MojAndroid

IBM Watson je superpočítač, ktorý dokáže rozpoznať hovorené slovo a odpovedať na otázky v prirodzenom hovorenom dialekte. Pozostáva z klastra deväťdesiatich IBM Power 750 serverov, z ktorých každý používa 3,5 GHz osemjadrové procesory POWER7  so štyrmi vláknami na jadro. Celkovo má systém 2880 procesorových jadier POWER7 a má 16 terabajtov pamäte RAM. Takáto zostava by mala byť schopná spracovať približne 500 gigabytov dát v jednej sekunde, čo odpovedá asi jednému miliónu kníh. Databáza údajov sa pritom čerpá z internej databázy a nie z internetu, čo umožnilo ešte rýchlejšie spracovanie údajov a odpovedanie na otázky. Watson dokáže dokonca poraziť aj ľudských protivníkov v hre Jeopardy. To bolo ešte v roku 2011, teraz je Watson pripravený riešiť zložitejšie problémy.

watson

Samozrejme IBM Watson nie je len o vysokom výkone, ale aj o množstve algoritmov a techník, ktoré používa k spracovaniu dát, analýze a syntéze hlasu. Celý systém je navyše aj inteligentný a dokáže sa učiť podobne ako človek. IBM chce svoj superpočítač používať na riešenie rôznych otázok. Pomôže s výskumom v zdravotníctve, ale aj v ekonomike. Už teraz je Watson nasadený na Clevelandskej klinike, kde sa má učiť a neskôr pomôcť v diagnostikovaní pacientov. IBM chce aj takýmto spôsobom vyriešiť neustále narastajúci problém s nedostatkom doktorov, ktorých má do roku 2020 v USA chýbať až 45-tisíc. Mohli by sa tak skrátiť čakacie doby a zrýchliť základná lekárska starostlivosť.  Watson dokonca zamieril už aj do Rensselaer Polytechnic Institute, kde sa učí lekcie angličitny a matematiky.

IBM Watson však nebude riešiť len vážne spoločenské otázky. Spoločnosť chce totiž dostať Watsona do ruky čo najväčšieho počtu používateľov a to formou aplikácií, ktoré môžu bežať na tablete alebo smartfóne. IBM dúfa, že “zmení spôsob akým zákazníci prichádzajú do styku s dátami na ich mobilných zariadeniach“. V blízkej budúcnosti by sme sa mohli dočkať napríklad skutočne inteligentného hlasového asistenta, ktorý dokáže odpovedať na najrôznejšie otázky zo všetkých oblastí. Samozrejme, mobily nebudú disponovať výkonom Watsona, ale budú s ním komunikovať v cloude pomocou aplikácií. Že to IBM myslí vážne dokazuje aj vytvorenie novej Watson divízie za miliardu dolárov, či výzva developerom, ktorí môžu svoje námety na aplikácie posielať na tejto stránke.

IBM Watson

via: engadget

27.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+