Ak ste doteraz nepočuli o IBM Watson, mali by ste vedieť, že ide o superpočítač od IBM, ktorý dokáže rozpoznať hovorené slovo a má vlastnú umelú inteligenciu. Vedci s ním momentálne robia rôzne pokusy, poráža ich v náročných hrách a dokonca dokáže aj ponúknuť postup na uvarenie exotického jedla. Dostáva však aj dôležitejšie úlohy, ako napríklad pomoc v nemocniciach, kde sa snaží lekárom pomôcť s diagnózami pacientov. A podaril sa mu naozaj majstrovský kúsok - zachránil prvý ľudský život.
IBM Watson totižto pre University of Tokyo diagnostikoval 60-ročnej žene ojedinelý typ leukémie. Pred niekoľkými mesiacmi jej diagnostikovali iný typ choroby a keďže liečba nezaberala, rozhodli sa obrátiť s pomocou na umelú inteligenciu a jej výpočtovú silu. IBM Watson porovnal jej príznaky s 20 miliónmi záznamov o pacientoch s rakovinou a za menej ako 10 minút prišiel s diagnózou netradičnej rakoviny. Lekári začali so špeciálnou liečbou, ktorá nakoniec zabrala a 60-ročná žena vďaka tomu bude i naďalej žiť. Vedci z University of Tokyo hovoria, že iný, ďalší jedinečný typ leukémie diagnostikoval Watson aj druhej pacientke ich nemocnice. S jeho službou sú tak nadmieru spokojní.
Na celú situáciu sa ale treba pozrieť s nadhľadom a povedať, že IBM Watson by bez správnych dát v takom množstve nemohol diagnostikovať žiadnu chorobu. Nemocnice by preto mali začať uvažovať nad spoločnou digitálnou databázou pacientov, ktorá by mohla slúžiť presne na tieto účely. A namiesto toho, aby sme umelú inteligenciu využívali na zbytočné chatovacie bot-y, mali by sme jej dávať ťažšie a omnoho dôležitejšie úlohy, ktoré by človeku inak trvali niekoľkonásobne dlhšie.
Na jednej strane dobra vec pomaha zachranovat zivoty na druhej dalsi krok k upadku ludstva. O 20 rokov bude lekar aj učňovkár. Staci ked natukame nieco do superpocitaca pockame 10 minut a vec bude vyriesena.
A ? Radšej takto a presne ako tak ako to je dnes že ani po mesiaci v nemocnici nemajú šajnu čo ti je iba ťa dopujú liekmi…
Ja celkom nerozumiem tejto skepse ludi. Roboty a AI nerobia chyby. Ludia ano.
Vezmi si, ze dnes ta casto operuju doktori, ktori su na nohach viac ako 16 ci 20 hodin, pocituju unavu a nedajboze, mozu byt aj na drogach, aby to zvladali. Roboty unavu nepoznaju :)
Robia chyby presne take ako ludia. Lepsie je povedat, ze nerobia vedome chyby. Pokial by mal zle vstupy (pripadne zlu/nekompletnu mnozinu naucenych dat), tiez pride k nespravnym vystupom.
Dalsia problematika je utok hackerov. Nebol by som nadseny, pokial by ma operoval robot do ktoreho mohol kludne niekto vlozit kod aby ma zamerne zabil (napriklad pri odstranovani nepohodlnych ludi).
Vsetko ma svoje pre aj proti.
Ty si asi jediny co ma pocit ze uz dnes nerobi lekara kludne aj ucnovkar. Len maloktory ma zaujem liecit a starat sa. Nech boh da ze ked mi nieco vazne bude tak ma bude liecit pocitac a ne nejaky ozran co presiel za uplatky az k titulu.