MojAndroid

Inteligentné hodinky Huawei Watch sme spoznali počas MWC v Barcelone v marci tohto roka. Pôsobili pomerne luxusne a všetci sme očakávali už len ich cenovku a dostupnosť. Po viacerých mesiacoch sme sa dočkali – so sumou začínajúcou na 399 eur pre slovenský trh sa stali jednými z najdrahších hodiniek s Android Wear. Čo všetko za túto cenu dostanete? Prečítajte si v našej recenzii.

Huawei_Watch_recenzia_25-1-2

Balenie: Timeless design. Smart within.

Musíme uznať, že Huawei si dal na balení hodiniek poriadne záležať. Prichádzajú v krabičke, ktorá po odklopení vrchnáku pôsobí maximálne prémiovo. Za takéto prevedenie by sa nemusel hanbiť nijaký predajca lepších hodiniek. Žiadna plastová krabička či kartónový obal. Je to balenie potiahnuté napodobeninou kože a aj na dotyk už máte pocit, že idete rozbaliť kus šperku. Vo vnútri balenia sa nachádza sieťový konektor a kábel na nabíjanie so štyrmi pinmi, ktorému sa budeme venovať neskôr. Nechýba ešte pár návodov – a to je všetko.

Huawei_Watch_recenzia_6-1

Huawei_Watch_recenzia_7-1

Konštrukcia: Precíznosť a elegancia

Na testovanie k nám dorazila verzia Huawei hodiniek z nehrdzavejúcej ocele. Rovnako aj remienok, kvôli čomu hmotnosť hodiniek na ruke i pocítite. Rozhodne to však nie je výrazná záťaž a vyznávačom klasických hodiniek to môže dokonca padnúť vhod. Výhodou je fakt, že remienok má veľmi jednoduchý princíp odnímania a ak vás omrzí, môžete si ho vymeniť za iný, vyhovujúcejší. Jeho výmena prebieha len posunutím malej západky zo spodnej strany.

Huawei_Watch_recenzia_11-1

Tento typ remienku sadne na ruku každému, pretože disponuje posuvným zapínaním s klipom. Dá sa teda upraviť na milimeter presne.

Huawei_Watch_recenzia_15-1

Priemer hodiniek je 42 mm a hrúbka 11,3 mm. Na ruke nepôsobia mohutne, no zároveň sú (zvlášť v lesklom nerezovom prevedení) poriadne nápadné. Za dobrú konštrukčnú vlastnosť považujeme to, že ochranné zafírové sklíčko je vsadené v okrúhlom ráme nižšie, teda z profilu pod úrovňou okraja. Pri plochých nárazoch to tak “schytá” najskôr konštrukcia a sklíčko je aj celkovo vystavené menšiemu počtu škrabancov.

Huawei_Watch_recenzia_16-1

Na hodinkách je umiestnené jediné tlačidlo, ktorým sa hodinky zapínajú, prípadne sa ním vrátite z menu späť na domovskú obrazovku (ciferník). Zadná strana obsahuje merač srdcového tepu a 4-bodové piny, cez ktoré prebieha nabíjanie zariadenia. Prepojenie pinov a nabíjačky zabezpečí magnet ukrytý v nabíjačke. Pritiahne k sebe zadnú kovovú stranu hodiniek a postará sa o pomerne pevné spojenie. Netreba sa báť, že piny nezaskočia na svoje miesto.

Huawei_Watch_recenzia_14-1

Zadnú stranu hodiniek tvoria aj nápisy – sú tu vygravírované informácie o tom, že Huawei Watch boli vyrobené v Číne, sú z nehrdzavejúcej ocele a poskytujú vodeodolnosť (IP67), čo znamená, že s nimi síce nemôžete ísť plávať, no v najhoršom vydržia po dobu 30 minút v hĺbke 1 meter a sú prachotesné.

