MojAndroid

Ak ste doteraz nepočuli o IBM Watson, mali by ste vedieť, že ide o superpočítač od IBM, ktorý dokáže rozpoznať hovorené slovo a má vlastnú umelú inteligenciu. Vedci s ním momentálne robia rôzne pokusy, poráža ich v náročných hrách a dokonca dokáže aj ponúknuť postup na uvarenie exotického jedla. Dostáva však aj dôležitejšie úlohy, ako napríklad pomoc v nemocniciach, kde sa snaží lekárom pomôcť s diagnózami pacientov. A podaril sa mu naozaj majstrovský kúsok – zachránil prvý ľudský život.

IBM Watson

IBM Watson totižto pre University of Tokyo diagnostikoval 60-ročnej žene ojedinelý typ leukémie. Pred niekoľkými mesiacmi jej diagnostikovali iný typ choroby a keďže liečba nezaberala, rozhodli sa obrátiť s pomocou na umelú inteligenciu a jej výpočtovú silu. IBM Watson porovnal jej príznaky s 20 miliónmi záznamov o pacientoch s rakovinou a za menej ako 10 minút prišiel s diagnózou netradičnej rakoviny. Lekári začali so špeciálnou liečbou, ktorá nakoniec zabrala a 60-ročná žena vďaka tomu bude i naďalej žiť. Vedci z University of Tokyo hovoria, že iný, ďalší jedinečný typ leukémie diagnostikoval Watson aj druhej pacientke ich nemocnice. S jeho službou sú tak nadmieru spokojní.

Náš tip
IBM chce superpočítač Watson dostať do každej ruky

Na celú situáciu sa ale treba pozrieť s nadhľadom a povedať, že IBM Watson by bez správnych dát v takom množstve nemohol diagnostikovať žiadnu chorobu. Nemocnice by preto mali začať uvažovať nad spoločnou digitálnou databázou pacientov, ktorá by mohla slúžiť presne na tieto účely. A namiesto toho, aby sme umelú inteligenciu využívali na zbytočné chatovacie bot-y, mali by sme jej dávať ťažšie a omnoho dôležitejšie úlohy, ktoré by človeku inak trvali niekoľkonásobne dlhšie.

Zdroj: Engadget
8.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+