spoločnosti IDC sa počet predaných kusov v treťom štvrťroku prepadol o 51,6 % oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Kým vlani sa predalo 5,6 milióna inteligentných nositeľných zariadení, tento rok to bolo iba 2,7 milióna. Na svedomí to má niekoľko faktorov. V prvom rade, vlani spoločnosť Apple uviedla hodinky Apple Watch, ktoré spôsobili veľkú vlnu záujmu. Hoci výrobca uviedol novinku aj tento rok, ide skôr o inkrementálny update. Iní výrobcovia, ako napríklad Motorola či Huawei v druhom polroku tohto roku nepredstavili žiadne nové inteligentné hodinky.

Náš tip
Misfit Shine 2: Hybridné inteligentné hodinky zamerané na fitness

Naopak, darilo sa spoločnosti Garmin. Tá zaznamenala 20,5% trhový podiel a v počte predaných kusov prekonala aj spoločnosť Samsung a dostala sa na druhé miesto v celosvetovom rebríčku výrobcov nositeľných zariadení. Najhoršie sa darilo spomínaným spoločnostiam Apple, Lenovo, ale pohoršili si aj ostatné značky. Uvidíme, ako sa toto odvetvie bude vyvíjať aj naďalej, no pre výrazný nárast počtu predaných kusov bude potrebné priniesť funkcie, ktoré zaujmú aj bežných používateľov smartfónov a nie iba technologických alebo fitness nadšencov.

Zdroj: IDC Trackers e Android Community

26.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+