Dizajn: Nápadné a lákavé

Hodinky majú priemer 42 mm a pre niekoho môže predstavovať nevýhodu, že ich výrobca ponúka iba v jednej veľkosti. Na ženskej ruke však podľa nášho názoru nepôsobia príliš obrovsky – a na druhej strane, na mužskej ruke zase vyzerali dostatočne mužne. Okrem toho máte na výber viacero druhov i prevedení. Z osobných skúseností môžeme povedať, že kam sme sa s hodinkami pohli, tam sme s nimi priťahovali pozornosť. Vyleštený kovový dizajn, kovový remienok, mierne masívnejší vzhľad a občasné zapnutie displeja skráka spravili svoju robotu.

https://youtu.be/lrrC7SbiyMw

Displej : Ostré zobrazenie, extra jasný

Prevedenie displeja Huawei Watch je skutočne veľmi dobré. AMOLED displej má jemné rozlíšenie 400 x 400 pixelov (286 ppi), jeho rozmer je 1,4 palca a poskytuje dostatočne veľkú zobrazovaciu plochu. Všeobecne môžeme hovoriť o dostatočne viditeľnom zobrazení aj počas slnečného dňa, displej je naozaj jasne čitateľný. V nastaveniach máte možnosť prispôsobiť si jas na stupnici od 1 do 5. My sme ho mali počas testovania zvyčajne na čísle 3. Na najvyššom stupni jasu je skutočne žiarivý a celkovo sú ikony ostré a výrazné. Farby sú verné a výrazné a pohľad na niektoré ciferníky nás niekedy naozaj potešil :)

Trochu horšie to však bolo s vyššími pozorovacími uhlami – sklíčko dosť odrážalo svetlo a akoby pohlcovalo obsah na displeji. Na škodu je absencia snímača svetla, ktorá sa postará o automatický jas displeja. Ak sa teda v tme rozhodnete pozrieť, koľko je hodín alebo aký máte stav notifikácií – očakávajte “paľbu do očí”. Na druhej strane – ak znížite jas displeja, vec je vyriešená. Absencia senzoru regulácie jasu je však istým zmyslom aj výhodou, pretože tieto hodiny nemajú v spodnej časti “bradu” so senzorom jasu, ktorá je známa napríklad z hodiniek Moto 360. Displej na Huawei Watch je tak rozprestrený na celej ploche a tvorí plný kruh, čo je z hľadiska dojmu pridanou hodnotou.

Huawei_Watch_recenzia_25-1

Pre vyššiu výdrž batérie môžete displej nechať automaticky zhasnúť, no hodinky ponúkajú aj šetrič obrazovky – teda ambientný režim, ktorý displej stlmí. Hodinky tak vďaka tomu máte celý deň v pohotovosti. Okrem toho vám tento režim zobrazí aj skrátenú notifikáciu. Pri “always-on” displeji sa však hodinky rýchlejšie vybijú.

Pokiaľ potrebujete hodinkám zvýšiť na chvíľu jas, v skratke v menu nájdete akýsi “zosvetľovač”, ktorý sa z dôvodu šetrenia batérie zasvieti len na pár sekúnd a potom sa displej znovu vráti do pôvodného jasu.

Ciferníky

Huawei Watch vám ponúknu parádnu veľkú škálu ciferníkov, nehovoriac o tom, že ďalšie vizuály si môžete dodatočne stiahnuť z obchodu Google Play. Na výber je niekoľko analógových aj digitálnych ciferníkov, alebo rôzne športovejšie či doslova alternatívne ciferníky.

A ak máte chuť zladiť si svoje hodinky so smartfónom, vyskúšajte napríklad appku Material Islands, o ktorej sme pred časom písali. Nie len, že pozadie vášho smartfónu a hodiniek má rovnaký motív, ale tento motív sa dokonca mení 4-krát v priebehu dňa. Je to teda šetrná živá tapeta a uznajte, že vyzerá celkom v pohode.

Huawei_Watch_recenzia_27-1

Huawei_Watch_recenzia_28-1

Z ďalších ciferníkov sme uprednostňovali napríklad Moon phase, kde je hneď na úvodnej obrazovke zobrazený stav batérie, počet prejdených krokov, deň v týždni a samozrejme – čas. I to šetrilo batériu – pre zistenie počtu prejdených krokov či stavu batérie sme nepotrebovali vchádzať do menu. Stačilo pohnúť rukou.

