MojAndroid

Celá kauza vrcholila koncom roku 2018, keď český úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť vydal varovanie týkajúce sa Huawei a ZTE. Následne zazneli hlasy o možnosti vylučovať obe spoločnosti z verejných zákaziek. A prvý prípad je už na svete.

Český model môže mať dopad aj u nás

Je viac ako pravdepodobné, že situácia, ktorá v Čechách momentálne nastala sa môže ako vecný problém, vrátane jeho riešenia, premietať aj do iných krajín v rámci EÚ. Pravidlá obstarávania sú u nás napríklad podobné, aj keď Slovensko problém v spolupráci so spoločnosťami ako je Huawei alebo ZTE nevylúčilo ani ich nepovažuje za bezpečnostné riziko.

České ministerstvo zdravotníctva však áno, a tak pri svojej zákazke vylúčilo obidve spoločnosti z účasti na nej. Dôvodom má byť práve ich potencionálna nebezpečnosť, ako ju definoval v roku 2018 český úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť. Okrem tohto tento český úrad na svojom webe aj informuje, že jeho vyhlásenie sa považuje za zásadné a české štátne orgány sa ním riadia.

Ministerstvo zdravotníctva chystá tender na elektronické recepty a tiež na registre v oblasti zdravotníctva, kde už vopred, na základe odporúčania českého kyber úradu, vylúčilo Huawei aj ZTE z účasti. Spoločnosť Huawei sa však cíti týmto jednaním poškodená a tak sa obrátila na Úrad na ochranu hospodárskej súťaže, aby postup ministerstva preveril a stanovil, či je takýto model v poriadku.

Ide najmä o posúdenie, akými konkrétnymi podkladmi disponovalo české ministerstvo, keď spoločnosť do tendra nepustilo. Odpoveď na otázku, či je možné na základe posúdenia rizika pre štát v oblasti bezpečnosti vylučovať spoločnosti z verejných zákaziek, aj keď priame dôkazy nie sú, bude celkom zásadná.

Aj u nás platia obdobné pravidlá pre výber služieb alebo nákup tovaru cez verejné obstarávanie, ako je tomu v Čechách. Preto, ak český Úrad na ochranu hospodárskej súťaže stanoví určité pravidlo alebo pravidlá, môžu sa dať aplikovať aj u nás, aj keď iba nepriamo. No pre základné posúdenie, či postačuje iba podozrenie na to, že dodávateľ je potencionálne nebezpečný pre danú krajinu a môže byť vylúčený zo súťaže, to bude kľúčová odpoveď.

Huawei v centre diania

Huaweiu sa nedarí celkom zbaviť sa nálepky špióna. Keď sa jedna kauza ako tak utrasie, vznikne nová. A takto to ide dookola, aj keď na Slovensku zatiaľ výrazný zásah do jeho aktivít neprišiel a podľa oficiálnych vyhlásení z februára tohto roka sa ani nepripravuje. Je možno aj na škodu, že nemáme podobné inštitúcie, ako je český kyber úrad, ktorý by dokázal na takéto otázky odpoveď a vôbec ich vecne posúdiť.

zdroj foto: makeuseof.com

26.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+