MojAndroid

Aj keď to stále znie ako sci-fi, tak revolúcia vo svetovej doprave by mohla ako prvá prísť do strednej Európy, a to aj vrátane Slovenska. Spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies (HTT) už dávnejšie avízovala svoje plány o vybudovaní prvej komerčnej trate Hyperloop medzi európskymi veľkomestami, medzi ktorými bola aj Bratislava, Viedeň či Budapešť. Spoločnosť dokonca so Slovenskom podpísala už aj potrebné dohody, ktoré umožňujú výstavbu trate cez naše územie. HTT teraz rozširuje tzv. European Hyperloop o ďalšiu zastávku a dôležitý dopravný uzol, Brno, ktoré má byť medzizastávkou na trati smerom do Prahy.

Náš tip
Hyperloop – ako funguje a prečo je revolučný | TÉMA

Hyperloop Transportation Technologies podpísalo predbežnú dohodu s mestom Brno, v ktorom by teoreticky mohla vyrásť ďalšia zastávka Hyperloopu. Cesta z Bratislavy do Brna by sa tak mala z 90 skrátiť na 10 minút. Za tento čas prejde Hyperloop približne 130km! “Svet už je pripravený pre Hyperloop,” hovorí CEO spoločnosti Dirk Ahlborn. Podpísaním ďalšej dohody s mestom Brno je jeho realizácia o krok bližšie k realite.

Samozrejme, Hyperloop musíme stále brať s určitou dávkou rezervy. Momentálne je tento typ dopravy stále v štádiu vývoja a testovania. Podľa Ahlborna, ale jeho inžinieri vyriešili všetky technické problémy. Hyperloop je podľa jeho slov v podstate len akýmsi mixom už existujúcim technológií. Problém je najmä legislatíva a potrebné povelenia k výstavbe. “Staviame úplne nový typ prepravy. Je preto potrebné vytvoriť nové regulácie a bezpečnostné štandardy, a to bez podpory vlád nejde.” hovorí Ahlborn.

Prvá testovacia dráha HTT by mala byť postavená do konca tohto roka, pričom je šanca, že sa bude nachádzať priamo na Slovensku. Stále je však otázne, či to všetko vyjde podľa predstáv a plánov, ktoré si spoločnosť stanovila. Ak áno, tak pre verejnosť by mohla byť prvá komerčná preprava spustená už do roku 2020.

Náš tip
Potvrdené! Hyperloop spojí Bratislavu, Viedeň a Budapešť už v roku 2020

Zdroj: HTT Facebook, wired.com

24.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+