Operačný systém a vnútorná výbava

Vo vnútri zariadenia pracuje 4-jadrový procesor Snapdragon 400 s taktom 1,2 GHz, hodinky disponujú RAM veľkosti 512 MB a kapacita vnútorného úložiska je 4 GB. Android Wear je tu v najnovšej verzii a Huawei Watch sú kompatibilné s Androidom od verzie 4.3 a s iOS 8.2 a vyšším. Softvér pri používaní nemrzol, no treba spomenúť, že sme často zaznamenávali oneskorenú odozvu systému.

Vďaka hodinkám môžete odpovedať na správy či emaily, no na viacero úkonov stále potrebujete smartfón – teda dokončenie niektorých akcií vykonávate na smartfóne. Okrem toho tento OS ešte nepodporuje slovenčinu a zadávať hlasové príkazy v angličtine je na verejnosti trochu zvláštne. Musíme však poznamenať, že toto nie je záležitosť Huawei-u a týka sa to aj iných hodiniek s týmto operačným systémom.

Huawei_Watch_recenzia_22-1
Aplikácia Daily tracking od Huawei

Android Wear v súvislosti s Huawei Watch vás tak príliš neprekvapí. Je to operačný systém, aký poznáme z iných podobných Android Wear hodiniek. Google totiž nedovoľuje výrobcom riešiť vlastné nadstavby a podobne. Huawei však integroval pár vlastných aplikácií, napríklad Daily tracking na monitorovanie aktivít. V úvodnom menu vám ponúkne spálené kalórie a počet prejdených krokov. Horizontálnym pohybom sa však dostanete k špecializovaným aktivitám ako bicyklovanie, beh a lezenie. Táto aplikácia má veľmi pekný, moderný dizajn a ponúka výborný prehľad o vašich aktivitách na jednom mieste.

Gestá sú v tomto operačnom systéme veľmi dobre podporované. Keď pohnete rukou s displejom smerom k tvári, rozsvieti sa a ponúkne vám informácie o čase alebo, ako sme spomínali, o prejdených krokoch či batérii. Oceňujeme aj podporu gest na čítanie notifikácií – keď rukou rázne pootočíte smerom nahor a potom ju postupne otočíte nadol, notifikácie sa samé vyrolujú a môžete si v nich dokonca týmto spôsobom listovať.

Mimochodom, v redakcii sa nám nachádzali aj iné smart hodinky a vyskúšali sme tak funkcionalitu Together, vďaka ktorej sa Huawei Watch spárujú prostredníctvom Bluetooth s inými Android Wear hodinkami vo vašej blízkosti. Po nájdení “páru” sme sa prihlásili pod Google kontom, ktoré si zvolíte a môžete “spriaznenej duši” posielať správy či dokonca fotografie z galérie, prípadne kresliť prstom priamo na displej, čo sa druhej strane preloží do reči emotikonov. Takýmto spôsobom môžete odosielať aj napríklad e-maily.

Notifikácie

Vďaka pomerne veľkému displeju si na hodinkách v pohode prečítate i dlhšie emaily. Pri príchode správ hodinky zavibrujú, čím vás upozornia na novinky. Vibrácie sú decentné, takže príliš nevystrašia. Hovor sa dá cez hodinky prijať či odmietnuť (volať však musíte už priamo cez mobil) a na správy môžete odpovedať napríklad predvolenou správou či nakreslením emotikonu na displej. V ambientnom móde sa vám navyše na displeji zobrazí nenápadné upozornenie na danú správu. Notifikácie z Facebooku, ako napríklad post v súkromnej skupine, sa vám však nezobrazia a musíte ich otvoriť cez smartfón. Rovnako odoslané obrázky sa nedajú zobrazovať priamo v hodinkách.

Huawei_Watch_recenzia_31-1

Huawei_Watch_recenzia_30-1

Senzory a pripojiteľnosť

Ako sme spomínali, na zadnej strane sa nachádza merač srdcového tepu, okrem neho hodinky obsahujú barometer a 6-osový pohybový senzor (gyroskop a akcelerometer) pre ešte presnejšie merania aktivít. K slovu sa však nedostalo GPS, čo mnohých sklame. Na behanie si teda budete musieť pribaliť aj svoj smartfón.

