MojAndroid

Kosenie trávnika je činnosť, ktorú môžete buď nenávidieť alebo ju brať ako ďalšiu z radu povinností, ktoré je potrebné raz za týždeň alebo dva jednoducho urobiť – česť výnimkám, ktoré to baví. Väčšina domácností dnes už vlastní elektrické alebo benzínové kosačky, vďaka ktorým je trávnik vždy úhľadný – resp. aspoň do času, kedy ho majiteľ nezačne pre nedostatok času alebo lenivosť zanedbávať. Kosenie väčších záhrad môže byť pritom dosť náročná práca, najmä v letných dňoch, kedy slnko dokáže majiteľov trávnatých plôch pekne potrápiť. Našťastie, na tento problém existuje praktické riešenie, ktoré prináša viacero výhod – robotická kosačka. Tá sa dokáže postarať o trávnik bez väčších zásahov majiteľa. Jednu sme otestovali aj my v redakcii MôjAndroid.sk.

Husqvarna Automower 430-15

Základné parametre a inštalácia

Na test sme dostali robotickú kosačku Husqvarna Automower 430X, ktorá zvláda kosenie väčších plôch až do rozlohy 3200 m². Môže sa pochváliť viacerými parametrami a vlastnosťami. Okrem toho, že zvláda aj náročnejší terén so sklonom do 45 % (24-stupňov), tak disponuje aj GPS modulom, ktorý sa postará o optimálne pokrytie celej trávnatej plochy a excelentný výsledok kosenia. Samozrejme, nechýba ani podpora pre automatické dobíjanie, chránený prístup pomocou PIN kódu s alarmom a prípadnou lokalizáciou kosačky pri krádeži, či kosenie podľa počasia. No a dokúpiť sa dá aj modul pre ovládanie prostredníctvom smartfónu. Presne tak, Automower 430X alebo iné vyššie rady kosačky, je možné takýmto spôsobom ovládať na diaľku, a to odkiaľkoľvek s pripojením na internet. Základné parametre kosačky uvádzame v tabuľke:

AutoMower 430x
BatériaLi-ion
Doba nabíjania 65 min
Priemerny čas kosenia na jedno nabitie135 min
Maximálna spotreba energie18 kWh za mesiac pri 3200 m²
Výška kosenia, min-max, mm20 - 60 mm
Šírka záberu24 cm
Hlučnosť58 dB(A)
Rozmery výrobku, D x Š x V720x560x310 mm
Hmotnosť 13,2 kg

Inštalácia kosačky nie je vôbec jednoduchou záležitosťou a jej montáž odporúčame ponechať len zručnejším majiteľom alebo odborníkom. Tí sa postarajú o to, že kosačka bude kosiť plochu trávnika optimálne a bez zbytočných problémov, ktoré by sa mohli časom pri neodbornej montáži objaviť. Celá montáž, v závislosti od veľkosti plochy, môže trvať aj niekoľko hodín a pozostáva z niekoľkých krokov. Tým prvým je voľba vhodného umiestnenia základňovej, teda dobíjacej stanice, ten druhý už spočíva v položení obvodových hraničných káblov, ktoré ohraničia plochu, po ktorej sa bude kosačka pohybovať.

Husqvarna Automower 430-11

Ak sa v trase kosačky nachádza pevná prekážka, ako strom alebo záhradný domček, tak tie vie kosačka po “narazení” obísť. Výrobca však odporúča, aby sa ostré objekty, skalky, kríky alebo iné priestory, ktoré nebudete chcieť kosiť, tiež vymedzili káblom. To sa robí odbočením z obvodového vedenia navádzacieho kábla. Ak sú vo vašej záhrade užšie prechody, je dobre navádzací kábel použiť aj tam.

husqvarna-installationspaket_1

Vyhľadávanie základne sa robí niekoľkými spôsobmi. Kosačka buď zachytí jej rádiový signál (funguje len do vzdialenosti niekoľkých metrov) alebo sa k stanici dostane sledovaním ohraničujúcej slučky. To však môže byť pri väčších rozlohách a členitejšom teréne zdĺhavé. Aj tu je preto lepšie použiť navádzací kábel, ktorý keď kosačka nájde, tak ho bude nasledovať až do nabíjacej stanice.

