MojAndroid

Augen, spoločnosť so sídlom v Hollywoode, je u amerických zákazníkov dobre známa. Už pár rokov sa orientuje na cenovo dostupné high-tech zariadenia, ktoré tak nachádzajú uplatnenie medzi širokou verejnosťou. Tentokrát zasiahla priam nečakane. Predstavila rovno šesť tabletových PC s rôznymi parametrami a samozrejme povestne nízkou cenou od 200 do 600 dolárov (cca. 143 – 429 Euro).

Názvoslovím, akým výrobca Augen zasiahol do sveta tabletových PC, by isto nepohrdol žiadny kávičkár. No, kde inde zapnete svoj tablet, ak nie pri dobrej káve. Cielené názvy jednotlivých zariadení tak evokujú u zákazníkov možné využitie a Augen vsadil práve na to. Dve hlavné série, ktoré boli predstavené sa volajú Latte a Espresso.

V základnej Latte sérii nájdete tablet GENTOUCH Latte so 7 palcovým dislejom s rozlíšením 800 x 480, 2GB vstavanej pamäte (rozšíriteľná cez SD slot do 16GB), HDMI, WiFi a G-senzor. Výbava nenadchne, ale cena 199,99 dolárov by mohla. GENTOUCH Latte Grande, o stupienok vyššia verzia, má o čosi lepšie rozlíšenie 800 x 600, pribudol svetelný senzor pre automatický jas kapacitného dipleja. Cena 249,99 USD. Rad Latte je vybavený 800 MHz procesorom a Androidom 2.2.

Séria Espresso je na tom už lepšie. Tablety Espresso poháňajú procerory ARM Cortex A8 alebo A9 s 1GHz frekvenciou a nainštalovaný Android 2.2 Froyo bude možno upgradovať na verziu 3.0.

GENTOUCH Espresso je vybavený 7″ multi-dotykovým kapacitný displejom s rozlíšením 800×600. Tento model ponúka Cortex A9 procesor 1GHz, 3 MPx fotoaparát, Bluetooth, WiFi. 8 GB vstavanej pamäte + Micro SD slot, gravitačný senzor a senzor okolitého svetla pre úsporu energie. Cena bola stanovená na 349,99 dolárov.

V cene 429,99 dolárov za Espresso Dolce nájdete už 10,2″ displej ponúkajúci rozlíšenie 1024×768 s pomerom strán 4:3 a s odolným povrchom, redukujúcim odtlačky prstov. Procesor Cortex A8 s operačným systémom Android 2.2 zabezpečí svižný chod tabletu.

S GENTOUCH Espresso Doppio-m sa dostávame do vyššej triedy. Doppio spája najlepšie vlastnosti tradičného notebooku so slate tabletom a robí z neho klasický hybridný tablet PC, poháňaný dvojjadrovým procesorom Cortex A9 1GHz s 512MB SD RAM. Ešte zaujímavejší je „dual-boot“ operačný systém. Pri zapnutí tabletu sa môžete rozhodnúť medzi OS Android 2.2 alebo Ubuntu, ktoré sú mimochodom pred-inštalované na 2,5“ SATA pevnom disku s kapacitou 160GB.

Multi-dotykový kapacitný displej odnímateľného panelu má uhlopriečku 10,2 palcov, rozlíšenie 1024 x 768, pomer 4:3 a zvýšený jas. V základni, ktorá tvorí dokovaciu stanicu zariadenia je integrovaná QWERTY klávesnica s praktickým LED podsvietením. Obe zložky obsahujú nezávislú lítiovú batériu s kapacitou 6000 mAh. Ak sú zariadenia (panel+základňa) spojené dohromady, kombinácia batérií predlžuje životnosť hybridu až na 15 hodín! Espresso Doppio si kúpite za 599,99 USD, čo je po prepočte priam vyzývavá cena cca. 429 Euro.

Posledným z rady je GENTOUCH Espresso Firma, ktorý zaujme „magickou paličkou“. To je stylus veľkosti klasického atramentového pera, umožňujúci užívateľovi vytvoriť digitálne poznámky. Nie však na displej tabletu, ale používateľ píše na štandardný papier bez akejkoľvek digitalizácie povrchu. Samozrejme všetko, čo napíšete na stole sa prenesie na obrazovku tabletu. Espresso Firma pracuje s dvojjadrovým procesorom s hlavnou operačnou frekvenciou CPU taktovanou na 600MHz a pomocnou frekvenciou procesora na 550MHz. Miernym sklamaním tohto 349,99 dolárov drahého tabletu je 7″ dotyková obrazovka s rozlíšením len 800×480 a malá pamäť 2GB.

V Amerike by mali byť tieto “kávičkové” tablety dostupné ešte tento rok, no kedy sa dostanú aj na európske trhy spoločnosť Augen zatiaľ nespresnila.

Článok bol prevzatý zo stránky tablet-pc.sk

10.10.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+