MojAndroid

Spoločnosť Hyperloop One prekonala ďalší míľnik v snahe preniesť víziu Hyperloopu do reality. Na 500-metrovej testovacej dráhe v Nevade uskutočnila 29. júla úspešný rýchlostný test. Ich prvý Hyperloop pod s názvom XP-1 dosiahol rýchlosť 310 kilometrov za hodinu (192 míľ za hodinu) a priblížil tak spoločnosť k plánom postaviť funkčný hyperloop v Dubaji.  Použitý elektrický pohon mal výkon 3151 koní.

Hyperloop je koncept vysoko-rýchlostného dopravného systému. Ako prepravný prostriedok je použitý pod, teda niečo ako kapsula, ktorá sa má pohybovať v potrubnom systéme. Pomocou vákuových púmp či kompresorov sa bude v potrubí udržiavať 1000-násobne nižší tlak vzduchu, než je bežný atmosférický. Tým sa minimalizuje odpor vzduchu voči pohybujúcej sa kapsule. Pohonnou jednotkou kapsuly je lineárny elektromotor. Pre dosiahnutie ešte nižšej energetickej náročnosti systému má byť kapsula osadená tzv. vzduchovými ložiskami. Je to systém stlačeného vzduchu, ktorý nadnáša kapsulu len niekoľko milimetrov nad spodnou časťou potrubia. Tým sa eliminuje trenie a valivý odpor.

Koncept Hyperloopu prvýkrát predstavil vizionár Elon Musk v auguste 2013. So spoločnosťou Hyperloop One ale nemá priame prepojenie. Hyperloop One plánuje vybudovať medzi Abu Dabí a Dubajom spojenie, kde ich pod bude dosahovať rýchlosť až 800 kilometrov za hodinu. K splneniu projektu bude musieť firma vyriešiť veľa problémov. Napríklad pravidelne nastupovanie osôb alebo nakladanie tovaru bez narušenia vákua.

Zdroj: techcrunch

5.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+