MojAndroid

Hyperloop je budúcnosťou hromadnej dopravy ľudí. Rýchlejší ako lietadlo a pohodlnejší ako vlak – tak opisujú Hyperloop odborníci. Cestovanie v kapsuliach vložených do nízkotlakového potrubia však nie je len tak nejakou zábavou a často sa pri tomto projekte skloňuje aj slovo bezpečnosť. Práve v tejto téme prišli autori tohto projektu k ďalšiemu míľniku. V utorok na Pioneer’s Festivale vo Viedni zástupcovia spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies Dirk Ahlborn a Bibop Gresta prezradili, aký materiál bude pri budovaní Hyperloopu použitý.

Mnohých z vás prekvapia hneď dve veci – na výrobe tohto materiálu sa podieľali Slováci a jeho názov ste už určite počuli, ak ste fanúšikmi komiksov a filmov z vydavateľstva Marvel. Vibranium, tak znie názov supermateriálu, ktorý bude použitý pri výstavbe Hyperloopu. Rovnako sa volá aj materiál, z ktorého je vyrobený štít známeho hrdinu z komiksu Captain America.

Toto je finálny návrh kapsule pre Hyperloop. V hornej a dolnej časti vidíte súčiastky vyrobené z Vibrania.
Toto je finálny návrh kapsule pre Hyperloop. Chrániť by ju mala vrstva z Vibrania.

Za výrobou materiálu Vibranium stojí slovenská spoločnosť C2i, ktorá vyvíja karbónové súčiastky pre autá, ale aj lietadlá. Je 8-krát pevnejší ako hliník a až 10-krát pevnejší ako ktorákoľvek oceľ. Jeho výhodou je aj nízka hmotnosť a celková bezpečnosť, ktorá z jeho vlastností vychádza. Ahlborn tvrdí, že Hyperloop bude 10-krát bezpečnejší ako lietadlo.

Náš tip
Hyperloop – ako funguje a prečo je revolučný | TÉMA

Ahlborn potvrdil aj rokovania s našou vládou o finálnom projekte Hyperloopu medzi Bratislavou a Viedňou. Hoci už dnes HTT buduje testovaciu trať Hyperloopu v Kalifornii (USA), stretáva sa tam s prísnou reguláciou, ktorá im bráni v ďalšom vývoji. V ďalšom kroku by malo HTT vybudovať Hyperloop medzi Viedňou a Budapešťou. Cesta z nášho hlavného mesta do Viedne by pritom mala trvať menej ako 10 minút.

Zdroj: TheVerge, TechInsider

 

26.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+