Aby sme všetko uviedli na správnu mieru, tak musíme dodať, že vodiaci kábel sa môže montovať dvoma spôsobmi. Prvým je jeho osadenie na povrchu trávnika a jeho pripevnenie pomocou skob. Takýto kábel časom pohltí koreňový systém trávnika, takže ho nebudete takmer vôbec vidieť. Vzhľadom na to, že sa montáž za celú životnosť kosačky robí ale iba raz, je lepšie drôt zakopať pod zem (maximálne do hĺbky 2 cm). V tomto prípade už nebude vôbec prekážať ani pri iných povrchových úpravách trávnika.

Husqvarna Automower 430-17
Pri našom testovaní sme ohraničujúcu slučku viedli po povrchu trávnika

Nastavenie kosačky

Nastavenie sa v prípade Husqvarna Automower 430X robí priamo na kosačke prostredníctvom jednoduchého menu. To sa zobrazuje na dostatočne veľkom podsvietenom LCD paneli. Tu môžete zvoliť základné parametre kosenia ako časovač a výšku kosenia, či sledovať chybové hlásenia. Dôležitým nastavením je aj bezpečnosť, ktorá zariadenie ochráni pred odcudzením. Možné je nastaviť PIN kód, ktorý je pri zvolení vyššej úrovne zabezpečenia vyžadovaný vždy po otvorení krytu alebo zdvihnutí kosačky. Ak ho nezadáte, spustí sa pomerne hlasný alarm. V modeli 430X sa o bezpečnosť navyše stará aj GPS, ktoré môže slúžiť na lokalizáciu odcudzenej kosačky. Majiteľovi je po neoprávnenom zásahu automaticky poslaná SMS správa s polohou, čo je vzhľadom na vysokú cenu určite vítaná funkcia. Mimochodom, za túto službu sa po dvoch rokoch od zakúpenia kosačky platí. Priamo v kosačke je zabudovaná SIM karta a pripojenie na mobilnú sieť. Cez tú sa realizuje aj ovládanie na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie. Na škodu je, že výrobca takúto konektivitu nevyužíva na automatické aktualizácie softvéru kosačky, tie je nutné vykonať priamo v autorizovaných predajniach.

Určite sa pýtate, čo sa stane, ak kosačka kosí a dôjde k vypnutiu elektriny (odstaveniu nabíjacej stanice zo siete). V tomto prípade dôjde k automatickému zastaveniu kosačky. Ak vypadne prúd na dlhšiu dobu, je potrebné tiež spraviť opätovnú synchronizáciu so signálom v navádzacom kábli. To môžete spraviť priamo z nastavení.

Pre inštaláciu kosačky je dostupných niekoľko nastavení, vrátane voľby šírky koridorov, výjazdových uhlov, dĺžky cúvania (kosačku môžete mať napríklad zaparkovanú v malej búde, z ktorej vycúva) alebo nastavenia vzdialenosti prechodu cez vodiaci kábel. Veľmi užitočnou funkciou je aj tzv. Timer počasia, ktorý na základe odporu na nožoch vie určiť, ako často má kosačka kosiť. Ak je teda obdobie sucha, tráva rastie oveľa pomalšie a tým pádom nie je potrebné kosiť každý deň. Kosačka si to pravidelným kosením vie zistiť.

Husqvarna Automower 430-13
Profilované kolesá majú dobrý záber aj pri stúpaní. Automower teda určite nezapadne.

Kosenie už nie je otrava

Od inštalácie a nastavení prejdime však k samotnej funkčnosti. Ak ste správne položili vodiace káble, tak od tohto momentu by ste sa nemali starať o nič iné, ako o výmenu nožov a občasné čistenie od nánosov trávy. Samozrejme, nie je to úplne tak. Kosačka nedokáže kosiť do úplných okrajov trávnika a tak vždy ostanú miesta, kde sa so svojimi nožmi nedostane. Tie budete musieť vykosiť manuálne pomocou strunovej kosačky alebo spôsobom, ktorý si už vyberiete vy sami.