Hodinky prepojíte so smartfónom pomocou Bluetooth 4.1 (low energy). Nie je to zložitý proces, no celková synchronizácia môže trvať aj trochu dlhšie – v našom prípade trval počiatočný proces asi 15 minút od spárovania po prepojenie so smartfónom a notifikáciami. Vyskúšali sme aj Wi-Fi prepojenie, s ktorým sme nemali žiadny problém a pozitívne hodnotíme aj možnosť dostávať upozornenia z mobilu na hodinky aj v prípade, že ho nemáme vo svojej blízkosti (stačí pripojenie k Wi-Fi). Heslo do Wi-Fi siete však musíte zadávať cez smartfón.

Huawei_Watch_recenzia_29-1

Smartfón Samsung Galaxy Alpha sme s hodinkami spárovali i zosynchronizovali bezproblémovo. Využili sme na to všeobecnú aplikáciu Android Wear z Google Play a tiež sme využívali aj aplikáciu Huawei Wear od výrobcu, ktorá je dostupná aj v slovenčine. Slúži na záznam športových aktivít, ale zobrazuje aj všetky bežné veci ako počet prejdených krokov, spálené kalórie a nastavujete si v nej ciele, prípadne sa dá prepojiť aj s UP od Jawbone, pre ešte lepší monitoring.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Batéria: Lepší priemer

Batéria má kapacitu 300 mAh a nabíjanie prebieha pomocou spomínaného magnetického konektoru s pinmi. Hodinky sa nabili zhruba za 75 minút. Vravíme zhruba, pretože druhý raz to bolo za 85 minút a potom zase za asi 70 minút. Za 20 minút sa však nabije už asi 30 percent batérie, čo vás môže na dosť dlhý čas zachrániť. V dvoch prípadoch z troch sa nám pri nabíjaní stalo, že sa spustilo až o 10-15 minút neskôr, no potom percentá batérie rástli extra rýchlo, akoby sa jej množstvo počítalo už od začiatku nabíjania. Nevieme posúdiť, či to bola záležitosť nami testovaného kusu, alebo ide o všeobecný nedostatok. V každom prípade nás to neobmedzilo.

Huawei_Watch_recenzia_17-1

Kapacita batérie vás môže aspoň trochu potešiť. Nie je to síce energetický guru, no ak svoje inteligentné hodinky nedáte večer na nabíjačku, ráno sa netreba stresovať. Výdrž sme najskôr testovali s displejom na úrovni jasu 3 a bez ambientnej obrazovky. Totiž, vždy keď pohnete rukou smerom k tvári, aby ste skontrolovali stav notifikácií či hodín, displej sa tak či tak rozsvieti. V tomto prípade nám vydržala batéria od desiatej ráno do šiestej večer druhého dňa, teda zhruba 32 hodín. Potom sme aktivovali ambientný displej a jas sme nastavili až na hodnotu 5, čo spôsobilo úplné vybitie batérie za približne 20 hodín. Musíme však upozorniť, že táto výdrž môže byť skreslená tým, že smartfón, a teda i hodinky, používame ako novinári v rámci práce veľmi často a všetky naše prichádzajúce správy a hovory sú dosť frekventované.

Huawei_Watch_recenzia_23-1

Záver: Pútajú pozornosť

Z osobných skúseností povieme, že kam sme sa s týmito hodinkami pohli, tam pútali pozornosť. Sú krásne spracované a ich rozsvietený displej priťahoval pohľady veľmi často. Výdrž batérie je celkom dobrá, Android Wear štandardný. V skratke to teda môžeme zhrnúť do dvoch viet – ak hľadáte lacnejšie Android hodinky, Huawei Watch nie sú pre vás. No v prípade, že vám nie je ľúto priplatiť si za luxusnejší dizajn, s Huawei Watch budete spokojní a budú spĺňať väčšinu požiadaviek, ktoré od smart hodiniek očakávate. Osobne sa nám tieto hodinky veľmi páčili a po ukončení testovania sme sa s nim i lúčili veľmi ťažko. Maloobchodná odporúčaná cena týchto hodiniek predstavuje 399 EUR.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+