MojAndroid

Aj keď patenty môžu byť niekedy úplne banálne a častokrát sa patentovými trollmi zneužívajú na vymáhanie peňazí, tak bývajú aj dobrým ukazovateľom toho, ktorým smerom sa technologické spoločnosti uberajú a koľko investujú do vývoja. V minulom roku viedol v počte podaných patentov IBM, za ktorým nasleduje juhokórejský výrobca Samsung. A zatiaľ čo IBM v priemere požiadalo denne o 22 patentov, tak pri Samsungu to bolo 15 patentov za deň. Prvú päticu uzatvárajú ďalšie známe spoločnosti, ako Qualcomm, Intel a Google, ktoré mali denne na svojom konte asi 8 patentov.

Do prvej desiatky s najviac vyplnenými patentami, sa dostali aj spoločnosti LG, Microsoft, TSMC a Sony. Tie v minulom roku disponovali v priemere asi 5-6 novými patentami denne. Smutné je, že jeden z lídrov na trhu, Apple, sa do TOP 10 nedostal vôbec. Samozrejme, zmyselnosť patentov je pri takomto množstve otázna. Spoločnosti si častokrát dávajú patentovať aj nápady a nie len reálne produkty či technológie, ktoré by sa teoreticky mohli dostať aj ku koncovým zákazníkom. Ich počet preto nie vždy vypovedá o inovatívnosti danej spoločnosti, no je aspoň ako takým ukazovateľom, ktorý čo to napovie.

patenty

Zdroj: gsmarena

9.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+