MojAndroid

Dnešnými kráľmi internetovej komunikácie sú platformy Facebook, WhatsApp či dokonca Snapchat alebo Viber, no nie je to tak dávno, čo online svetu kraľoval legendárny zelený kvietok s tromi písmenkami – ICQ.

Dnes je pre väčšinu z nás už len matnou spomienkou, no začiatkom 21. storočia bola situácia úplne iná a niektorí si dodnes pamätáme svoje ICQ číslo. Aplikácia ICQ na počítačoch bola svojho času skutočne vychýrená.

Instantná komunikácia, statusy, smajlíky, režim neviditeľnosti, posielanie súborov či dokonca hranie hier ako Zuma alebo virtuálny biliard. Nechýbali ani hlasové správy. ICQ proste malo všetko, čo tínedžeri, ale aj staršie ročníky potrebovali pre svoju komunikáciu.

Klient pre Windows bol s každou verziou o trochu náročnejší, pribúdali nové možnosti či prihlasovanie cez telefónne číslo, čo dalo priestor vzniku alternatívnych aplikácií ako bol napríklad nenáročný QIP. Proste to boli zaujímavé časy a online svet bol pre ICQ úplne super miestom, až kým zrazu nebol.

Neprišlo to naraz kvôli nejakému veľkému prešľapu alebo spoplatneniu služby. Naopak, prichádzalo to nenápadne, pomaličky. Používatelia jeden za druhým začali prechádzať na Facebook a počet červených kvietkov v zozname kontaktov postupne narastal, až kým ste zrazu nezistili, že ICQ už vlastne ani nemáte kvôli komu zapínať. A tak Facebook alebo WhatsApp získal ďalšiu dušu.

Legenda sa vracia ako ICQ New

ICQ nezaniklo, tento rok ICQ oslávi už svoje 24. narodeniny, no nedá sa povedať, že by sa chystala nejaká veľkolepá oslava. Dnes ho používa už len zlomok z niekdajšej používateľskej základne a konkurencia, ktorá ho prevalcovala, sa len a len zväčšuje.

To však neznamená, že by to aktuálni prevádzkovatelia išli vzdať. Práve naopak, rozhodli sa vyraziť do boja s cieľom pripomenúť svoju existenciu, a so snahou prilákať nových používateľov. Veď nostalgie, tej je plno, tak prečo to nevyužiť.

Nová, modernejšia, verzia vyšla pod názvom ICQ New, aby každému bolo jasné, že ide o čerstvú novinku a staré časy sú dávno preč. Dostupná je desktopová verzia pre Windows, Mac a Linux, ako aj tá mobilná pre Android a iOS. Prípadne je možné používať priamo webové rozhranie.

Samozrejmosťou je viacero nových funkcií, bez ktorých by to proste v boji o používateľa nedávalo zmysel. Oficiálna webová stránka ich vyzdvihuje hneď niekoľko:

 • prevod audio správ na text
 • optimalizácia pre pomalé pripojenie
 • “inteligentné” odpovede – ICQ navrhne text alebo smajlíka, ktorý kontextuálne pasuje ako odpoveď
 • možnosť používať push-to-talk hlasovú komunikáciu
 • prehľad zaujímavých skupín a kanálov
 • okamžité video a audio hovory
 • podpora skupinových konverzácií až do 25-tisíc používateľov
 • posielanie, úprava a mazanie správ
 • odpovede na viacero správ súčasne
 • používanie prezývky namiesto telefónneho čísla
 • možnosť pre posielanie videí a fotiek bez kompresie
 • otvorené API, čo umožňuje vznik alternatívnych klientov alebo rôznych integrácií

Nová verzia niekdajšej legendy sa teda snaží lákať na poriadne rozsiahly okruh funkcií, no či to bude stačiť je otázne. Niekoľko používateľov možno zláka nostalgická vlna, iní zase budú zvedaví, o čom sa to vlastne hovorí. V pozadí však stále číha zlovestný tieň najväčšieho problému. Len málokto bude mať vôbec s kým komunikovať, a po chvíľke asi aj tak skončí tam, kde to proste žije.

Náš tip
Legendárne ICQ oslávilo 20 rokov

8.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • KalichVydra

  Paráda

 • Efan

  Ja používam výhrad messenger, na čo mi ďalšie aplikácie keď messenger ma každý s kým komunikujem a všetky funkcie čo potrebujem. Chodím na fb pravidelne aj to je ďalší dôvod prečo len messenger prihlasovať sa na x stránok abo mat v telefóne spustených ďalších zracov baterky a ramky, ďakujem nepotrebujem ale mal som ho rad dakedy musím uznať ale už nemá šancu ani náhodou podľa mňa, tak isto ako nový winamp, ako sa povie všetko raz zostane a už je neskoro teraz. Presne ako znovuzrodeny Windows mobile toto bude to isté.

+