Husqvarna Automower 430-9

Spôsob, akým Husqvarna kosí, sa môže na prvý pohľad zdať chaotický, no v reáli ide o premyslený systém. Kosačka chodí zo strany na stranu. Ak narazí na ohraničujúci kábel zastaví sa a pokračuje v zdanlivo náhodnom smere. Takýmto spôsobom výrobca zaručuje pokrytie celej udržiavanej plochy. Zároveň sa pri takomto kvázi náhodnom pohybe zabraňuje tomu, aby sa v trávniku vytvorili koľaje. Každodenné kosenie vďaka ostrým nožom zabezpečí, že sa odseknú iba malé kúsky trávy. Tie nie je potrebné vôbec vyhrabávať a plusom je, že pôsobia tiež ako hnojivo. Aspoň raz do roka sa potom ale odporúča trávnik prevzdušniť vertikulátorom. Tento spôsob kosenia ocenia najmä ľudia na miestach, kde nie je možné trávu len tak vyvážať alebo ju kompostovať. Čo to znamená? Len toľko, že po kosení vás už nečakajú žiadne kopy hnijúcej trávy. A bonus? Automower pokosí váš trávnik aj v prípade, že prší. Je totižto odolný voči striekajúcej vode a dažďu.

Kosačky Automower ponúkajú aj iný typ kosenia. Ak chcete pokosiť konkrétne miesto, napríklad pod záhradným nábytkom, tak môžete využiť funkciu kosenia na mieste. Ide o špeciálny režim pre rýchle pokosenie menšej plochy. Kosačku stačí umiestniť na požadované miesto a zvoliť režim Kosenie na mieste. Kosačka bude kosiť v úzkych špirálach a po dokončení bude pokračovať v automatickom režime. Rovnako sa bude kosačka správať aj v prípade, že aktivujete funkciu Kosenie do špirály. Ak robotická kosačka vojde do oblasti, kde zistí, že tráva je dlhšia ako je priemerná dĺžka, tak potom začne kosiť v tvare špirály. Takýmto spôsobom rýchlejšie pokosí oblasť s dlhšou trávou.

b096715

My sme testovali Automower 430X s rozšírením Connect na ploche veľkej približne 700 m štvorcových. Tu na udržiavanie trávnika postačuje aj kratší čas. Nastavili sme teda časovač na každodenné kosenie od 8:00 do 15:00, čo je približne doba, kedy sú ľudia v práci. Po príchode domov, by bola kosačka s kosením už hotová a my by sme si jej činnosť ani nemuseli všimnúť. To, že naozaj funguje, sme mohli pozorovať už po niekoľkých dňoch testovania. Rozdiel medzi udržiavanou a neudržiavanou plochou bol už aj pri letmom pohľade zjavný. Čo sa nám na kosačke páčilo je tiež veľmi nízka hlučnosť. Pri kosení teda počujete len zvuk nožov, ktoré narážajú do trávy a jemný bzukot motora. Kosačka vás svojou činnosťou teda nebude vôbec rušiť ani pri relaxe či spánku.

Husqvarna Automower 430-14

Husqvarna pri návrhu kosačky myslela tiež na bezpečnosť. Aj preto ju vybavila senzormi, ktoré ju pri prevrátení alebo zdvihnutí zo zeme automaticky vypnú. Navyše, nože sú od vonkajšej hrany stroja umiestnené dostatočne ďaleko, takže sa nestane, že by došlo k úrazu.

Husqvarna Automower 430-10

Nevýhody a koľko to mesačne stojí

Používanie robotickej kosačky so sebou prináša aj niekoľko starostí. V prvom rade, je dobré mať na trávniku vždy poriadok. Každý kamienok, vetvička alebo dokonca aj spadnuté jablko spôsobí rýchle otupenie nožov. Nehovoriac o tom, že v prípadoch nárazu na veľké prekážky môže dôjsť až k poškodeniu kosačky. Ak sušíte na záhrade prádlo, budete si musieť dať tiež dobrý pozor na to, aby vám ho neodfúklo na zem. Automower takéto predmety nevie detegovať a čo sa stane s drahou košeľou alebo obľúbeným tričkom, cez ktoré prejde, si už asi viete domyslieť. Tiež si budete musieť odpustiť niektoré záhradné hojdačky alebo nábytok, pod ktorými by sa mohla kosačka zaseknúť.

