MojAndroid

Ráno sme písali krátky prehľad o nových funkciách Androidu Ice Cream Sandwich, ale aby sme na nič nezabudli prinášame vám detailný opis všetkých používateľských funkcií. Začneme s používateľským prostredím a opisom aplikácií Androidu ICS.

Jednoduchý, krásny, inteligentný

Android ICS je nepochybne veľkým krokom vpred aj čo sa vzhľadu týka. Prináša podporu úplne nového typu písma, ktoré je optimalizované pre zobrazenie na displejoch s vysokým rozlíšením, čím zabezpečuje výbornú čitateľnosť a prináša pocit moderného používateľského prostredia.

Virtuálne tlačidlá v systémovej lište, ponúkajú používateľovi jednoduchú navigáciu s funkciami Back (späť), Home (domov) a Recent Apps (posledné aplikácie). Lišta je vždy dostupná vo všetkých aplikáciách, no pre využívanie full screen režimu môže byť stmavená.  Kontextové menu každej aplikácie, môže byť zobrazené vo vrchnej alebo spodnej časti displeja v tzv. Action Bare.

Multitasking je kľúčovou funkciou Androidu a v jeho novej verzii je táto ešte jednoduchšia a viac vizuálna. Recent Apps tlačidlo umožňuje používateľovi rýchle prepínanie medzi aplikáciami, výberom zo zoznamu v systémovej lište. Zoznam sa zobrazí ako náhľady naposledy spustených aplikácií – kliknutím na niektorý z nich, vás Android ihneď prepne do vybraného procesu.

Bohaté a interaktívne notifikácie dovoľujú byť neustále v kontakte s aktuálnymi SMS, zmeškanými hovormi, ovládaním hudby,s real-time aktualizáciami z aplikácií a ďalšími. Na zariadeniach s menšími displejmi sa zobrazia v hornej časti, zatiaľ čo pri tabletoch s väčšími uhlopriečkami budú notifikácie umiestnené v systémovej lište, tak ako sme boli zvyknutí pri Androide Honeycomb.

Jednoduchým pohybom prsta po displeji na notifikácii, v task manageri alebo na tabe v internetovom prehliadači, ich môžete zrušiť alebo vypnúť.

Home Screen priečinky a obľúbené položky

Nové priečinky umiestnené na domácej obrazovke ponúkajú nový spôsob, ako používatelia zoskupujú svoje aplikácie a skratky, jednoduchým presunutím odkazov na ploche ponad seba. Zo zoznamu všetkých aplikácií ICS launchera, môžu byť aplikácie navyše jednoducho odinštalované  alebo zakázané (pri predinštalovaných).

ICS pridáva aj spodnú lištu pre rýchly prístup k obľúbeným položkám, ktoré budú viditeľné na všetkých plochách. Tieto je možné meniť podľa vlastnej potreby.

S novým Androidom prichádza aj natívna podpora pre zmenu veľkosti widgetov umiestnených na ploche a úplne nový lockscreen, ktorý umožňuje rýchly prístup k fotoaparátu a notifikačnému panelu.

Pri prichádzajúcom hovore je v ICS možné na hovor odpovedať preddefinovanou SMS správou, bez nutnosti ho zodvihnúť. (vlastná správa sa zadáva v nastaveniach telefónu)

Vylepšené zadávanie textu

Softvérová klávesnica Androidu 4.0 je pri písaní ešte rýchlejšia a presnejšia. Oprava a predikcia textu sa dočkala vylepšených slovníkov a presnejšej korekcie náhodných preklepov, akými sú napríklad zdvojené písmená alebo medzery. Použitie navrhovaných slov je o to jednoduchšie, že na výber sa naraz ponúkajú len tri slová. Pre ľahšiu opravu sú gramaticky alebo inak chybne napísané výrazy, v texte podčiarknuté a po kliknutí na ne sa ponúknu možnosti, ktoré by ich mohli nahradiť – tentokrát však už gramaticky správnym výrazom. Slová v texte sa dajú po kliknutí jednoducho vymazať, pridať do slovníka alebo dokonca nahradiť iným synonymickým výrazom. Pre špecializované účely alebo pre pridanie ďalších jazykov, je možné dodatočne doinštalovať alternatívne slovníky a jazyky. Či je v súčasnosti medzi podporovanými jazykmi aj slovenčina nevieme povedať, ale určite sa vďaka tejto funkcii bude dať do budúcnosti doinštalovať.

Nový hlasový engine

Android 4.0 predstavil nový a výkonnejší hlasový engine, ktorý ponúkne kontinuálne rozpoznávanie hlasu. Tento umožňuje diktovať text ľubovoľne dlhú dobu so schopnosťou rozpoznať aj interpunkčné znamienka. Pri diktovaní textu sa prípadné chyby v texte automaticky podfarbia sivou farbou – tie je možné potom jednoducho opraviť.

Kontrola prenesených dát

Ice Cream Sandwich prináša pre všetkých používateľov s dátovo obmedzenými balíkmi u svojich operátorov výbornú funkciu merania spotreby dát. V nastaveniach sa nachádza nová položka, po ktorej otvorení sa zobrazí podrobný graf spotreby, samostatne pre WiFi a mobilné dáta. Graf umožňuje podrobnú kontrolu aj v určitom vybranom časovom úseku, s náhľadom na spotrebu jednotlivých aplikácií – ak sa vám nepozdáva veľké množstvo prenesených dát pri niektorej z nich, môžete jej vypnúť dáta na pozadí. Samozrejme táto nová funkcia umožňuje aj nastavenie dátového limitu pre všetky ako aj pre jednotlivé aplikácie – na jeho prekročenie môžete byť upozornení buď notifikáciou alebo priamo vypnutím všetkých dátových prenosov.

Prístupný pre všetkých

Google pamätal aj na zrakovo postihnutých a nový Android preto vylepšuje aj jeho prístupnosť. Najdôležitejšou zmenou je tzv. explore-by-touch mód, ktorý dovolí ovládanie systému aj bez priameho očného kontaktu. Pre lepšiu čitateľnosť je možné nastavovať aj veľkosť systémového fontu a k dispozícii je tiež čítačka displeja, ktorá dokáže prečítať všetko, čo sa objaví na displeji – užitočné najmä pre slabozrakých.

To je z prvej časti všetko, no postupne budeme pridávať ďalšie, v ktorých sa dozviete všetko o Androide Ice Cream Sandwich ;).

Zdroj: android developers

19.10.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+