Husqvarna Automower 430-12

A koľko vlastne stojí mesiac prevádzky takejto kosačky? Minimálne každé 2-4 týždne je potrebné vymeniť trojicu nožov, ktoré je možné v sade po 9 kusoch zakúpiť za približne 20 eur. Okrem toho platíte aj za elektrinu pri dobíjaní batérií. Táto položka je však zanedbateľná, keďže pri výrobcom udávanej spotrebe na úrovni 18 KWh za mesiac vás vyjdu mesačné náklady za energie približne na úrovni 2 eur. Celkové mesačné prevádzkové náklady tak činia odhadom 9 eur. To je vzhľadom na ušetrený čas skutočne minimum. Do budúcnosti však musíte počítať minimálne aj s výmenou batérie, ktorá má životnosť približne 3-5 rokov. Jej výmena vás môže stáť aj viac ako 100 eur. V porovnaní s cenou kosačky je to však zanedbateľná položka.

Ak chcete ušetriť aspoň časť nákladov, môžete zapnúť ECO režim. Ten pri nabíjaní vypne signál v ohraničujúcej slučke a navádzacích kábloch. Nielenže sa takýmto spôsobom šetrí energia, ale zabráni sa aj prípadnému rušeniu iných bezdrôtových zariadení, ako sú napríklad garážové dvere.

Ovládanie aj cez appku

Vybrané modely kosačiek Husqvarna Automower je možné dovybaviť aj rozšírením Connect, ktoré sprístupňuje ovládanie cez aplikáciu v mobile. Po spárovaní s kosačkou tak môžete ovládať základné nastavenia, časovač, či sledovať aktuálny stav. Na diaľku môžete kosačku aj zastaviť, nechať ju zaparkovať alebo skontrolovať jej polohu na mape.

Časovač je tu tiež možné nastaviť. Zvoliť môžete jeden dlhší alebo dva kratšie intervaly počas dňa, kedy sa bude kosiť. Tie môžete následne pre urýchlenie nastavenia skopírovať do ďalších dní. Priamo z aplikácie môžete zmeniť výšku kosenia, zapnúť alebo vypnúť Timer počasia, či zmeniť nastavenia inštalácie. Aj tu, podobne ako priamo na kosačke, nájdete zapnutie Eco módu a kosenie do špirály. Samozrejme, pomocou aplikácie môžete ovládať aj niekoľko kosačiek súčasne.

Čo nám v aplikácií chýbalo, sú akékoľvek upozornenia na kritický stav. V prípade prevrátenia kosačky, jej zodvihnutia alebo aktivovania alarmu, vám na aplikáciu nepríde žiadna výstraha, čo je škoda. Veríme však, že tieto funkcie môžu byť pridané časom v ďalších aktualizáciách.

Záverečné hodnotenie

Robotická kosačka Husqvarna Automower 430X je pomerne bezstarostná záležitosť, ktorá šetrí čas, určite nie však peniaze. Za vyšší model, ktorý sme testovali aj my, zaplatíte viac ako 3000 eur. Pohodlie a komfort teda niečo stojí najmä vtedy, ak je potrebné udržiavať väčšie plochy. Najlacnejší model robotickej kosačky od Husqvarny začína na sume 1385 €, ten najdrahší a najlepšie vybavený vás bude stáť až 4250 eur. To nie je málo a ide skutočne o položky, ktoré si nebude môcť dovoliť každý. Kúpou robotickej kosačky však získate množstvo výhod, ktoré ocenia ľudia v produktívnom veku, ale aj dôchodcovia, ktorí už pre udržiavanie trávnika nemajú toľko síl. Nám sa páčilo, že o trávnik sme sa skutočne nemuseli vôbec starať a aj po mesiaci testovania vyzeral stále dobre a udržiavane – presne tak, ako by sme ho kosili bežnou kosačkou. Nemuseli sme na to vynaložiť dokonca žiadne naše úsilie a čo je dôležite, ani čas.  Ak vás robotická kosačka Husqvarna zaujala, odporúčame vám pozrieť si ich kompletnú ponuku na webových stránkach predajcu.

Husqvarna Automower 430-8

Plusy

  • Autonómnosť
  • Vždy pokosený trávnik
  • Nízka hlučnosť
  • Kosí bez odpadu
  • Funguje aj pri zlom počasí
  • Bezpečnosť

Mínusy

  • Cena
  • Treba dávať pozor na prekážky – jablká, popadané konáre a pod.
  • Nevie kosiť úplne do krajov 

Kosačku Automower 430x zapožičala spoločnosť Husqvarna.

25.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+